Technická univerzita v Košiciach

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Technická univerzita v Košiciach
TUKE budova.JPG
Hlavná budova TUKE
TUKE logo1.jpg
Emblém Technickej univerzity
Iné názvy
Latinský názovUniversitas Cassoviensis
Základné informácie
PolohaKošice, Slovensko
SkratkaTUKE
Typverejná vysoká škola
Rok založenia1952
Vedenie
RektorDr.h.c. prof. Ing. Stanislav Kmeť, CSc.
KvestorIng. Marcel Behún, PhD.
Štatistické údaje
Počet fakúlt9
Počet zamestnancov700 vedecko pedagogických pracovníkov
Počet študentov9 714
Kampus28,29 ha
Ďalšie informácie
Školské farby     Pantone Black
     Pantone White
     Pantone 877C
     Pantone 871C
Školský časopisHaló TU
Kontaktné údaje
AdresaLetná 9, 042 00 Košice
Telefón+421 55/602 20 03
Oficiálny webwww.tuke.sk
Oficiálny e-mailkancelar@tuke.sk

Technická univerzita v Košiciach so sídlom v Košiciach je verejná vysoká škola univerzitného typu.

Technická univerzita v Košiciach bola zriadená v roku 1952 ako Vysoká škola technická. Dnešný názov získala univerzita zákonom č. 94/1991 Zb. z 13. februára 1991.

Dejiny[upraviť | upraviť kód]

Technická univerzita v Košiciach bola založená v roku 1952, no jej korene treba hľadať v hlbokej minulosti. Už v roku 1657 bola v Košiciach založená Universitas Cassoviensis, ale technické vzdelanie bolo na úroveň vysokoškolského povýšené až v roku 1762, keď bola rakúsko-uhorskou panovníčkou Máriou Teréziou založená Banícka akadémia v Banskej Štiavnici. Tá poskytovala vzdelanie a vyvíjala výskumnú činnosť v celom komplexe vedných odborov, od rudného baníctva po výrobu a spracovanie kovových materiálov.

Zárodky technického vysokého školstva v Košiciach siahajú do roku 1937, keď bola Zákonom č. 170 Československej republiky zriadená Štátna vysoká škola technická Dr. Milana Rastislava Štefánika v Košiciach. S vyučovaním sa malo začať už v školskom roku 1938/1939, no predvojnové udalosti po Viedenskej arbitráži prinútili presťahovať ju najskôr Slovenskej technickej univerzite v Bratislave.

K skutočnému zrodu Vysokej školy technickej v Košiciach došlo na základe Vládneho nariadenia č. 30./1952 Zb. z 8. júla 1952, ktorým bola táto zriadená s tromi fakultami, a to fakultou ťažkého strojárenstva, baníckou a hutníckou fakultou. V roku 1969 pribudla elektrotechnická fakulta, v roku 1976 stavebná fakulta. Významnou udalosťou bolo premenovanie školy na Technickú univerzitu v Košiciach na základe zákona SNR z 13. februára 1991. V roku 1992 bola v Prešove zriadená fakulta odborných štúdií, ktorá sa v roku 1996 pretransformovala na dnešnú fakultu výrobných technológií. V roku 1992 bola zriadená aj ekonomická fakulta, čím univerzita opustila rámec rýdzo technických disciplín a v tomto trende pokračovala aj v roku 1998, keď bola založená fakulta úžitkových umení.

Letecká fakulta Technickej univerzity v Košiciach bola zriadená 1. februára 2005 a je nástupníckou organizáciou Vojenskej leteckej akadémie generála Milana Rastislava Štefánika v Košiciach, v Európe i vo svete renomovanej vzdelávacej inštitúcie, ktorá počas vyše 30. rokov zabezpečovala vysokoškolské vzdelávanie pilotov a leteckého technického personálu.

Súčasnosť[upraviť | upraviť kód]

Momentálne študuje na deviatich fakultách TUKE spolu 9 714 študentov. Z tohto počtu študuje v dennej forme 8 437 študentov – 5 050 v bakalárskom, 3 017 v inžinierskom a magisterskom a 370 v doktorandskom štúdiu. Na univerzite študujú študenti zo štyridsiatich krajín sveta. Na TUKE pracuje viac ako 700 profesorov, docentov a asistentov a rovnaký počet výskumných a technicko-hospodárskych pracovníkov.

Technická univerzita v Košiciach je medzinárodne uzná­vanou výskumnou a vzdelávacou inšti­túciou, ktorá prináša vzdelávanie a smart riešenia pre rôzne oblasti života. S celko­vou rozlohou 43 hektárov a tromi kampusmi v dvoch krajských mestách patrí k najväčším univerzitám na Slo­vensku. TUKE vďaka prepojeniu devia­tich fakúlt s rozmanitým zameraním vytvára unikátne prostredie pre tisícky študentov. Univerzita pokrýva široké spektrum potrieb vzdelávania nielen pre región východného Slovenska, ale v mnohých odboroch je jediným centrom vedy, výskumu a vzdelávania nielen na Slovensku, ale aj v stredoeurópskom priestore. Informačné zabezpečenie vedeckého výskumu a pedagogického procesu spolu poskytuje Univerzitná knižnica TUKE[1]. Technická univerzita úzko spolupracuje s inými univerzitami a s priemyselným zázemím regiónu i celého Slovenska.

Za povšimnutie určite stojí aj ponuka mimoštudijných aktivít: vyše 30 druhov športov, spevácky zbor, folklórny súbor, študentská televízia, rádio a členstvá v organizáciách AIESEC, AZU, BEST a IAESTE.

Prestížne rankingové agentúry radia Technickú univerzitu v Košiciach (TUKE) medzi prvých päť percent najlepších univerzít sveta. Ponúka široké spektrum študijných programov od rýdzo technických cez ekonomické až po umelecké zameranie. TUKE je univerzitou medzinárodného charakteru. Na univerzite študuje 13% zahraničných študentov zo 48 krajín sveta. Veľká kapacita internátov umožňuje, aby ubytovanie dostal každý študent, ktorý o neho požiada. Študenti majú možnosť zakladať startup firmy už počas štúdia alebo sa zapájať do vedeckých a inovačných projektov. Podporu mladých inovátorov zastrešuje Univerzitný vedecký park TECHNICOM prostredníctvom Startup centra TUKE a Inkubátora TUKE.

V areáli TUKE sa organizujú podujatia, ktoré sú v Košiciach mimoriadne obľúbené, ako Balónová fiesta, Biela noc, či potulky s Milanom Kolcunom, na ktorých sa návštevníci dozvedajú o významných historických udalostiach  z dejín univerzity a mesta. V akademickom roku 2018/2019 si TUKE v spolupráci s prestížnou univerzitou ETH Zürich pripomína 160. výročie narodenia celosvetovo uznávaného slovenského vedca Aurela Stodolu, ktorého žiakom bol aj fenomenálny Albert Einstein.

Fakulty[upraviť | upraviť kód]

Galéria[upraviť | upraviť kód]

Kliknite na obrázok pre jeho zväčšenie.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Univerzitná knižnica [online]. www.lib.tuke.sk, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online. (po anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Súradnice: 48°43′50″S 21°14′43″V / 48,730479°S 21,245295°V / 48.730479; 21.245295