Mapy Google

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Google Maps)
Mapy Google
URLhttps://www.google.sk/maps
Typ stránkyInternetová mapa
Jazykmnohojazyčný
Registrácianie
VlastníkGoogle
TvorcaGoogle
Spustenie8. februára 2005
Pamätník v tvare ukazovateľa Google Maps v centre Štetína, v Poľsku

Mapy Google (ang. Google Maps) je bezplatná, online mapová služba spoločnosti Google. Ponúka posúvateľné mapy a satelitné snímky celého sveta, plánovač ciest pre cestovanie pešo, automobilom, alebo verejnou dopravou, vyhľadávanie a lokalizovanie firiem, podnikov, kaviarní, a pod. v mnohých krajinách po celom svete. Služba ponúka aj panoramatické 360° snímky ulíc, no napríklad aj Medzinárodnej vesmírnej stanice, jazera Loch Ness, či niektorých lokalít v oceánoch (Street View).

Mapy Google začali pôvodne ako program napísaný v C++ vo firme Where 2 Technologies. V októbri 2004 bola táto firma kúpená spoločnosťou Google, ktorá počítačový program zmenila na webovú aplikáciu. Mapy Google boli spustené vo februári 2005. Mapy Google ponúkajú rozhranie API, ktoré umožňuje vkladanie máp na webové stránky tretích strán a ponúka vyhľadávač mestských podnikov a iných organizácii v mnohých krajinách po celom svete. Google Map Maker, ktorý umožňoval používateľom rozšíriť a aktualizovať mapy po celom svete, bol zrušený v marci 2017. Prispievanie za účelom zlepšovania Máp Google však nebolo zrušené, keďže Google oznámil, že tieto funkcie budú presunuté do programu Google Local Guides.

Satelitné snímky sú robené „z vtáčej perspektívy“; väčšina snímok miest vo vysokom rozlíšení sú letecké fotografie vyhotovené z lietadla letiacom vo výške 240 až 460 metrov, zatiaľ čo väčšina ostatných fotiek pochádza zo satelitov. Veľa z dostupných snímok nie sú staršie ako tri roky a sú aktualizované na pravidelnej báze.

Mapy Google používajú Mercatorovu projekciu, čím nedokážu presne zobraziť miesta v blízkosti pólov. V auguste 2018 však bola do desktopovej verzie Máp Google pridaná funkcia na zobrazenie planéty v 3D.

Aktuálna redizajnovaná verzia desktopovej aplikácie je dostupná od roku 2013. Mapy Google pre zariadenia s Androidom a iOS boli vydané v septembri 2008. V auguste 2013 bola aplikácia označená za najpopulárnejšiu aplikáciu pre smartfóny, pričom 54% používateľov smartfónov na celom svete ju použilo aspoň raz.

V roku 2012 Google oznámil, že má viac ako 7 100 zamestnancov a dodávateľov, ktorí pracujú na mapovaní.

Trasy[upraviť | upraviť zdroj]

Mapy Google poskytuje plánovač cesty, umožňujúc používateľom nájsť dostupné trasy pri šoférovaní, použití hromadnej dopravy, chodení či bicyklovaní.

Google spolupracuje celosvetovo s viac ako 800 poskytovateľmi verejnej dopravy s cieľom prijať General Transit Feed Specification (GTFS) a sprístupniť údaje tretím stranám.

Google Traffic poskytuje informácie o doprave v reálnom čase, používajúc farebnú schému na zobrazenie rýchlosti (prejazdnosti) ciest. Na získanie GPS údajov z veľkého množstva mobilných telefónov je použitý crowdsourcing, vďaka čomu sa vytvárajú živé dopravné mapy.

Mapy miest iných ako Zem[upraviť | upraviť zdroj]

Google má programy a funkcie zahrnuté v aplikácii Google Earth, ktoré umožňujú prieskum Marsu, Mesiaca, pohľad na oblohu zo Zeme a vesmíru vrátane povrchov rôznych objektov v slnečnej sústave.

Spoločnosť Google prevzala verejné snímky Mesiaca a integrovala ich do rozhrania Máp Google a vytvorila nástroj s názvom Google Moon. V predvolenom nastavení tento nástroj s obmedzenou sadou funkcií tiež zobrazuje body pristátia všetkých kozmických lodí Apollo, ktoré pristáli na Mesiaci. Spoločný projekt medzi NASA Ames Research Center a Google, ktorý je nazvaný Planetary Content Project integruje a zlepšuje údaje, ktoré sa používajú pre Google Moon.

Google Mars poskytuje snímky planéty Mars. V spolupráci s vedcami NASA na Mars Space Flight Facility nachádzajúcom sa na Arizona State University Google poskytol verejnosti údaje získané z dvoch misií NASA Mars, Mars Global Surveyor a 2001 Mars Odyssey.

Satelitné snímky[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatkom apríla 2005 bol aktivovaný alternatívny pohľad zobrazujúci satelitné snímky. Na rozdiel od ostatných satelitných služieb, ktoré používajú satelitné snímky z minulosti, je možné zobraziť navigačné inštrukcie aj na kombinovaných mapách vďaka tomu, že sú presne spájané. [1].

Označenie „satelitné snímky“ však nie je celkom presné, pretože časť záberov s najväčším rozlíšením (prevažne z územia USA, ale aj napr. z Paríža) pochádza z leteckého snímkovania. „Pravé“ satelitné snímky sú dostupné v jednom z dvoch rozlíšení:

Snímky s vysokým rozlíšením pochádzajú z komerčného satelitu QuickBird spoločnosti DigitalGlobe, ktorý bol vypustený v roku 2001 a pracuje s maximálnym rozlíšením 60 cm na pixel. Jednotlivé snímané scény pokrývajú plochu cca. 16,5 x 16,5 km, pričom počas jedného snímania je možné spojiť až 10 scén do súvislého pásu 16,5 x 165 km. Vzhľadom na pomerne úzky záber je zrejmé, že počas celej plánovanej životnosti satelitu sa podarí nasnímať vo vysokom rozlíčení len pomerne malú časť zemského povrchu.

Celá pevninská plocha zemegule je pokrytá snímkami získanými v rámci programu Landsat, ktorý od roku 1972 uskutočňujú americké agentúty NASA a NOAA. Najnovší satelit pracujúci v rámci tohto programu je Landsat 7 vypustený v roku 1999, ktorý pracuje s rozlíšením 15 m na pixel a veľkosťou scény 185 x 185 km. Počas trvania programu Landsat bola každá scéna zosnímaná niekoľko desiatok až stoviekkrát.

Časť obrazov je z bezpečnostných dôvodov zakrytých. Najznámejšie sú mapy Kapitolu USA, Bieleho domu a iných vládnych budov vo Washingtone. Naopak, iné, veľmi známe oblasti patriace štátu sú viditeľné, napr. sporná Area 51 v nevadskej púšti.

Konkurencia[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Google Maps na anglickej Wikipédii.