Google Maps

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Google Maps
Google Maps.svg
URLhttps://www.google.sk/maps
Typ stránkyInternetová mapa
Jazykmnohojazyčný
Registrácianie
VlastníkGoogle
TvorcaGoogle
Spustenie8. februára 2005
Pamätník v tvare ukazovateľa Google Maps v centre Štetína, v Poľsku

Google Maps je bezplatná, online mapová služba spoločnosti Google. Ponúka posúvateľné mapy a satelitné snímky celého sveta, plánovač ciest pre cestovanie pešo, automobilom, alebo verejnou dopravous, vyhľadávanie a lokalizovanie firiem, podnikov, kaviarní, a pod. v mnohých krajinách po celom svete. Služba ponúka aj panoramatické 360° snímky ulíc, no napríklad aj Medzinárodnej vesmírnej stanice, jazera Loch Ness, či niektorých lokalít v oceánoch (Street View).

Satelitné snímky[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatkom apríla 2005 bol aktivovaný alternatívny pohľad zobrazujúci satelitné snímky. Na rozdiel od ostatných satelitných služieb, ktoré používajú satelitné snímky z minulosti, je možné zobraziť navigačné inštrukcie aj na kombinovaných mapách vďaka tomu, že sú presne spájané. [1].

Označenie „satelitné snímky“ však nie je celkom presné, pretože časť záberov s najväčším rozlíšením (prevažne z územia USA, ale aj napr. z Paríža) pochádza z leteckého snímkovania. „Pravé“ satelitné snímky sú dostupné v jednom z dvoch rozlíšení:

Snímky s vysokým rozlíšením pochádzajú z komerčného satelitu QuickBird spoločnosti DigitalGlobe, ktorý bol vypustený v roku 2001 a pracuje s maximálnym rozlíšením 60 cm na pixel. Jednotlivé snímané scény pokrývajú plochu cca. 16,5 x 16,5 km, pričom počas jedného snímania je možné spojiť až 10 scén do súvislého pásu 16,5 x 165 km. Vzhľadom na pomerne úzky záber je zrejmé, že počas celej plánovanej životnosti satelitu sa podarí nasnímať vo vysokom rozlíčení len pomerne malú časť zemského povrchu.

Celá pevninská plocha zemegule je pokrytá snímkami získanými v rámci programu Landsat, ktorý od roku 1972 uskutočňujú americké agentúty NASA a NOAA. Najnovší satelit pracujúci v rámci tohto programu je Landsat 7 vypustený v roku 1999, ktorý pracuje s rozlíšením 15 m na pixel a veľkosťou scény 185 x 185 km. Počas trvania programu Landsat bola každá scéna zosnímaná niekoľko desiatok až stoviekkrát.

Časť obrazov je z bezpečnostných dôvodov zakrytých. Najznámejšie sú mapy Kapitolu USA, Bieleho domu a iných vládnych budov vo Washingtone. Naopak, iné, veľmi známe oblasti patriace štátu sú viditeľné, napr. sporná Area 51 v nevadskej púšti.

Konkurencia[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]