Letisko Londýn Biggin Hill

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Letisko Londýn Biggin Hill
Letisko Biggin Hill
London Biggin Hill Airport
Biggin Hill Airport
London Biggin Hill Airport 1.jpg
IATA: BQH – ICAO: EGKB
Základné informácie
Typ letiska medzinárodné civilné
PrevádzkovateľRegional Airports Ltd.
Otvorenie1917
Mesto Bromley, Veľký Londýn
Nadm. výška183 m n. m.
Poloha

51°19′51″S 0°01′57″V / 51,3308333°S 0,0325°V / 51.3308333; 0.0325Súradnice: 51°19′51″S 0°01′57″V / 51,3308333°S 0,0325°V / 51.3308333; 0.0325

Webstránkawww.bigginhillairport.com
Štatistika (2012)
Pohybov49 830
Vzletové a pristávacie dráhy
SmerDĺžkaPovrch
03/211 820 mmakadam
11/29788 masfalt
Zbrojár nastavuje guľomety na stíhačke Spitfire na základni Biggin Hill počas druhej svetovej vojny

Letisko Londýn Biggin Hill (angl. London Biggin Hill Airport), (IATA: BQH, ICAO: EGKB) je malé medzinárodné letisko neďaleko Biggin Hill v londýnskom obvode Bromley.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Letisko bolo otvorené v roku 1917 ako komunikačné centrum. Medzi svetovými vojnami bolo letisko používané rôznymi experimentálnymi jednotkami. Medzi rokmi 1929 – 1932 na letisku prebehla rekonštrukcia, bol postavený okrem iného aj nový hangár.

V čase druhej svetovej vojny slúžilo letisko ako dôležitá základňa Royal Air Force (RAF) a bolo jedným z veliteľských stanovíšť bitky o Britániu. Na tomto letisku mali základňu lietadlá typu Spitfire a Hurricane. Podľa údajov bolo lietadlami štartujúcimi v Biggin Hill zničených vyše 1 400 nepriateľských lietadiel. Vzhľadom na svoju dôležitosť sa letisko samo stalo terčom mnohých útokov. Medzi augustom 1940 a januárom 1941 bolo letisko napadnuté dvanásťkrát. Počas najhoršieho útoku boli zničené dielne, sklady, kasárne a hangár a na zemi bolo zabitých 39 ľudí.

Po vojne sa stalo centrom výcviku veliteľov a posádok RAF. Z dôvodu uzatvorenia blízkeho croydonského letiska v Croydone v roku 1956 bola väčšina letov z tohto letiska premiestnená na Biggin Hill, ktoré sa tak stalo civilným aj vojenským letiskom. Letisko v Croydone bolo definitívne uzatvorené v roku 1959 a v tom istom roku bola na Biggin Hill ukončená vojenská prevádzka.

Na konci roku 1963 rokovala Rada Orpingtonu (na ktorého hraniciach letisko ležalo) o možnej kúpe Biggin Hillského letiska. Po začlenení letiska do obvodu Bromley vzniklo množstvo vlečúcich rokovaní. O veci z veľkej časti rozhodovalo britské Ministerstvo priemyslu a obchodu. Na osobitnom zasadnutí, 15. júna 1972, Rada konečne rozhodla o kúpe letiska, ktorá bola uskutočnená v roku 1974. V máji 1994 bolo letisko prenajaté spoločnosťou Biggin Hill Airport Limited, ktorá je sesterskou spoločnosťou Regional Airports Ltd., ktorá v súčasnosti letisko spravuje.

Centrum výcviku pilotov RAF bolo uzavreté v roku 1992. Od tej doby je Biggin Hill rušným civilným letiskom, aj keď tu nie sú pravidelné linky.

Charakter letiska[upraviť | upraviť zdroj]

Celkový pohľad na letisko v roku 2011

Letisko Biggin Hill sa nachádza na vrchu rovnomenného kopca vo výške 183 m n. m., východne od cesty A233 v smere Bromley – Westerham a 1,6 km severne od mesta Biggin Hill. K severozápadnému obvodu letiska prilieha malá dedinka Leaves Green.

Letisko má dve vzletové a pristávacie dráhy – hlavná dráha v smere sever – juh nesie označenie 03/21 a má rozmery 1 820 × 45 metrov. Vedľajšia dráha, 11/29, v smere východ – západ má rozmery 788 × 18 metrov a s hlavnou dráhou tvorí písmeno „L“.

