IRŠ

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

IRŠ-ká sú rozhlasové stanice vysielajúce pre vysokoškolákov. Skratka IRŠ znamená Internátne Rozhlasové Štúdio alebo v súčasnosti aj Internetové Rádio Študentov.

História[upraviť | upraviť kód]

Najväčší rozmach internátne rozhlasové štúdiá dosiahli v 80-tych rokoch minulého storočia, keď boli alternatívou k štátom kontrolovaným masmédiám. V tom čase existovalo IRŠ prakticky na každom vysokoškolskom internáte. Koncom osemdesiatych rokov vznikla celoslovenská súťaž IRŠ-iek Štúdioráma. IRŠ-ká sa aktívne zúčastňovali aj na všeobecných rádioamatérskych súťažiach RadioRally a Fonorama. V 90-rokoch IRŠ-ká postupne prenechali miesto komerčným rádiostaniciam, ktoré v počiatkoch výdatne zásobili skúsenými pracovníkmi. V roku 2005 sa podarilo obnoviť celoslovenskú súťaž vysokoškolských a internátnych rádií s názvom Rádiorallye.

Zoznam IRŠ na Slovensku[upraviť | upraviť kód]

Mesto Názov Rok vzniku Vysoká škola Sídlo Popis
Bratislava Radio TLIS 23. decembra 1981 STU ŠD Mladosť, blok B4
Trnava Radio Aetter 28. februára 2011 UCM FMK UCM
Nitra Rádio Plus 1. júla 2014 UKF ŠD UKF
Žilina Rádio Rapeš 18. februára 1974 ŽU ŠD Hliny, blok X Skratka Rádio Pešava, ktoré nesie názov po svojom zakladateľovi študentovi Milanovi Pešavovi. V roku 1987 pribudol druhý okruh Rapeš Veľký Diel, ktorý v roku 2009 ukončil činnosť.
Žilina Rádio X 5. októbra 2010 ŽU ŠD Veľký Biel, blok E Vzniklo pôvodne v roku 1987 ako Rapeš Veľký Diel, po ukončení vysielania v 2009 ho prevzalo nové vedenie, odčlenilo sa od Rapešu Hliny a začalo vysielať pod názvom Rádio X.
Zvolen Inro 1968 TU ZV ŠD Ľ. Štúra, blok C
Ružomberok Pulz Rádio 2000 KU FF
Košice ŠtuRKo 2006 UPJŠ ŠD Medická 6, blok B
Košice Rádio 9 ? TU KE ŠD Jedlíková 9, blok A
Prešov Rádio PaF 1968 PU ŠD 17. novembra 13

Zaniknuté IRŠ[upraviť | upraviť kód]

Bratislava[upraviť | upraviť kód]

Košice[upraviť | upraviť kód]

Nitra[upraviť | upraviť kód]

Trnava[upraviť | upraviť kód]