Košický región

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 21:27, 7. marec 2013, ktorú vytvoril Addbot (diskusia | príspevky) (Bot: Odstránenie 1 odkazov interwiki, ktoré sú teraz dostupné na Wikiúdajoch (d:q1785845))
Turniansky hrad

Košický región (cestovného ruchu) (v niektorých textoch Košice a okolie) alebo Abov je slovenský región a región cestovného ruchu. Zodpovedá zhruba časti Abovsko-turnianskej župy, ktorá roku 1918 pripadla Česko-Slovensku.

Ako región cestovného ruchu oficiálne zahŕňa:

Dejiny od roku 1918

V roku 1918 (potvrdené Trianonskou zmluvou r. 1920) sa severná časť Abovsko-turnianskej župy stala súčasťou Česko-Slovenska a južná časť Maďarska. Abovsko-turnianska župa na česko-slovenskom území ďalej existovala až do 31.12.1922, kedy sa stala súčasťou Košickej župy a niekoľko dedín Podtatranskej župy, ktoré zanikli r. 1928.

Počas 2. svetovej vojny bola väčšina česko-slovenskej časti Abova obsadená Maďarskom a pripojená k tamojšej župe Abaúj-Torna s centrom v Košiciach. Po skončení vojny boli obnovené predvojnové hranice. V súčasnosti je Abov súčasťou Košického kraja.

Ekonomika

Po ekonomickej stránke patrí región Abova v súčasnosti medzi bohatšie slovenské regióny, je to však najmä zásluhou Košíc.

Turistický ruch

Atraktívne v Slanských vrchoch sú hlavne jazerá Izra a Malá Izra. Izra je z hľadiska turistiky nádherným miestom, ktoré láka milovníkov horskej turistiky i rekreantov vyhľadávajúcich oddych pri vode.

  • Rovnako netreba pri návšteve Abova vynechať Skárošský hrad nad obcou Skároš, z ktorý je dnes ruinou, no vidno pozostatky múrov a hradnej priekopy. Z hradu je pekný výhľad.
  • Herľany:

nachádza sa tu studenovodný herliansky gejzír (asi 30 km od košíc). V minulosti významné liečebné stredisko (počas Rakúsko-uhorska dokonca na úrovni Piešťan či Trenčianskych Teplíc), kde aj v súčasnosti môžete nájsť pokoj a oddych.

Národnosti

V súčasnosti prevažujú v slovenskej časti Abova Slováci, Maďari tvoria asi 9% obyvateľstva, Nemcov tu po roku 1945 takmer niet.

Okresy: