Kamenica (okres Sabinov)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Súradnice: 49°11′27″S 20°57′40″V / 49,190833°S 20,961111°V / 49.190833; 20.961111
Kamenica
obec
Kamenica13Slovakia6.JPG
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Prešovský kraj
Okres Sabinov
Región Šariš
Rieka Kameničanka
Nadmorská výška 483 m n. m.
Súradnice 49°11′27″S 20°57′40″V / 49,190833°S 20,961111°V / 49.190833; 20.961111
Rozloha 21,3 km² (2 130 ha) [1]
Obyvateľstvo 1 813 (31. 12. 2017) [2]
Hustota 85,12 obyv./km²
Prvá pís. zmienka 1248
Starosta Ladislav Urda[3] (SMER-SD)
PSČ 082 71 (pošta Lipany)
ŠÚJ 524611
EČV SB
Tel. predvoľba +421-51
Poloha obce na Slovensku
Red pog.svg
Poloha obce na Slovensku
Poloha obce v rámci Prešovského kraja
Red pog.svg
Poloha obce v rámci Prešovského kraja
Wikimedia Commons: Kamenica
Webová stránka: www.kamenica.ocu.sk
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portal.svg Slovenský portál

Kamenica je obec na Slovensku v okrese Sabinov. Obec je súčasťou Prešovského vyššieho územného celku. Nachádza sa na východnom Slovensku, 35 km severozápadne od krajského mesta Prešov a 16 km severozápadne od okresného mesta Sabinov , na ceste I. triedy Prešov- Stará Ľubovňa – Poľsko.

Podľa údajov zo štatistického úradu k 31.12. 2011 rozloha obce sa rozprestiera na ploche 2 131 ha.

Polohopis[upraviť | upraviť zdroj]

Časti obce[upraviť | upraviť zdroj]

Pomikal, pri Kultúre, pri Koscele, Knižufky, Majriská, pod Hradom, Verbiny, Hlinik, Remety, Kyjašle, Na Stavoch, Pánske studne, Pod baňu, Kačmarovsky verch, Rovinky, Ščepnik. Pod uboču.

Vodné toky[upraviť | upraviť zdroj]

Na území vznikajú toky Lipianského potoka, Kalinovského potoka a Lúčanky, ktoré sa spájajú a tvoria ľavostranné rameno rieky Torysy.

Kultúra a zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Hudba[upraviť | upraviť zdroj]

Galaxis - Žbirka Revival[upraviť | upraviť zdroj]

Od decembra 2012 hrá hudobná skupina GALAXIS v zložení:

 • Martin Halčišák – bicie nástroje, klávesové nástroje, spev,
 • Stanislav Turák - gitara, spev,
 • Richard Halčišák - bicie nástroje, klávesové nástroje, spev,
 • Tomáš Halčišák – bas. gitara, klávesové nástroje, spev.
História projektu[upraviť | upraviť zdroj]

Vznik - 1982

Pôvodné obsadenie skupiny bolo: Martin Ščecina, Miroslav Andraščík , Stanislav Turák, Jozef Molnár. Skupina na začiatku hrala coververzie populárnych hitov konca sedemdesiatych rokov.Názov hudobnej skupiny GALAXIS vznikol z praktického dôvodu – všetci gitaristi skupiny používali – hrali na gitarách, ktoré vyrobila firma JOLANA s názvom Galaxis.

https://galaxis-zbirka-revival.webnode.sk/o-nas/

Stavby[upraviť | upraviť zdroj]

Pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

 • Kamenický hrad - zrúcanina hradu z prvej polovice 13. storočia stojaci nad obcou na na vápencovom brale. Hrad bol zničený vojskami Šimona Forgáča v roku 1556, jeho skaza bola dokonaná použitím materiálu z hradu na postavenie liehovaru v Lúčke (1816).

O zachovanie hradu sa v súčasnosti stará občianske združenie Kamenná veža.

