Iskerníkovité

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
iskerníkovité
Ranunculus auricomis.jpg
Ranunculus auricomis
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Ranunculaceae
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Iskerníkovité (Ranunculaceae) je čeľaď radu iskerníkotvaré (Ranunculales). Obsahuje približne 1700 druhov. Jej najväčší rod je iskerník (Ranunculus, 600 druhov), ktorý je tiež najrozšírenejším rodom tejto čeľade na území Slovenska (26 druhov).

Zástupcovia tejto čeľade majú kvety s vrchným semeníkom a ich kvetné obaly a tyčinky sú voľné (nezrastené). Väčšinou sú to byliny, zriedkavo liany a dreviny. Ich telo, stonku a listy, pokrývajú často jednoduché chlpy - trichómy. Cievne zväzky prechádzajúce stonkou sú usporiadané v niekoľkých koncentrických kruhoch, alebo sú roztrúsené. Listy majú striedavé postavenie, sú jednoduché, delené alebo zložené. Okraj listov môže byť pílkovitý, zúbkatý alebo vrúbkovaný, žilnatina perovitá alebo dlaňovitá. Pokiaľ sú kvetné obaly rozlíšené na kalich a korunu, majú 5 kališných a 5 korunných lupienkov. Ak sú nerozlíšené na kalich a korunu, kvetných častí je 4 a viac. Kališné lístky sú často opadavé až prchavé. Korunné lupienky majú na báze nektáriá. Väčšinou sú hmyzoopelivé, niekoľko druhov je vetroopelivých. Plodom sú nažky alebo mechúriky. Semená sú rozširované buď vetrom alebo živočíchmi, na čo sú prispôsobené. Ich semená majú malé embryo, ale sú bohaté na endosperm. Všetci zástupcovia obsahujú alkaloidy, sú jedovaté.

Sú typickou čeľaďou holoarktickej floristickej ríše, vyskytujú sa aj na území Slovenska. Na území Slovenska sa vyskytuje 23 rodov so 79 druhmi.[1] Ich typickí zástupcovia v slovenskej flóre sú napríklad iskerník prudký (Ranunculus acris), hlaváčik jarný (Adonis vernalis), veternica hájna (Anemone nemorosa), pečeňovník trojlaločný (Hepatica nobilis), orlíček obyčajný (Aquilegia vulgaris) a mnohé iné.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. http://www.vysoke-tatry.info/vyklad.php?tatry=168

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]