Hlavná pristávacia dráha je použiteľná až pre lietadlá do veľkosti typu Boeing 737 alebo Airbus A320, v jednom smere je vybavená ILS; služby riadenia letovej prevádzky poskytuje riadeným letom približovacia služba letiska Londýn City, miestna veža obsluhuje iba VFR lety (lety za viditeľnosti zeme). Hlavnými klientmi tohto letiska sú malé lietadlá, charterové lietadlá, súkromné ​​lietadlá obchodníkov a letecké školy, ktoré tu sídlia.

Kaplnka svätého Juraja s replikou lietadla Spitfire v popredí

RAF má v súčasnosti na letisku malú časť svojej leteckej flotily. Blízko letiska sa nachádza kaplnka svätého Juraja s priľahlými záhradami a niekoľko modelov lietadiel. V areáli letiska tiež stojí niekoľko starých kasární, bývalá administratívna budova, bývalý letecký úrad atď.

Na letisku sa nachádza terminál pre cestujúcich, ktorý sa nachádza na odbočke z cesty A233 v Leaves Green. Terminál má moderné vybavenie, menší odbavovací salón, dva VIP a jeden kongresový salónik, licencovaný café bar, colné a imigračné zariadenia, toalety, parkovisko a podobne.

Biggin Hill je každoročne 15. septembra miestom leteckého dňa pri príležitosti výročia bitky o Britániu – Battle of Britain Day. Na letisku tiež každoročne prebieha najväčší letecký veľtrh v Európe a jeden z najväčších na svete – Biggin Hill International Air Fair.

Letisko sa niekoľkokrát objavilo v televíziách, napr. v slávnom filme Da Vinciho kód, v niekoľkých seriáloch a tiež v jednom z klipov albumu Ummagumma skupiny Pink Floyd.

Mimoriadne udalosti a havárie[upraviť | upraviť zdroj]

Stíhačka Gloster Meteor na letisku Biggin Hill
  • 18. jún 1951 je zapísaný na čierno do histórie RAF Biggin Hill. Asi 100 metrov od letiska sa zrútili tri lietadlá Meteor a ich traja piloti – Gordon McDonald, seržant Kenneth Clarkson a veliteľ Phillip Sandeman nehodu neprežili.
  • 17. mája 1977 došlo nad letiskom k zrážke helikoptéry Bell 206 s lietadlom de Havilland Tiger Moth. Tiger Moth nakoniec pristál, ale Bell 206 havaroval a nehodu neprežilo všetkých päť ľudí na palube.
  • 21. septembra 1980 v Biggin Hill havarovalo pri leteckej šou lietadlo Douglas A-26 Invader (sériové číslo N3710G). Pilot a všetkých 7 cestujúcich zomrelo pri páde lietadla do údolia. Úrad pre civilné letectvo po tejto nehode vydal pravidlá na organizovanie leteckých ukážok.
  • 2. júna 2001 sa lietadlo de Havilland Vampire zrútilo počas leteckej šou. Obaja piloti prišli o život. De Havilland Vampire letel spolu s de Havilland Sea Vixen a za príčinu nešťastia sa pokladá pravdepodobné zmetenie Vampira prúdom z motora väčšieho lietadla.
  • 3. júna 2001 havarovalo počas leteckej šou lietadlo Bell P-63 Kingcobra. Pilot lietadla zahynul.
  • 30. marca 2008 z letiska Biggin Hill vzlietlo lietadlo Cessna Citation 501. Krátko po vzlete nahlásil pilot lietadla kontrolnej veži nečakané vibrácie v motore a pri pokuse o návrat na letisko sa lietadlo zrútilo na skupinku domov v Romsey Close vo Farnborough. Všetkých 5 osôb na palube zahynulo. Vyšetrovanie dospelo k záveru, že obidva motory lietadla boli počas krátkeho letu vypnuté (omylom alebo chybou stroja). Medzi zosnulými bol tiež komentátor TV stanice Eurosport a tiež pretekársky vodič David Leslie a bývalý vodič súťaže 24 hodín Le Mans Richard Lloyd.
  • 18. augusta 2009 narazilo lietadlo Piper Cherokee do stromov školskej záhrady v Bromley, keď sa pokúšalo po poruche motora pristáť v Biggin Hill. Pilot-študent vyviazol s ľahkými zraneniami. Podľa vyšetrovania mohol za haváriou stáť zmrznutý karburátor.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku London Biggin Hill Airport na anglickej Wikipédii.