Šport[upraviť | upraviť zdroj]

FK Kamenica[upraviť | upraviť zdroj]

 • Rok založenia - 1975
 • dospelí- 5. Liga Šarišská
 • dorast- 4. Liga
 • žiaci- 4. B Liga
 • mladší žiaci- 3. Liga

DHZ Kamenica[upraviť | upraviť zdroj]

Pravidelné podujatia[upraviť | upraviť zdroj]

Kamenické Hradné slávnosti[upraviť | upraviť zdroj]

 • Každoročne sa na hradnej bašte usporadúvaju hradné slávnosti. Vystupujú tu sokoliari, šermiari, brušné tanečnice a rôzne folklórne súbory. Večer sa usporadúva diskotéka.
  460. Výročie dobitia hradu Kamenica

Noc hradných zrúcanín[upraviť | upraviť zdroj]

 • Zvyčajne sa toto podujatie koná deň pred hradnými slávnosťami. Súčasťou programu je pálenie ohňov okolo celého hradu vo večerných hodinách. Tak isto je pre verejnosť pripravená ohňová šou.
Ohňová šou na Kamenicko hrade

Kamenické hudobné leto[upraviť | upraviť zdroj]

 • V mesiacoch júl a august sa na námestí konajú vystúpenia rôznych hudobných skupín.

História Kamenického hradu[upraviť | upraviť zdroj]

Hrad Kamenica, okr. Sabinov

Kamenický hrad dal podľa dochovaných písomností postaviť v prvej polovici 13. storočia Dietrich – gróf  spišských Sasov (okolo roku 1248). Okolie hradu bolo kráľovským poľovným revírom a je dosť možné že, existoval ako miesto kde sa po poľovačke kráľ uchýlil. Bohužiaľ nejestvujú žiadne priame zmienky o hrade. V donačnej listine z roku 1270, sa spomína územie pod hradom Kamenica. V tomto období kráľ Štefan V. daroval toto územie šľachticom, Dietrichovým synom.

244 225 kamenica 1863.jpg
Ruiny hradu nad obcou Kamenica

Prvá priama písomná zmienka o hrade Kamenica je až z roku 1306 (rozdelenie majetku šľachtica Rikolfa,  Rüdigerovi synovia Rikolf I. a Polan v roku 1274 urobili výmenu majetkov s Detrikovými synmi Arnoldom, Jordánom a Frideichom. Detrikovi synovia dostali majetky Nadash, a Micha ležiace v Abovskej stolici, Rikolf I. a Polan dostali Toryské majetky, ktoré sa tiahli od Brezovice po Lipany a doplatili Ditrikovcom 14 mariek v čistom striebre.  Výmennú listinu pre jej majiteľov Rikolfa a Polana stihol na tú dobu príznačný osud. Istý Lorand, syn grófa Marka zo Spiša ich obidvoch na Spišskom hrade zajal a listinu o kúpe toryského majetku násilím odobral. Preto kráľ Ladislav IV. v roku 1288 vydal Rikolfovi novú darovaciu listinu a nariadil Spišskej Kapitule, ktorá bola ako locus credibilis – hodnoverné overovacie miesto, aby urobila obchôdzku hraníc majetku a uviedla do vlastníctva Rikolfových synov Kokoša a Jána. V roku 1296 synovia Rikolfa I., Kokoš a Ján robia s Detrikovými synmi ďalšiu výmenu, pri ktorej dostávajú do vlastníctva Červenicu a Kamenicu a Ditrikovcom odovzdávajú Abovský majetok – Gybarth. Pri rozdelení dedičstva po Rikolfovi I., syn Ján dostal ako podiel Brezovicu a prijal priezvisko Berzeviczy, Rikolf II. dostal Kamenicu, Červenicu, Krivany a neskôr po bezdetnom Kokošovi aj Torysu. Za hlavné sídlo si zvolil Kamenický hrad a podľa toho sa začal nazývať “”Kamenický”” v maďarskej forme “”Tarköy””. Vnuci Rikolfa II. toto priezvisko zanechali a začali sa podľa dediny Torysy nazývať Tarczay (Rikolf II. je považovaný za zakladateľa a významného predstaviteľa tohto rodu – zomrel r.1360 a je pochovaný v lipianskom kostole). V roku 1438 sa hradu zmocnili Prešovčania, pre kráľovnú Izabellu, ale ich vlastníctvo trvalo iba rok. Vnuci Rikolfa II. Ladislav a Ján dostali od kráľa celý Liptov, no začali zbojníčiť a tak ich Ján Huňady vyhnal. Obidvaja nespratníci sa uchýlili na Kamenický hrad, kde zvádzali boje s českými husitmi..  K hradnému panstvu v tom čase patrili tieto dediny: Babie, Dačov, Kyjov, Kapišová, Lipany, Ľubotín, Lúčka, Šarišské Jastrabie, Valkovce a Vislanka. V roku 1456, v čase, keď v tejto oblasti sa nachádzali Jiskrove a bratrícke vojská, pridali sa k nim hradní poddaní a chceli hrad dobyť, čo sa im však nepodarilo.Hradnú posádku v tej dobe tvorili hlavne poddaní z Lipian a Kamenice.

