Hyena škvrnitá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Hyena škvrnitá
Stupeň ohrozenia
IUCN stupne ohrozeniaVyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozený
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Crocuta crocuta
Erxleben, 1777

Rozšírenie hyeny škvrnitej.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Hyena škvrnitá (lat. Crocuta crocuta) najväčší žijúci mäsožravec z čeľade hyenovitých. Vyskytuje sa v Afrike.

Počas pleistocénu, obýval Euráziu poddruh hyena jaskynná (Crocuta crocuta spelaea), ktorá vyhynula.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Dospelé jedince dosahujú dĺžku okolo 130 cm, chvost meria približne 25 cm a vážia 62 až 70 kg. Kožušina je pieskovej až sivo-hnedej farby s čiernymi škvrnami po trupe, ktoré vekom blednú. Na hlave má krátke oválne uši. Veľkosťou sú o približne 10% väčšie samice. Samice majú veľké vonkajšie pohlavné orgány, ťažko odlíšiteľné od samčích.

Správanie[upraviť | upraviť zdroj]

Hyena škvrnitá sa vyskytuje na savanách a polopúštiach Afriky. Aktívna je najmä v noci. Je teritoriálna žijúca v klanoch, kde sú dominantné samice. Počet členov klanu sa líši od oblasti, ktorú obýva - na savanách ich žije spolu aj vyše 50 a v púštnych oblastiach je to vyše 5 dospelých jedincov s mláďatami. Svoje územie, veľké od 40 po 1 000 km², si chráni pachovými výlučkami, rôznymi zvukmi a hliadkujúcimi hyenami. Hyeny vydávajú množstvo zvukov. Ich známy „smiech“ slúži na preukázanie podriadenosti pred staršími členmi spoločenstva. Na zvolávanie skupiny alebo pri hľadaní mláďat používa húkavé zavýjanie. Klan spolu zdieľa brloh a miesto močenia.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Hyena je zdatný lovec. Ak loví osamote, chytá zajace, zemné vtáky a v močiaroch alebo plytkých vodách ryby. Pri love vo svorke sú hyeny schopné zabiť aj dospelé zebry alebo pakone. Má mocné čeľuste, takže zožerie takmer všetko z koristi vrátane kostí. Svoju potravu hlce a na jedno nasýtenie je schopná naraz dostať do seba jedlo vážiace až jednu tretinu svojej hmotnosti. Občas kradne korisť inému predátorovi.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Gravidita u hyen škvrnitých trvá asi 100 dní. Po nej samica vrhne 1 až 3 mláďatá a stará sa o ne výlučne ona. Od mlieka sú odstavené v 14 - 18 mesiaci. Prvé cicia dominantné mláďa, ak sa stane, že pre ostatné mláďatá neostane dostatok mlieka, môže ich zabiť a tým zvýšiť svoju šancu na prežitie.

Populácia[upraviť | upraviť zdroj]

V súčasnosti žije na Zemi celkovo okolo 27 000 až 50 000 jedincov. Najväčšia známa populácia sa vyskytuje v ekosystéme Serengeti a v Krugerovom národnom parku. Populácia hyen škvrnitých má klesajúcu tendenciu a to obzvlášť na západe a východe Afriky, hlavne kvôli náhodne položeným okám a otravám. V južnej Afrike je populácia tohto druhu v chránených územiach stabilná.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • BURNIE, David; KOVÁČ, Vladimír, a kol. Zviera: Obrazová encyklopédia živočíšnej ríše. Bratislava : Ikar, 2002. ISBN 80-551-0375-5.
  • Honer, O., Holekamp, K.E. & Mills, G. 2008. Crocuta crocuta. In: IUCN 2011. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2011.2. <www.iucnredlist.org>. Downloaded on 10 November 2011.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hyena skvrnitá na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).