Leo Hendrik Baekeland

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Leo Hendrik Baekeland
americký chemik
americký chemik
Narodenie14. november 1863
Gent, Belgicko
Úmrtie23. február 1944 (80 rokov)
Beacon, New York, USA
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Leo Hendrik Baekeland

Leo Hendrik Baekeland (* 14. november 1863, Gent, Belgicko – † 23. február 1944, Beacon, New York), USA)[1] bol americký chemik narodený v Belgicku. V roku 1893 vynašiel fotografický papier Velox a v roku 1907 aj bakelit – lacnú, nehoriacu a všestrannú umelú hmotu.[2]

Beakeland predal svoj patent fotografického papiera prezidentovi Kodaku, Georgeovi Eastmanovi za 1 milión amerických dolárov.

Vynájdenie bakelitu začalo éru umelej hmoty. Bakelit sa vyrábal z fenolu a formaldehydu. Nemecký chemik, nositeľ Nobelovej ceny za chémiu, Adolf von Baeyer experimentoval v roku 1872 s týmto materiálom, ale neukončil výskum. Bakelit sa dostal do masovej výroby v roku 1907.

Bakelit bol prvý vynájdený plast ktorý si zachoval tvar aj po zahriatí. Rádia, telefóny a elektrické izolácie sa začali vyrábať z bakelitu pre jeho odolnosť voči teplu a izolácie. O krátku chvíľu sa bakelit začal používať v každom kúte priemyselnej výroby.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Baekland sa narodil v Gente v Belgicku ako syn obuvníka a slúžky. Po dokončení doktorantského štúdia na vniverzite v Gente, inšpirovaný autobiografiou Benjamina Franklina, emigroval v roku 1889 do Ameriky.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]