V roku 1532 musela vdova po Mikulášovi Tarczaiovy, (významnom vojenskom veliteľovi) Dorota Bánffyová prepustiť hrad Jeremiášovi Laskému, ktorý ho mal v držbe do roku 1540, a od toho roku ho Dorota Bánffyová a jej druhý manžel Matej Lobocký vlastnili opäť (Laboczkého chytil a uväznil Ferdinadov hlavný veliteľ Katziáner v Prešove). Mikulášov syn Juraj Tarczay sa nevedel zmieriť s matkiným sobášom a opustil svoje majetky a šiel bojovať v službách kráľovnej Izabelly. Padol v roku 1557 v bitke pri Nagyszölos.  Poslednou majiteľkou hradu Kamenica pochádzajúcou z rodu Tarczay bola Anna Tarczay – Drugethová, manželka Juraja Drugetha. Zúčastnila sa na sprisahaní proti Ferdinandovi Habsburskému a odmietla vydať hrad. Kamenický hrad bol dobytý 16.júla 1556. Veliacim dôstojníkom, ktorý velil dobíjaniu Kamenického hradu, bol Marcel Dittrich, ktorý bol súčasťou vojska Šimona Forgáča. Hrad bohužiaľ už nedisponoval najnovšími zbraňami. Na posilu dobíjania hradu boli dotiahnuté delá z hradu V. Sariš, Zborova, Levoče. Kamenický hrad bol dobitý a rozstrieľaný. Anna Tarczay bola vyhnaná a až do smrti žila osamotená na kaštieli v Mošurove.

Potom Kamenický hrad aj s priľahlými majetkami dostala rodina Dessewffy, a keďže hrad bol zbúraný, Dessewffyovci sa v ňom už neusadili ani ho neopravili. Skazu hradu dovŕšila rodina Tahy, ktorá na postavenie liehovaru v Lúčke použila materiál z múrov hradu. Zub času a ľudská hlúposť nahlodali hrad do dnešnej podoby. Kamenický hrad je svojou rozlohou trinástym najväčším na Slovensku.

Hrad sa nachádza na vápencovom brale (725 m.n.m), ktorého stredná časť je zúžená a znížená a vytvára prirodzenú priekopu, ktorá rozdeľuje objekt na dve časti. Na východnej strane bol hrad oddelený od sedla priekopou vytesanou do hradnej skaly. Najstaršia časť hradu bola postavená na západnej časti hradného brala. Tu sa zrejme nachádzala murovaná kruhová veža, ďalej obvodové hradby v tvare nepravidelného trojuholníka a tiež hradný palác postavený pravdepodobne v gotickom slohu. Po roku 1275 bola vystavaná východná časť – predpokladá sa, že tu bol postavený viacpodlažný palác (tvoril zároveň obranný múr) spojený so západnou časťou hradby s ochodzou – neskôr renesančne prestavaný. Sú tendencie, že sa na hrade nachádzala aj hradná kaplnka, ale potvrdiť to môže len komplexný archeologický výskum. V západnej časti (nádvoria) sa nachádza tiež cisterna vysekaná do skaly a ďalšie hospodárske objekty. V časoch, keď sa v tejto oblasti pohybovali vojská Jána Jiskru z Brandýsa bol na hrade vybudovaný na severnej a východnej časti zemný obranný val. Pravdepodobne v 16. storočí sa na týchto zemných valoch  vybudoval nový obranný prstenec a to tri murované a jeden zemný rondel. Na zásobu pitnej vody bola vysekaná už spomenutá cisterna na pitnú vodu ktorá sa vodovodom privádzala z oblasti severozápadne pod hradom v katastri “”pánske studne”” . Mimochodom oblasť prameňov je pomerne vysoko, asi na úrovni valu sa doteraz nachádza studnička a pomerne aktívne pramene, takže pri dôkladnom utajení “”vodovodu”” nemusel mať hrad problémy s prísunom čerstvej vody a keby nie, nemusela byť hlboká ani možná studňa. Na určenie polôh stavieb je potrebný archeologický a stavebno-historický výskum.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [online]. Bratislava : ÚGKK SR, [cit. 2011-12-31]. Dostupné online.
 2. Počet obyvateľov SR k 31. 12. 2017 [online]. Bratislava : Štatistický úrad SR, 2018-03-27. Dostupné online.
 3. Zoznam zvolených starostov a primátorov podľa obcí, miest a mestských častí [online]. Bratislava : ŠÚ SR, 2014-11-21. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]