Preskočiť na obsah

Kalinov (Krásno nad Kysucou)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kalinov
mestská časť Krásno nad Kysucou
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Žilinský kraj
Okres Čadca
Región Kysuce
Vodný tok Bystrica
Nadmorská výška 400 m n. m.
Súradnice 49°23′48″S 18°51′16″V / 49,396592°S 18,854342°V / 49.396592; 18.854342
PSČ 023 02
EČV (do r. 2022) CA
Tel. predvoľba +421-41
Poloha mestskej časti na Slovensku
Poloha mestskej časti na Slovensku
Map
Interaktívna mapa mestskej časti
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Kalinov je mestská časť mesta Krásno nad Kysucou, vzdialená 2 km východne od jeho centra.

Nachádza sa v údolí Bystrice, v Krásňanskej kotline a na okraji Kysuckej vrchoviny. Stred obce leží v nadmorskej výške 400 m n. m. Mestská časť leží po oboch stranách cesty II/520 v okrese Čadca.

Dejiny Kalinova[upraviť | upraviť zdroj]

Kalinov je najstaršou osídlenou osadou v Bystrickej doline. Už prvé roky existencie bol pričlenený ku Krásnu, v roku 1342. Ako súčasť Krásna mal počas stredoveku okolo 60 domov, v ktorých žilo do 100 obyvateľov. Až v novoveku ma Kalinov už vlastný mlyn a začína sa rozvíjať až na začiatku 19. storočia. V roku 1835 z celkového počtu obyvateľstva v Krásne okolo 2300 obyvateľov mal Kalinov okolo 920 obyvateľov. Na konci 19. storočia sa tu postavila obecná píla- základ budúceho veľkého podniku v Krásne nad Kysucou. . V Kalinove bol postavený obchod s potravinami a postavili sa ďalšie kaplnky v okolí. Kalinov dodnes patrí pod Krasňanskú farnosť(je jeho filiálkou). V Kalinove sa z 19 kaplniek rozšírených v celom Krásne nachádza 6 kaplniek, prvá z nich bola postavená na začiatku 20. storočia. Ďalšie si postavili obyvatelia kopaníc aby nemuseli dochádzať ďaleko do kostola v Krásne.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

  • Most lásky a priateľstva sa nachádza medzi osadou Šustekov Jedlíčnik a ulicou Kalinovskou. Patrí ku jediným mostom lásky v celej Európe. Postavený bol pre obyvateľov osady, ktorí museli po povodni, ktorá zničila ich starý most dochádzať do Krásna cez Zborov. Na moste je od júna 2010 uzamknutých 55 zámkov, z toho zo zahraničia ma na moste uzamknutý zámok pár zo Švédska.
  • V mestskej časti sa nachádzajú tri autobusové zastávky aj novopostavený kostol Božského Srdca Ježišovho z roku 1999.

Žije tu približne 1.500 obyvateľov, čo Kalinov radí medzi druhú najľudnatejšiu mestskú časť v meste Krásno nad Kysucou, s veľkým počtom kopaníc a osád je Kalinov aj najväčšou mestskou časťou. Patria sem osady Barancovci, Bohovičovci, Capovci, Gašovci, Hackovci, Jarabicovci, Jozefíkovci, Kulijovskovci, Šurábovci iné.

  • Nachádza sa tu areál v súčasnosti už bývalého podniku Kysucké drevárske závody DREVINA.
  • Nachádza sa tu aj významný strom - breza so soškou Panny Márie - ležiaca medzi ulicami Kalinovská a Záhradná,štátny chránený prírodný objekt.

Rozdelenie mestskej časti:

  • Kalinov-stred
  • Barancov
  • osady:U Hacka, Bohovičov, Jarabicov, Lastovicov, u Capov
  • Šustekov Jedličník
  • Kalinov-východ / U Mahútov

Hranica mestskej časti s mestskou časťou Krásno nad Kysucou (stred): ulica SNP