Rajesh Koothrappali

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rajesh Koothrappali
Kunal Nayyar by Gage Skidmore.jpg
Kunal Nayyar ako Rajesh Koothrappali
Základné informácie
AutorChuck Lorre,
Bill Prady
HerecKunal Nayyar
DabingBoris Al-Khalagi
Prvý výskytPilotná epizóda seriálu Teória veľkého tresku
Posledný výskyt12.séria seriálu Teória veľkého tresku
O postave
PrezývkaRaj (u priateľov), Čierny Dynamit (hovorí si tak)
Dátum narodenia6.október 1981
Druh bytostičlovek
Povolanieastrofyzik
Rodinapani Koothrappali (matka),
Dr. V.M. Koothrappali (otec),
Priya Koothrappali (mladšia sestra),
Adoot Koothrappali (brat),
, 2 ďalší bratia s nespomínanými menami, 1 ďalšia sestra s nespomínaným menom
NáboženstvoHinduizmus

Rajesh RamayanRajKoothrappali, PhD. (Hindsky: राजेश रामायण कूथ्राप्पाली) je fiktívna postava z amerického seriálu Teória veľkého tresku (angl. The Big Bang Theory), ktorú vytvorili Chuck Lorre a Bill Prady. Postavu stvárňuje britsko-indický herec, Kunal Nayyar.

Rajesh je metrosexuál, najlepší priateľ Howarda Wolowitza (Simon Helberg) a jednou z hlavných postáv seriálu. Pracuje ako astrofyzik vo Fyzikálnom ústave v Caltech. Jeho hlavnou charakteristikou je logopedická porucha, selektívny mutizmus, kedy nie je schopný hovoriť s ženami. Túto bariéru dokáže odstrániť iba požitím alkoholu (alebo istých experimentálnych liekov s množstvom vedľajších účinkov).

Osobnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Rajesh, bežne oslovovaný ako Raj alebo jeho priezviskom Koothrappali, pochádza z Nového Dillí (India). Pohŕda indickým jedlom a Sheldon ho často karhá za nedostatočné znalosti indickej kultúry a hinduizmu. Narodil sa do bohatej rodiny a má päť súrodencov. Jedným z nich je sestra Priya, bývala Leonardova priateľka. Pravidelne ho môžeme vidieť oblečeného do košele v kombinácii s kaki vestou, fialovou bundou a v pilotnej epizóde s červenou šiltovkou.

Všetci chlapci v seriáli pravidelne v stredu hrajú počítačovú hru Halo v byte Sheldona a Leonarda.

Všeobecne je Raj viac trpezlivý, čo sa týka Sheldona, na rozdiel od Leonarda, Howarda a Penny, no Sheldon ním však stále opovrhuje.

Raj trpí nervóznym močovým mechúrom, teda dostáva nutkanie, aby si uľavil, keď je v strese. Dôkazom je situácia, keď sa naňho nahnevala Penny a on bol donútený odprevadiť Leonarda k jej priateľovi Kurtovi, ktorý jej dlžil peniaze. Tiež trpí selektívnou nemotou, čiže nemôže rozprávať so ženami ani v ich prítomnosti. Výnimkami sú iba jeho matka a sestra. Počas seriálu tento svoj strach postupne prekonáva.

Aj napriek svojmu indického prízvuku často používa slang („fo 'shizzle“) a slovo „dude“ (kamoš).

Rodina[upraviť | upraviť zdroj]

Raj pravidelne komunikuje so svojimi rodičmi, pánom a pani Koothrappaliovcami pomocou webkamery. Jediné ženy, s ktorými môže komunikovať bez omamných látok, sú jeho matka, sestra Priya a Siri na iPhone 4S od výrobcu Apple (v piatej sérii sa mu zdá, že je Siri skutočná a v tom momente k nej nedokáže prehovoriť).

Práca[upraviť | upraviť zdroj]

Raj je významným astrofyzikom vo Fyzikálnom ústave v Caltech, známym svojou publikácií o Kuiperovom páse.

Za jeho objav astronomického objektu mimo Kuiperovho pásu, 2008 NQ17, ktorý pomenoval ako „PlanetBollywood“ sa dostal v magazíne People medzi 30 vizionárov pod 30 rokov. Získal väčšiu kanceláriu a stal sa celebritou priťahujúcou závisť jeho priateľov.

Po šiestich mesiacoch neúspešného výskumu sa Raj obával, že bude deportovaný späť do Indie. Aby mohol zostať v štáte, musel prejsť pod iného profesora, ktorým sa na nejakú dobu stal Sheldon.

Obsadenie do role[upraviť | upraviť zdroj]

Raj sa v pôvodnom testovanom pilotnom diele neobjavil. Tam boli prítomní len Leonard, Sheldon a oveľa odlišnejšia verzia Penny menom Katie. Skúšobné obecenstvo pôsobilo negatívne ohľadom Katie, ale obľúbili si Sheldona a Leonarda a tak do nového pilotného dielu obsadili Raja a Howarda. Spolutvorca seriálu Bill Prady uviedol: „Myšlienka bola, že ak budú mať týchto dvoch chlapcov radi, urobíme im ďalších dvoch.“ Pôvodný spolupracovník, „Dave“, bol Američan s indickými rodičmi. Avšak to sa zmenilo, keď rolu získal Nayyar, pretože bol „príliš indický“

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Rajesh Koothrappali na českej Wikipédii a Rajesh Koothrappali na anglickej Wikipédii.