Ján Bolla

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ján Bolla
koleopterológ, mykológ, botanik,
pedagóg a entomológ
Narodenie29. máj 1806
Bačka Topola, Srbsko
Úmrtie7. február 1881 (74 rokov)
Bratislava, Slovensko
BydliskoSvätý Jur
Profesiaprofesor, botanik, koleopterológ,
školský inšpektor
ManželkaKarolína Zellingerová
DetiKoloman Bolla, Gabriel Vincent

Ján Bolla alebo aj Johann Bolla, prípadne János Bolla de Csáfordjobaháza (* 29. máj 1806, Bačka Topola, Srbsko – † 7. február, 1881, Bratislava, Slovensko) bol známy mykológ, botanik, pedagóg a entomológ, hlavne koleopterológ juhoslovanského (srbského) pôvodu.

Biografia[upraviť | upraviť zdroj]

Sobášny záznam (1839)

Ján Bolla sa narodil v zemianskej rodine pôvodom zo Šopronskej stolice (Bolla de Csáfordjobaháza). Po ukončení školského vzdelania pracuje ako profesor na gymnáziu vo Svätom Jure. Tu sa aj v roku 1839 oženil s Karolínou Annou Zellingerovou (* 18. august 1816, Svätý Jur). Jej rodičmi bol Anton Zellinger, mestský komorník vo Svätom Jure a Terézia Franková. Jeho synom bol Koloman Bolla (* 5. október 1840, Svätý Jur – † 6. júl 1906), poľný maršal a generál v službách rakúsko-uhorskej monarchie.

V rokoch 18471880 pôsobil ako riaditeľ meštianskej školy v Bratislave. Vykonával tiež funkciu hlavného inšpektora bratislavských meštianskych škôl. V tomto období vykonával tiež funkciu hlavného inšpektora bratislavských meštianskych škôl. Zaoberal sa hlavne botanikou – skúmal machy a huby. Zaoberal sa aj entomológiou a počas svojho života spracoval zoznam chrobákov okolia Bratislavy. Bol jedným zo spoluzakladateľov Bratislavského lekársko–prírodovedného spolku, kde od roku 1865 pôsobil ako predseda jeho botanickej sekcie. Venoval sa hlavne botanike, pričom prieskum prevádzal prevažne v okolí Bratislavy, o čom napísal i niekoľko floristických príspevkov a mykologických prác.

Záznam o narodení Kolomana (1840)

Zdroje informácií o autorovi[upraviť | upraviť zdroj]

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

  • Bolla, J.: 1856. Beiträge zur Flora Pressburgs. In: Verhandlungen des Vereins für Naturkunde zu Pressburg, Pozsony.
  • Bolla, J.: 1859, Beitrag zur Kenntnis der Koleopteren–Fauna Pressburg´s. In: Verhandlungen des Vereins für Naturkunde zu Presburg, 4, p. 23 - 44.
  • Bolla, J.: 1875. Néhány uj gombafaj Pozsony környékén. In: Mathem. és Term. Közlemények, Budapest, XII., 6.