Jedľa obrovská

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
jedľa obrovská
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Abies grandis
(Douglas ex D.Don) Lindl.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Jedľa obrovská (Abies grandis) je drevina pôvodne zo severozápadnej časti Severnej Ameriky. V Európe sa pestuje od roku 1831 v parkoch, zavádza sa i do lesníctva.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Je to ihličnatý neopadavý strom, ktorý má vo vyššom veku širšiu korunu. Tá je takmer vždy kužeľovitá a rovnomerná.

Mladšie konáre sú väčšinou vodorovne odstávajúce, pre ňu typické sú však konáre zakrivené smerom hore. Jedľa obrovská patrí medzi najväčšie ihličnaté stromy na svete. Ich výška môže dosiahnuť až 100 metrov, ale za predpokladu, že sa jedná o exempláre, ktoré rastú na území svojej pôvodnej domoviny.

Jednotlivé ihlice sú slabé, dlhé 2-6 cm, stredne zelené až tmavozelené. Tvoria dve až tri rozčesnuté rady. Po rozomletí sú veľmi aromatické.

V hornej časti koruny, neďaleko vrcholu, sa nachádzajú samčie šišky. V iných častiach stromu nerastú. Sú len 6-8 cm dlhé, teda pomerne malé vzhľadom k výške stromu. Samičie šišky sú nahnedlé.

Nároky na stanovište[upraviť | upraviť zdroj]

Môže sa vyskytovať i na chudobnej pôde. Tá však musí mať dostatočnú vlhkosť. Potrebuje polotieň a nevadia jej mrazy. Korene prerastajú hlboko do zeme.

Pôvodný výskyt a rozšírenie do Európy[upraviť | upraviť zdroj]

Rozšírenie v Severnej Amerike

Pôvodne rástla len na západe Severnej Ameriky, v oblasti Vancouveru až severnej Kalifornie, východne zasahuje až k Montane. Rastie v nížinách, od takmer hladiny Tichého oceánu (tu sa vyskytujú najväčší jedinci) i v pohoriach, napr.: Kaskádové pohorie a Skalnaté vrchy. Tu sa vyskytujú až do nadmorských výšok 2 100 m. Jedľa obrovská nevytvára monokultúru, len je súčasťou zmiešaných, prevážne ihličnatých lesov.

Jedľu obrovskú objavil David Douglas v roku 1825 a sám ju priviezol v roku 1831 do Anglicka.

Lesníctvo a výsadba v parkoch (prípadne arborétách) je v súčasnosti hlavným dôvodom výsady jedle obrovskej v severnej a strednej Európe. Nevyrastie tu však do takých výšok ako v Severnej Amerike. Tie najstaršie, ktoré boli v Európe vysadené okolo roku 1831, nedosiahli doteraz väčšinou výšky 50 m.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Kolektiv autorů (hl. Andreas Bärtels). Stromy (přeloženo z německého originálu Bäume). Praha : Knižní klub a Ikar, 1995. ISBN 80-85830-92-2. (česky)
  • Kolektiv autorů (hl. Gregor Aas). Kapesní atlas - STROMY. Praha : Slovart, 1997. ISBN 80-7209-007-0. (česky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Jedle obrovská na českej Wikipédii.