Lindsey Stirlingová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lindsey Stirlingová
Lindsey Stirlingová v roku 2012
Lindsey Stirlingová v roku 2012
Základné informácie
Narodenie 21. september 1986 (37 rokov)[1]
Santa Ana, Kalifornia, USA
Pôsobenie Huslistka, Skladateľka, Performance Artist
Žáner Klasická hudba, Klasický crossover, Hip-hop, Elektronická hudba, Dubstep
Hrá na nástrojoch Husle
Roky pôsob. 2010-súčasnosť
Webstránka lindseystirling.com
youtube.com/lindseystomp

Lindsey Stirlingová (angl. Lindsey Stirling; * 21. september 1986, Santa Ana, Kalifornia, USA) je americká huslistka, tanečníčka, predstaviteľka Performance Art a skladateľka. Na YouTube kanáli, Lindseystomp (neskôr Lindsey Stirling), ktorý založila v roku 2007 predstavuje vo svojich live a hudobných videách, hru na husle sprevádzanú choreografiou.

Hrá celý rad hudobných štýlov, od klasickej, pop, hip-hop až po elektronickú tanečnú hudbu . Odhliadnuc od jej pôvodnej tvorby, jej diskografia obsahuje aj covery skladieb iných hudobníkov a rôzne soundtracky. Jej hudobné video, „Crystalize“ skončilo ako ôsme najsledovanejšie video roka 2012 a jej cover verzia „Radioactive“ so skupinou Pentatonix vyhrala „Response of the Year“ v prvých YouTube Music Awards v roku 2013. Celosvetový predaj jeden milión singlov dosiahla v auguste 2014. V apríli 2015 presiahol jej YouTube kanál Lindsey Stirling hranicu 6 miliónov odoberateľov a viac ako 980 miliónov celkového počtu zhliadnutí jej videí.

Lindsey bola menovaná magazínom Forbes do rebríčka najvplyvnejších umelcov do 30 rokov „30 Under 30 In Music: The Class Of 2015“. Forbes sa zmienil aj o jej štvrťfinálovej pozícii piateho ročníka talentovej súťaži America's Got Talent v roku 2010, o druhom mieste v časopise Billboard 200 za jej druhý album Shatter Me v roku 2014 a 6 milión odberateľov na YouTube.

Jej debutový album Lindsey Stirling dosiahol v Európe úspech, len v Nemecku sa predalo vyše 200.000 kópií, takisto zaň vyhrala platinové ocenenie a ďalšie tri ocenenia vyhrala v Rakúsku, Švajčiarsku a Poľsku. Taktiež bol nominovaný na cenu Billboard Music Awards 2014 v žánri Top Tanečný / Elektronický album.

Počiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Lindsey Stirlingová sa narodila v meste Santa Ana, Kalifornia, USA. Od malička bola vychovávaná v skromnej domácnosti a uviedla: „že by svoje detské roky nevymenila za nič na svete.“ Vzhľadom na finančné možnosti rodiny, si jej rodičia mohli týždenne dovoliť len polovičné lekcie hry na husle. Aj napriek slovám vyučujúcich: „vaše dieťa sa nenaučí hrať na husle za 15 minút do týždňa“, boli však jej rodičia vytrvalí a nakoniec našli učiteľa, ktorý bol ochotný za takýchto podmienok dávať lekcie hudby a Lindsey sa vo veku 5 rokov začala učiť hrať na husle.

Keď mala 16 rokov žila v mestečku Gilbert, v štáte Arizona, kde chodila na strednú školu Mesquite High School a vstúpila do rockovej kapely jej štyroch priateľov Stomp on Melvin. Na základe skúseností so skupinou napísala husľovú sólo / rock skladbu a jej skúsenosti v skupine jej pomohli vyhrať titul Arizona's Junior Miss a dosiahnuť ocenenie „Spirit Award“ vo finále súťaže „America's Junior Miss“. Taktiež bola po dobu jedného roka členom skupiny Charley Jenkins.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Tanec[upraviť | upraviť zdroj]

Od mladého veku bola Lindsey fascinovaná tancom a priala si mať zároveň lekcie tanca a hry na husle. V rozhovore pre NewMediaRockstars povedala: „...od kedy som bola malá, vždy som si priala, aby som mohla tancovať, ale moji rodičia povedali: Môžeš si vybrať husle alebo si môžeš vybrať tanec, ale oboje si dovoliť nemôžeme, vybrala som si teda husle. Tak to je istým spôsobom moje zadosťučinenie. –Zábavné na tom je, že som to vždy chcela robiť“.

