Rula

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Rula
premenené horniny
Rula
Ortorula
Hlavné minerály kremeň, sľudy, živce (ortoklas, plagioklasy)
Akcesórie grafit, granáty
Textúra pásková
Farba (y) sivá, hnedá
Pozri aj portál Vedy o Zemi

Rula je hornina zo skupiny premenených hornín. Obsahuje (podobne ako granit) kremeň, sľudy a živce. Od granitu sa líši zbridličnatením (plošným usporiadaním minerálov kolmo na smer tlaku). Podobne ako v svore sa v nej nachádza niekedy v menšom množstve aj granát. Má rovnobežne prúžkovitý vzhľad, v ktorom sa striedajú svetlé prúžky kremeňov a živcov s tmavšími prúžkami sľudy - najmä biotitu. Používa sa ako stavebný a dlažbový kameň a štrk. Pomerne rýchlo zvetráva.

Klasifikácia[upraviť | upraviť zdroj]

Podľa pôvodu sa ruly delia na:

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Ruly sa na Slovensku nachádzajú veporiku a všetkých jadrových pohoriach, ich celkový podiel na geologickej stavbe Západných Karpát je malý. Najtypickejšie sú prechody medzi rulami, svormi a biotitickými fylitmi, alebo rulami, migmatitmi a hybridnými granitmi[2]. V Čechách sa nachádzajú napr. na Šumave, v Orlických horách, Českomoravskej vrchovine a inde. Ruly súboru Acasta v Kandaskom Severozápadnom teritóriu asi 350 km severne od Yellowknife sú najstaršie známe horniny známe zo zemského povrchu. Ich vek je približne 4,03 miliardy rokov, čo zodpovedá hadaiku[3].

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Minerály a horniny Slovenska - horniny - pararula, ortorula [online]. mineraly.sk, [cit. 2010-01-24]. Dostupné online.
  2. Vladár, J., 1981; Encyklopédia Slovenska V. zväzok R - Š. Veda, Bratislava, s. 173
  3. YUICHIRO, U. Current Research Activities (Archean Geology) [online]. homepage.mac.com, [cit. 2010-01-24]. Dostupné online. (po anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému rula.