Hans Rebel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hans Rebel
rakúsky entomológ
Hans Rebel
Narodenie2. september 1861
Hietzing, Rakúsko
Úmrtie19. máj 1940 (78 rokov)
Viedeň, Rakúsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Hans Rebel

Hans Rebel (* 2. september 1861, Hietzing, Rakúsko – † 19. máj 1940, Viedeň) bol rakúsky entomológlepidopterológ a biológ, profesor, doktor práv, dvorný radca.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Po skončení základného vzdelania študoval právo na Viedenskej univerzite a po zložení sudcovských skúšok pracoval na Präsidium des Wiener Landesgerichts, ako doktor práv. Svoje povolanie právnika nevykonával dlho, v roku 1897 sa stal nástupcom kustóda Aloisa Friedricha Rogenhofera (18311897) v Naturhistorisches Museum Wien, kde pracoval až takmer do konca svojho života –do roku 1932[1].

Od svojich pätnástich rokov sa zaoberal zbieraním a štúdiom minerálov a neskôr za začal venovať motýľom (Lepidoptera). Počas letného pobytu v Štajersku zbieral Makrolepidoptera i Microlepidoptera, príčom práve táto skupina „drobných motýľov“ sa nakoniec stala jeho hlavnou entomologickou špecializáciou.

V roku 1893 skončil prácu v justičnej službe vo Viedni a nastúpil ako pomocný pracovník do Naturhistorische Hofmuseum vo Viedni. Súčasne sa prihlásil na Viedenskú univerzitu s hlavným odborom zoológia, kde po 2 rokoch spísal dizertáciu o vodných larvách motýľov, za čo dostal doktorský titul. Po niekoľkých rokoch habilitoval na Wiener Hochschule für Bodenkultur a po odchode vtedajšieho kustóda múzea Aloisa Friedricha Rogenhofera z múzea, prebral vedenie zbierok motýľov . V roku 1923 sa stal riaditeľom zoologických zbierok múzea (Direktor der Zoologischen Sammlung), V roku 1925 zastával miesto prvého riaditeľa prírodovedného múzea (Ersten Direktors des Naturhistorischen Museums) a pôsobil ako generálny riaditeľ.

Získal čestné uznanie (odznak) za svoj prínos pre Rakúsko na základe svojej muzeálnej práce. V roku 1928 sa stal jedným z konzultantov v Bundesministerium für Unterricht. V roku 1923 nasleduje založenie zväzu (die Gründung des Vereines der Freunde des Naturhistorischen Museums). Pokračoval v štúdiu hlavne mikrolepidopter palearktického regiónu, najmä čeľaď Psychidae. Spoločne s entomológom Danielom Czekeliusom spravil veľa pre výskum lepidopterológie v Sedmohradsku. Robil tiež výskum motýlej fauny dolnej časti údolia Cerny a okolia Orosova pri Dunaji.[2] V tejto publikácii je uvedených 1234 nových taxónov motýľov, z toho 261 druhov z čeľade Noctuidae.

Zaoberal sa hlavne faunou Egypta, motýľmi etiópskej zoogeografickej oblasti, čeľaďou Saturnidae, rodom Parnassius Latr. a pod.

Počas pôsobenia vo Viedenskom múzeu sa výrazne obohatili zbierky tohoto múzea jednak o entomologický materiál, ale tiež o literatúru. Publikoval mnohé práce (viac ako 300) s entomologickou tematikou, ale zaoberal sa tiež otázkami výskumu cicavcov na území Rakúska. Motýle študoval v rámci celej Európy a venoval sa tiež drobným motýľom Microlepidoptera.

Vykonával zbery hlavne na území Európy. Patril k prvým entomológom, ktorí zbierali materiál na území Bulharska. Vykonal celý rad študijných a zberateľských ciest po mnohých oblastiach sveta: (z toho bolo 7 väčších) predovšetkým vo východných krajinách, ďalej Kanárske ostrovy, južná Arábia, ostrov Sokotra, centrálna Afrika, oblasť Sahary, nemecká Nová Guinea, Maroko, Egypt, Sudán, ostrovy Samoa, Novaja - zemľa v Rusku, Madeira, Azorské ostrovy atď.

Veľmi dôležitá je hlavne jeho kolektívna práca, ktorú vydal v roku 1901 spoločne s Ottom Staudingerom (1830 - 1900), ktorá vyšla až po Staudingerovej smrti.[3] V práci opísali viac ako 200 nových taxónov pre tento región (celkove takmer 300 ks).

V roku 1881 sa stal členom Wiener zoolog.-botanischen Gesellschaft. V roku 1896 založil lepidopterologickú sekciu pri Zoologisch-Botanischen Gesellschaft, ktorej predsedom bol viac ako 34 rokov (do roku 1930). Bol riadnym členom, prípadne členom-korešpondentom v sedemnástich prírodovedných spoločnostiach: (napr.: Deutschen Entomologischen Gesellschaft, der Zool.- bot. Ges. in Wien, Royal Entomological Society of London a pod.). Od roku 1936 bol člen - korešpondent aj vo Wiener Akademie der Wissenschaften vo Viedni a vo Wiener Ent. Verein patril od jej založenia v roku 1916 k jej čestným členom.

Počas svojho života opísal viacero druhov a poddruhov hmyzu a živočíchov. Z významných spomenieme napr.: Genus: Megaceraea Rebel, 1840. Z druhov napr. Acompsia minorella Rebel, 1899, Acalyptris minimella Rebel, 1924, Pyraloides spodia Rebel, 1948.

Jeho zbierka hmyzu je cca od roku 1895 uložená z väčšej časti (hlavne Microlepidoptera) v Naturhistorisches Museum Wien.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.nhm-wien.ac.at/Content.Node/forschung/2zoo/lepidoptera1.html
  2. Die Lepidopterenfauna von Herkulesbad und Orsova, Rebel, 1911, 1914, 1927
  3. Catalog der Lepidopteren des palaearktischen Faunengebietes

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Nonveiller, G. (2001). Pioneers of the Research on the Insects of Dalmatia. Zagreb: Croatian Natural History Museum : p 390. ISBN 978-953-6645-04-6
  • Johnson, Coates (1999). Nabokov's Blues: The Scientific Odyssey of a Literary Genius. New York: McGraw-Hill. : xii + p372 . ISBN 978-0-07-137330-2

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]