Na porotu v „America's Got Talent“ zapôsobila nielen kombináciou hip-hop-u s husľami, ale aj zlúčením tanca a hry na husle, čo je rovnako vidieť aj na jej koncertoch a v oficiálnych hudobných videách. Na live-chate vysvetlila: „Je veľmi neprirodzené naraz tancovať a hrať na husle. Musela som veľmi tvrdo trénovať, aby som sa to naučila, ale teraz je to súčasťou môjho prirodzeného prejavu. Samozrejme musím najprv vedieť skladbu dokonale zahrať, než sa k nej začnem aj pohybovať. Keď ju už raz viem naozaj perfektne, tancovať k nej je už zábava.“ Kombinácia hry na husle a tanca mala veľký dopad aj na jej hudbu: „Milovala som tanečnú hudbu a tak som s ňou začala a napísala som Transcendence, Electric Daisy and Spontaneous Me.“

V októbri 2013 Lindsey oznámila, že sa zúčastní tretieho ročníka Dance Showdown, internetovej tanečnej súťaže vytvorenej YouTube skupinou Dance On, v ktorej víťaz získa 50 000 USD. Lindsey bola druhá z troch finalistov a aj napriek pozitívnym ohlasom ohľadom jej troch vystúpení s partnerom Anže Škrube nevyhrala. Jedna z troch porotcov Laurieann Gibsonová opísala jej druhý výkon ako „jeden z najlepších“ v Dance Showdown a jej posledný výkon označila za najlepší, aký kedy videla.

2010-12: America's Got Talent a debutový štúdiový album[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2010, vo veku 23 rokov sa Lindsey zúčastnila piateho ročníka America's Got Talent, kde bola nazvaná „hip-hop huslistka“. Za jej vystúpenia, ktoré porota nazvala ako „elektrizujúce“ získala obrovský potlesk. Potom, ako sa pokúsila vystupňovať svoju úroveň choreografie vo štvrťfinále, jej porotca Piers Morgan povedal: „Nie si netalentovaná, ale nie si dosť dobrá na to, aby si dokázala lietať vzduchom a zároveň hrať na husle.“ Sharon Osbournová povedala: „Musíš byť v skupine ... To, čo robíš, nie je dosť na to, aby si naplnila sálu v Las Vegas.“ Vo svojom blogu sa zverila: „Z výsledku som bola zdevastovaná... Bolo to bolestivé, a trochu ponižujúce, ale musela som znovu nájsť spôsob ako načerpať svoju silu.“ Rozhodla sa pokračovať so svojim jedinečným štýlom a začala sa propagovať sama na internete. V rozhovore v roku 2012 poznamenala: „Veľa ľudí mi povedalo, že môj štýl a hudba sú nepredajné, ale jediný dôvod prečo som úspešná je, že som ostala verná sama sebe.“

Krátko po svojom vystúpení v America's Got Talent ju kontaktoval kameraman Devin Graham v nádeji, že spolu natočia video na YouTube. Spolu sa rozhodli natočiť videoklip k jej piesni, „Spontaneous Me“, ktorý bol natočený v druhom májovom týždni roku 2011. Video posilnilo jej popularitu a Lindsey začala pravidelne natáčať videoklipy pre jej YouTube kanál. Graham natočil veľkú časť jej videí, zatiaľ čo Lindsey asistovala pri pomocných prácach s hudobnými videami. Jej YouTube kanál, Lindseystomp (teraz Lindsey Stirling), ktorý založila v roku 2007 a ktorý bol pomenovaný po svojej prvej skupine Stomp on Melvin, je hlavným zdrojom jej hudobných videí. V priebehu roka 2011, kanál rýchlo získal na popularite a v januári 2014 mal celkovo viac ako 519 miliónov pozretí a viac ako štyri milióny odberateľov. Jej hudba sa hrá aj na Pandore , Spotify a Last.fm. V septembri 2012 vytvorila Lindsey svoj druhý YouTube kanál LindseyTime, na ktorý pridáva videá zo života, zákulisia, vlogy, atď.

