Laktoovovegetariánstvo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Laktoovovegetariánstvo alebo lakto-ovo vegetariánstvo je druh vegetariánstva. Obmedzuje príjem živočíšnych bielkovín, ale celkom ich nevylučuje. Takíto vegetariáni nejedia mäso, ale jedia vajcia aj mliečne výrobky (napríklad mlieko, syr, maslo alebo jogurt). Názov pochádza z latinčiny, kde lacto znamená mlieko a ovo vajce.

Tento druh vegetariánstva je v Európe a Spojených štátoch najrozšírenejší. Preto keď sa hovorí o vegetariánstve vo všeobecnosti, myslí sa tým tento druh. V niektorých národoch je označenie vegetarián iba pre čiastočného vegetariána (napr. v japonskí vegetariáni bežne jedia ryby). Na druhej strane indickí vegetariáni bežne nejedia vajcia a tí, čo vajcia jedia, sú označovaní za nevegetariánov alebo eggetariánov (čo je výraz častejšie používaný pre ovo vegetariánov).

Niektorí lakto-ovo vegetariáni motivovaní etickými dôvodmi sa často vyhýbajú konzumácii oplodnených vajec alebo kaviáru, pretože ide o zabitie živého zárodku. Niektorí vegetariáni jedia iba vajcia z ekofariem. Kaviár ale nekonzumuje väčšina lakto-ovo vegetariánov z toho dôvodu, že pri jeho získaní je ryba zabitá.

V leteckej doprave je lakto-ovo vegetariánske jedlo známe ako VLML.