Leo Hendrik Baekeland

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Leo Hendrik Baekeland
Leo Hendrik Baekeland
americký chemik

Narodenie 14. november 1863
Gent, Belgicko
Úmrtie 23. február 1944 (80 rokov)
Beacon, New York, USA

Leo Hendrik Baekeland (* 14. november 1863, Gent, Belgicko – † 23. február 1944, Beacon, New York), USA)[1] bol americký chemik narodený v Belgicku. V roku 1893 vynašiel fotografický papier Velox a v roku 1907 aj bakelit – lacnú, nehoriacu a všetrannú umelú hmotu.[2]

Beakeland predal svoj patent fotografického papiera prezidentovi Kodaku, Georgeovi Eastmanovi za 1 milión amerických dolárov.

Vynájdenie bakelitu začalo éru umelej hmoty. Bakelit sa vyrábal z fenolu a formaldehydu. Nemecký [chemik, nositeľ Nobelovej ceny za chémiu, Adolf von Baeyer experimentoval v roku 1872 s týmto materiálom, ale neukončil výskum. Bakelit sa dostal do masovej výroby v roku 1907.

Bakelit bol prvý vynájdený plast ktorý si zachoval tvar aj po zahriatí. Rádia, telefóny a elektrické izolácie sa začali vyrábať z bakelitu pre jeho odolnosť voči teplu a izolácie. O krátku chvíľu sa bakelit začal používať v každom kúte priemyselnej výroby.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Baekland sa narodil v Gente v Belgicku ako syn obuvníka a slúžky. Po dokončení doktorantského štúdia na vniverzite v Gente, inšpirovaný autobiografiou Benjamina Franklina, emigroval v roku 1889 do Ameriky.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]