Preskočiť na obsah

Joseph Henry Engle

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Joseph Henry Engle
astronaut NASA
Joe Engle v roku 1971
Joe Engle v roku 1971
Stavneaktívny
Narodenie26. august 1932 (91 rokov)
Chapman, Kansas, USA
Predchádzajúce zamestnaniepilot
Hodnosťgenerálmajor USAF
Čas vo vesmíre9 dní 8 hodín 30 minút
Kozmonaut od1966
MisieX-15 let 138, X-15 let 143, X-15 let 153, ALT, STS-2, STS-51-I
Znaky misií

Joseph Henry „Joe“ Engle (* 26. august 1932, Chapman) je bývalý americký astronaut z programov Apollo a letov s raketoplánmi (Shuttle Mission).

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej a strednej škole v roku 1955 vyštudoval kansaskú univerzitu (University of Kansas) s diplomom leteckého inžiniera. Ďalšie vzdelanie získal v pilotnej škole pri americkej základni Edwards Air Force Base v Kalifornii, ukončil ju v roku 1963. Už pod hlavičkou NASA v rámci programu X-15 absolvoval 16 letov na palube raketového lietadla vo výškach nad 50 km nad Zemou. V roku 1966 nastúpil do piatej skupiny budúcich kozmonautov. Bol pilotom v záložnej posádke Apollo 14. Po ukončení programu Apollo sa zaškolil na lety raketoplánov, stal sa z neho plukovník amerického vojenského letectva.

Je ženatý a má dve deti, používa prezývku Joe.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Druhý testovací let raketoplánu Columbia v roku 1981 absolvoval Joe Engle spoločne s Richardom Trulym. Štartovali z mysu Canaveral na Floride, Zem obleteli 36 krát, kvôli poruchám batérií pristáli na základni Edwards v Kalifornii predčasne.

O štyri roky neskôr letel ako veliteľ na raketopláne Discovery. Štart aj pristátie prebehlo na rovnakých miestach, ako pri prvom lete. Na palube boli kozmonauti pplk. Richard Covey, William Fisher, James van Hoften a John Lounge. Pätica kozmonautov počas sedemdenného letu vypustila na obežnú dráhu tri družice: ASC-1, AUSSAT 1 a Leasat 4. Potom na obežnej dráhe kontaktovali nefunkčnú družicu Leasat 3 a dokázali ju oživiť. Tým splnili všetky úlohy letu.

Bol 104. človek vo vesmíre. Počas svojich dvoch letov v ňom strávil 9 dní.

Po letoch[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1993 mal hodnosť generálmajora a odišiel z NASA k spoločnosti Air National Guard ako konzultant (vo veku 61 rokov).

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Milan Codr. Sto hvězdných kapitánů. [s.l.] : Práce, 1982.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]