Preskočiť na obsah

Leonard Hofstadter

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Leonard Hofstadter

Johnny Galecki ako Leonard Hofstadter
Základné informácie
AutorChuck Lorre,
Bill Prady
HerecJohnny Galecki
DabingMatúš Krátky
Prvý výskytPilotná časť seriálu Teória veľkého tresku
Posledný výskyt12.séria seriálu Teória veľkého tresku
O postave
Dátum narodenia17. máj 1980
Miesto narodeniaNew Jersey (USA)
Druh bytostičlovek
Povolanieexperimentálny fyzik
RodinaBeverly Hofstadter (matka),
Alfred Hofstadter (otec),
Michael Hofstadter (brat),
Floyd (strýko),
Nancy (teta)
Manžel(ka)Penny
Náboženstvoateista

Leonard Leakey HofstadterPh.D., je fiktívna a jedna z hlavných postáv z amerického sitcomu Teória veľkého tresku, v ktorom ho stvárnil herec Johnny Galecki. Leonard je experimentálny fyzik, ktorý býva spolu so svojím kolegom a priateľom Sheldonom Cooperom. Leonard a Sheldon boli pomenovaní po hercovi Sheldon Leonardovi a po laureátoch Nobelovej ceny Robert Hofstadter a Leonovi Cooperovi.

Jednou z tém seriálu je vzťah medzi Leonardom a susedkou z protiľahlého bytu Penny, z ktorého plynú rôzne vtipné situácie.

Pochádza z New Jersey, je experimentálnym fyzikom v Kalifornskom technologickom inštitúte (Caltech) a býva spolu s Sheldonom Cooperom v Pasadene v Kalifornii. Väčšinou má na sebe hnedé nohavice, čierne okuliare a tričko s tematikou fyziky. Aj keď sa doma medzi svojimi priateľmi cíti ako geek, snaží sa byť viac spoločenský. Už od prvej chvíle, keď zbadá Penny, premýšľa, ako ju pozvať na rande a aký by bol ich spoločný život. Leonard tiež hrá na violončelo.

Aj napriek jeho pokusom zamedziť tomu, aby pôsobil ako geek, vlastní hygienické prostriedky Star Wars, kompletnú zbierku komixových kníh Superman, leteckú kombinézu bojovníka zo seriálu Battlestar Galactica. Všetkých týchto vecí sa chcel zbaviť, aby zapôsobil na Penny, ale nechal to, len čo ju videl s iným mužom.

Leonard a Sheldon majú zvláštny vzťah. Pozná Sheldona zo všetkých najlepšie a vo veľa situáciách Leonard slúži ako prostredník medzi Sheldonom a okolitým svetom. Napríklad keď sa Sheldon a Penny pohádali, musel zavolať jeho matke, aby priletela za ním a povedala mu pár materských rád.

Čo sa týka jeho zdravotného stavu, je alergický na laktózu. Nesmie sa dostať do styku ani s malým množstvom mlieka, masla alebo napríklad jogurtu – vždy to končí prinajmenšom nadúvaním. Trpí krátkozrakosťou – v jednej epizóde, kedy si rozbil v kine svoje okuliare, sa musel vrátiť domov pre náhradné. Pri tom mu po ceste pomáhala robotická helma s kamerou, ktorú vyrobili Raj a Howard, aby ho navigovali. Vyskúšal nosiť aj kontaktné šošovky aj to iba kvôli priateľke Priyi. Pretože však cez ne veľa nevidel a mal s nimi menšiu nehodu, prestal ich nosiť.

Všetci členovia jeho rodiny sú vedci. Jeho matka, Dr. Beverly Hofstadter, je psychiatrička a neurologička, jej osobnosť sa podobá na Sheldonovu (a to vrátane pozornosti k detailom, nedodržiavania spoločenských konvencií...) a je zodpovedná za ťažké Leonardovo detstvo. Ani v detstve, či dospelosti nebola naňho nikdy hrdá (vo ôsmich rokoch ho donútila vrátiť cenu zo súťaže, ktorú vyhral). Kvôli svojej matke nikdy neoslavoval narodeniny ako malý, nezaujíma ju ani jeho práca a jeho život celkovo. Keď bol raz s Penny osamote, oznámil jej, že ako malý si vytvoril „objímací stroj“, ktorým si kompenzoval nikdy neprejavenú lásku matky.

Leonardov otec pracuje ako antropológ (s kostrou etruského človeka vraj strávil viac času ako s Leonardom), raz sa Sheldon zmienil, že Leonardovo prostredné meno je Leakey, ktoré mu dal jeho otec po slávnom archeológovi Louisovi Leakeym, s ktorým dlhé roky pracoval. Jeho brat je profesor práva na Harvarde.

Leonard mal tiež psa, ten však (ako sa neskôr ukáže v jednej z epizód) zomrel.

Jeho IQ je 173 a v jeho 24 rokoch dostal titul Ph.D. Pracuje ako experimentálny fyzik a jeho práca zahŕňa predovšetkým rôzne typy laserov. Všetkým sa jeho výskumy zdajú presné a logické, len Sheldon celú jeho prácu spochybňuje, a preto sa nemôžeme čudovať, že pracovať doma v jednej miestnosti s Sheldonom je pre neho veľmi vyčerpávajúce.

Leonard je vo vzťahu k ženám veľmi plachý, napriek tomu by chcel mať priateľku.

V priebehu prvej série je pobláznený Penny a na konci sa mu podarilo ju konečne pozvať na rande. Čoskoro sa ale rozchádza, keď Penny zisťuje, že pre neho nie je dostatočne múdra. Pred Penny mal ešte pár priateliek, najviac spomínanou bola Joyce Kim, s ktorou chodil 27 dní. Potom sa ukázalo, že je špiónka a musela sa vrátiť do Severnej Kórey. Pred Penny bol tiež nejaký čas so svojou spolupracovníčkou z univerzity – Leslie Winkle, úhlavným nepriateľom Sheldona – vyvracala jeho teórie. V priebehu druhej série začal chodiť s Dr. Stephanie Barnett, ktorú prebral Howardovi. Dokonca aj Sheldon nič nenamietal proti jeho vzťahu so Stephanie, ich vzťah ale skončil mimo obrazovku. Na začiatku 3. série sa opäť dal dokopy s Penny, začal s ňou klasický romantický vzťah a mali spolu prvýkrát sex. Predčasne to celé však ukončili, pretože jej povedal, že ju miluje a ona mu nedokázala odvetiť. Na konci 3. série sa rozišli. V priebehu 4. séria Leonard udržiava vzťah s Rajovou sestrou – Priyou aj napriek prísahe, ktorú kedysi zložili s Howardom a Rajom, že sa nikdy nebudú snažiť sa o ňu. V piatej sérii opäť nadviaže Leonard vzťah s Penny. Na konci siedmej série sa zasnúbia a na konci ôsmej sa vezmú.

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Leonard Hofstadter na českej Wikipédii.