lernu!

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lernu!

Logo webovej stránky lernu!
URLhttp://www.lernu.net
KomerčnáNie
Typ stránkyKurz jazyka
JazykViacjazyčná
VlastníkE@I
TvorcaE@I
Spusteniedecember 2002
Rating202,163
Tento článok je súčasťou seriálu Esperanto
Téma Esperanto
Esperanto
Akadémia esperanta · Gramatika · Slovníky · Esperantológia · Abeceda · Číslovky · Fundamento · lernu!
Organizácie
UEA · TEJO · EEU · E@I · BEMI · SAT · Slovenská esperantská federácia · Slovenská esperantská mládež · OSIEK · Esperantské kluby · Katolícki esperantisti · Esperantské múzeum
Dejiny
L. L. Zamenhof · Boulonská deklarácia · Ido-schizma · Kríza ata/ita · Moresnet · Interhelpo · Pražský manifest · Bona Espero · Esperantské mesto
Esperantská kultúra
Esperantské stretnutia (UK – IJKSES· Finvenkizmus · Homaranizmus · Hudba · Pasporta Servo · La Espero · Symboly · Esperantista · Rodení hovoriaci · Zamenhofov deň
Esperantská literatúra
PIV · Autori · Esperantský komiks · Esperantské časopisy · Wikipédia
Uhly pohľadu
Propedeutická hodnota · Reformy · Odpor · Porovnanie s Idom, s interlinguou, s Novialom
Wikimedia
Portál · Vikipedio · Vikivortaro · Vikicitaro · Vikifontaro · Vikilibroj · Vikiversitato · Viknovaĵoj · Vikivojaĝo
Vikikomunejo · Vikidatumoj · Vikispecioj
z  d  u

lernu! (slov. uč sa!) je bezplatná mnohojazyčná webová stránka vytvorená s cieľom výuky a rozširovania medzinárodného jazyka esperanto.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Myšlienka lernu! ako internetovej stránky vznikla pri príležitosti prvého seminára E@I (Edukácia@Internet) v Štokholme v apríli 2000 a bola upresnená počas októbra 2001 druhého semináru E@I v Uppsale. V júli 2002 dostal projekt podporu fondu Esperantic Studies Foundation, a stránka bola vytvorená v auguste toho istého roku. Stránka bola zverejnená 21. decembra 2002 a od tej doby ich spravuje E@I s mnohými pomocníkmi.

lernu!' bolo niekoľkokrát vydané na CD s pridanými materiálmi, ktoré nie sú obsiahnuté v internetovej verzii: s hudbou, programami a ďalšími kurzami. Najnovšia verzia je však vždy dostupná len na internete, na CD alebo DVD býva vydávaná s istým oneskorením.

Od roku 2008 sa koná fyzické stretnutie používateľov, tvorcov a podporovateľov lernu! pod názvom Letná škola esperanta (SES, z esper. Somera Esperanto-Studado). Zatiaľ sa konala na Slovensku v spolupráci lernu!, E@I a Slovenskej esperantskej mládeže.[1]

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

lernu! je dostupné v zhruba 30 aktualizovaných jazykových verziách (a niekoľkých ďalších čiastočne), žiaci majú možnosť korešpondovať s jazykovými pomocníkmi vo svojom materinskom jazyku.

Okrem kurzov ponúka lernu! aj slovníky, prehľad gramatiky, nahlas predčítané poviedky s obrázkami, predstavenie esperanta, besedník, knižnicu s knihami, hudbou a filmami. Navyše obsahuje hry, fóra rôznych tém, a novinky z esperantského hnutia.

Koncom roku 2011 mali stránky viac ako 150 000 návštev mesačne a návštevnosť plynule rastie. Každý mesiac sa registruje viac ako tisíc nových užívateľov, v júli 2011 ich počet presiahol 100 000.[2] Väčšina užívateľov pochádza z Európy, juhovýchodnej Ázie a severnej i južnej Ameriky. Viac ako polovica návštevníkov sú nováčikovia. V súčasnosti je lernu! najväčšie a najnavštevovanejšie miesto na učenie sa esperanta na internete.

Odvodené projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Na základe skúseností získaných pri tvorbe a prevádzke lernu! bola v rokoch 2009 – 2011 vytvorená stránka Slovake.eu, ktorá umožňuje bezplatné štúdium slovenského jazyka. Na jeseň 2011 získala E@I od Európskej komisie grant na uskutočnenie podobného projektu na výuku nemčiny.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Novinky [online]. E@I, [cit. 2012-04-16]. Dostupné online. Archivované 2009-06-08 z originálu.
  2. Súťaž pri príležitosti 100 000 užívateľov na lernu! [online]. [Cit. 2011-12-12]. Dostupné online. Archivované 2011-07-22 z originálu.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

(sk) Lernu! Archivované 2020-10-28 na Wayback Machine

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku lernu! na českej Wikipédii.