Holub divý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Holub divý môže byť aj starší názov druhu holub plúžik – pozri holub plúžik (a porovnaj aj „divý holub“ pod holub hrivnák)
Holub divý
Paloma bravía (Columba livia), Palacio de Nymphenburg, Múnich, Alemania01.JPG
dospelý samec v Nemecku
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Columba livia
Gmelin, 1789
Columba livia distribution map.png
Rozšírenie – ružovou farbou je zvýraznená introdukcia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Holub divý (staršie holub skalný; lat. Columba livia) je druh z čeľade holubovité. Pochádza z neho holub domáci (klasifikovaný ako domáca forma holuba divého), ktorý je jednou z najúspešnejších foriem vtákov.

Žije v južnej Európe, severnej Afrike a juhozápadnej Ázii (po Mongolsko a Indiu); holub domáci aj v mnohých iných častiach sveta (zvyšná Európa, Austrália, Čína, USA atď.). Divo žijúce holuby divé žijú v skalných oblastiach, holub domáci a jeho zdivené formy žijú v mestách (tzv. mestský holub).

Holub divý je sivý s dúhovo lesknúcimi sa plochami na krku a vrchnej časti hrude, ale mestské zdivené holuby majú rôzne sfarbenia. Holub divý meria 31 – 34 cm, váži 175 – 350 g.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • KOVALIK, Peter, et al. Slovenské mená vtákov sveta [online]. Bratislava : SOS/BirdLife Slovensko, 2010 (2015), rev. 2015-11-07, [cit. 2016-10-12]. Dostupné online.
  • BURNIE, D. et al.: Vták : unikátny obrazový sprievodca. Bratislava: Ikar, 2008. ISBN 978-80-551-1754-6. s. 247
  • The IUCN RED List of Threatened Species - Columba livia [online]. iucnredlist.org, [cit. 2016-10-13]. Dostupné online.