Ihlica tŕnitá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ihlica tŕnitá
Ononis spinosa 2005.07.03 12.14.09.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Ononis spinosa
Linné
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Ihlica tŕnitá (Ononis spinosa) je stredne vysoký poloker z čeľade bôbovitých. Má zdrevnatený koreň, z ktorého v dolnom úseku vyrastajú vystúpavé konáre, husto olistené a pokryté tŕňmi. Ružové kvety tvoria podlhovasté, riedke strapce. Plod je struk. Celá rastlina je obrastená jemnými krycími trichómami. Názov v slovenčine pochádza z množstva tŕňov, ktorými je rastlina pokrytá, v latinčine z onos=somár, čo vyjadruje použitie rastliny ako krmiva pre somáre.

Doba kvitnutia a výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Kvitne od júna do augusta. Je rozšírená v Európe, Ázii a Severnej Amerike, rastie najmä pri cestách a na suchých svahoch, hlavne na vápenatom podloží.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Na liečebné účely sa zbierajú korene, známe ako droga Radix ononidis, v ľudovej liečbe niekedy i vňať (Herba ononidis). Droga obsahuje silicu, flavonoidy, triesloviny a špecifické látky ako sú onoceríny, onospinol a glykozid ononid. Ide o dôležitý močopudný prostriedok, dezinfikuje močové cesty a podporuje vylučovanie žlče, priaznivo vplýva na látkovú premenu v tele, znižuje krvný tlak a zmierňuje reumatické bolesti.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • DEYL, Miloš; HÍSEK. Naše květiny. 3. vyd. Praha : Nakladatelství Academia, 2001. ISBN 978-80-200-0940-X Chybné ISBN. S. 112. (čeština)
  • VOLÁK, Jan; STODOLA, Jiří; SEVERA, František. Veľká kniha liečivých rastlín. 1987. vyd. Bratislava : Príroda. S. 209.
  • KRESÁNEK, Jaroslav; KREJČA. Atlas liečivých rastlín a lesných plodov. Martin : Osveta n.p., 1988. ISBN 70-056-88 Chybné ISBN. S. 119.