Grécka vojenská junta

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Grécke kráľovstvo (1967-1973)
Helénska republika (1973-1974)
Βασίλειον τῆς Ἑλλάδος
Ελληνική Δημοκρατία
 Grécke kráľovstvo 1967 – 1974 Grécko 
Vlajka štátu
vlajka
Štátny znak
znak
Geografia
Mapa štátu
Obyvateľstvo
Štátny útvar
Vznik
21. apríl 1967
Zánik
24. júl 1974
Predchádzajúce štáty:
Grécke kráľovstvo Grécke kráľovstvo
Nástupnícke štáty:
Grécko Grécko

Grécka vojenská junta, tiež známa pod názvom Režim plukovníkov (novogr. καθεστώς των Συνταγματαρχών), v Grécku známa pod názvami Sedem rokov (novogr. Η Επταετία) alebo jednoducho len Junta alebo Diktatúra, bol grécky režim, vytvorený skupinou vojenských dôstojníkov, ktorá 21. apríla 1967 vykonala vojenský prevrat a zosadila legitímne zvolenú vládu. V Grécku tak bola nastolená pravicová vojenská diktatúra (vojenská junta). Hlavnými postavami prevratu boli Jeorjos Papadopulos, Stylianos Pattakos a Nikolaos Makarezos, ktorí mali plukovnícku hodnosť. Odtiaľ bol tiež odvodený názov Grécki plukovníci.

Pozadie udalostí 1967-1974[upraviť | upraviť zdroj]

Po štátnom prevrate junta rozpustila všetky existujúce politické strany a začala väzniť svojich nepriateľov a oponentov, predovšetkým z radov liberálov a komunistov, z ktorých značná časť bola odvlečená do koncentračného tábora na ostrove Jaros. V decembri 1967 sa pokúsil kráľ Konštantín II. o zvrhnutie vojenskej junty, ale pokus bol neúspešný, čo znamenalo jeho vynútenú abdikáciu. Papadopulos sa neskôr ujal funkcie predsedu vlády a Pattakos obsadil bezpečnostno strategickú pozíciu ministra vnútra. V marci 1968 sa sám Papadopulos vyhlásil za regenta a v lete toho istého roku vyhlásil Grécko za republiku, ktorej sa stal prezidentom. Kvôli forme vlády a predovšetkým pre porušovanie ľudských práv sa Grécko postupne ocitalo v medzinárodnej izolácii. S tým súvisela zhoršená hospodárska situácia krajiny, ktorá vyvolala výbuchy protivládnych študentských demonštrácií v decembri 1973, ktoré mali za následok odstúpenie Papadopula z pozície prezidenta. Jeho nástupcom sa stal generál Phaedon Gizikis. V roku 1974 sa grécka junta pokúsila neúspešne pripojiť k svojmu územia ostrov Cyprus, čo viedlo opäť k vnútropolitickej kríze, ktorá definitívne 23. júla 1974 ukončila vládu vojenskej junty v krajine.

Nová občianska vláda Konstandinosa Karamanlisa zajala plukovníkov, ktorí boli postavení pred súdny tribunál a odsúdení na trest smrti, ktorý bol zmenený na doživotné väzenie.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Řecká vojenská junta na českej Wikipédii.