Európska cesta 55

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tabliczka E55.svg
Európska cesta 55
E55
align=center
Základné údaje
TypEurópska cesta
Dĺžka celkovo: 3 305 km
Výstavba
Začiatok trasy Helsingborg (Švédsko)
Koniec trasy Kalamata (Grécko)
Krajina (krajiny) Šablóna:Vlajka štátu
Šablóna:Vlajka štátu
Šablóna:Vlajka štátu
Šablóna:Vlajka štátu
Šablóna:Vlajka štátu
Šablóna:Vlajka štátu
Šablóna:Vlajka štátu


Európska cesta 55 (E55) je európska cesta vedúca z mesta Helsingborg vo Švédsku do mesta Kalamata v Grécku. Jej celková dĺžka je 3 305 km.

V Helsingborgu sa na E55 napája E4. E4 je vlastne predĺženie E55, ale keďže po rekategorizácii v 80. rokoch by boli náklady na výmenu tabuliek veľmi vysoké, bola v Škandinávii udelená výnimka. V Nórsku a Švédsku sú cesty označované iba ako európske, nie ako diaľnice.

Priebeh

Vo Švédsku sa E55 začína križovatkou s E4 a trajektom pokračuje do Dánska. V Dánsku prechádza mestami Helsingør, Kopenhagen a Gedser a trajektom prechádza do Nemecka. V Nemeckom prístavnom meste Rostock sa napája na A19, po ktorej pokračuje do obce Wittstock/Dosse, kde sa napája na A24. Neskôr sa napája na A10, ktorá tvorí obchvat Berlína a ďalej vedie po A13 do Drážďan, kde sa napája na A17 a pokračuje do Česka. Po prechode štátnou hranicou pokračuje E55 po D8 do Ústí nad Labem a Prahy, kde sa napája na D1, neskôr sa napojí na I/3, prechádza cez Tábor, krátky úsek prechádza cez D3, po ktorej v budúcnosti pôjde celý úsek dnes vedúci cez I/3 a pokračuje do Českých Budějovic. Cesta ďalej pokračuje do Rakúska, kde najprv prechádza po B310, vo Freistadte sa napája na A7 a pokračuje do Lincu, napojí sa na A1 a pokračuje do Salzburgu. Tu sa napojí na A10 a ide do Villachu a pokračuje ako A2 do Talianska. Tu pokračuje E55 po diaľnici A23, za Udine sa napája na A4, po ktorej pokračuje do Benátok, odkiaľ pokračuje po SS309 do Raveny, za ktorou sa napojí na A14. Po A14 pokračuje do Bari, kde sa napojí na SS16, vo Fasane sa napojí na SS379 a meste Brindisi končí tajektom do Grécka. Tu sa začína v meste Igoumenitsa a smeruje do mesta Kalamata, kde sa napája na E65.

Galéria

Zdroj

Iné projekty

Externé odkazy