Počas svojej kariéry Lindsey experimentovala s kombináciou hry na husle s hiphopom a dubstepom. Spolupracovala s hudobníkmi a spevákmi ako sú Shaun Barrowes („Don't Carry It All“ – The Decemberists), Jake Bruene a Frank Sacramone („Party Rock Anthem“ – LMFAO), Tay Zonday („Mama Economy“), Peter Hollens („Skyrim“, „A Thousand Years“, „Game of Thrones“ a „Star Wars“), Alisha Popat („We Found Love“), John Allred („Tomb“), Amiee Proal („A Thousand Years“), Megan Nicole („Starships“), The Piano Guys („Mission Impossible“), Debi Johanson („River Flows in You“, „Phantom of the Opera“), Sam Tsui („Heads Up“), Tyler Ward („I Knew You Were Trouble“, „Thrift Shop“), Kurt Hugo Schneider („Pokemon Dubstep Remix“ a „A Thousand Years“), John Legend („All of Me“), Chester See („I Knew You Were Trouble“), a Pentatonix („Radioactive“, „Papaoutai“). Taktiež spolupracovala s orchestrom Salt Lake Pops a spevákom britského pôvodu Alex Boyé. Jej debutový album bol vydaný 18. septembra 2012 v rovnakom mesiaci ako odštartovalo jej severoamerické turné.

Svoje prvé turné v spojených štátoch dokončila 26. novembra 2012. 3. decembra 2012 ohlásila svoje druhé turné, pre Európu tzv. testovacie, ktoré odštartovala v januári 2013. Celkovo navštívila 55 miest po celej Európe, Kanade, USA a 5. apríla 2013 zakončila turné v Arizone, USA. 

V decembri 2012 YouTube oznámil, že jej pieseň, „Crystallize“ bola na ôsmom mieste v sledovanosti v roku 2012 s viac ako 42 miliónov zhliadnutí.

2013 - súčasnosť: Prvé svetové turné a Shatter Me[upraviť | upraviť zdroj]

22. apríla 2013 manažér Lady Gaga Troy Carter podpísal s Lindsey zmluvu potom, ako bol ohromený jej rastúcou popularitou v médiách. „Pri pohľade na jej čísla ste mohli hneď vidieť, že to dievča vie čo má robiť a že pochopila, že YouTube je miesto pre online aj offline fanúšikov,“ povedal Carter. Lindsey, ktorá predtým odmietla spolupracovať s ostatnými manažérskymi spoločnosťami, vysvetlila svoju novú dohodu s Carterom: „Atom Factory boli vždy moderní, nakoľko po celú dobu skúšali nové veci. Keď som sa s nimi stretla, hneď som kreatívne ožila.“

Dňa 21. júna dostala Lindsey prvé zlaté ocenenie za jej album Lindsey Stirling v Nemecku a v ďalšom mesiaci získala zlaté ocenenia vo Švajčiarsku a v Rakúsku. 2. augusta 2013 časopis Billboard oznámil, že album sa predal v Spojených štátoch viac ako 158 000-krát, a že v roku 2013 bola druhým najpredávanejším umelcom v rebríčku crossover, hneď za albumom Andrea Bocelliho Passione.

V júni 2013 vystúpila na Miss Švajčiarsko, v júli sa pridala k orchestru Nathan Pacheco na Temple Square a speváckemu zboru Mormon Tabernacle Choir, aby sa zúčastnila každoročného koncertu Pioneer Day v 21 tisícovom Conference Center v Salt Lake City, Utah. Lindsey taktiež oznámila svoje prvé turné po Austrálii, Južnej Kórei a Japonsku. Jej YouTube kanál dosiahol 31. augusta tri milióny odberateľov a dňa 4. septembra, po necelom roku koncertovania, ukončila svetové turné svojim posledným vystúpením v Londýne. Dňa 12. septembra hrala na charitatívnom gala večeri Dreamball 2013 v hoteli Ritz Carlton v Berlíne. O dva týždne neskôr oznámila Lindsey na svojej oficiálnej internetovej stránke, že začala pracovať na svojom druhom albume.

Takmer rok po oficiálnom vydaní debutového albumu bola dňa 29. októbra 2013 opätovne vydaná jeho exkluzívna deluxe verzia, s novonahranými verziami a remixami najznámejších skladieb, ako je „Crystallize“, „Elements“ a „Transcendence“. Obchodný dom Target predával štyri bonusové skladby, zatiaľ čo všetci ostatní maloobchodníci mali na predaj iba dve ďalšie skladby. Za prvý týždeň predaja sa predalo vyše 10.000 kópií jej deluxe albumu, ktorý sa pre ňu stal rekordným a ktorý sa vyšplhal zo 79. priečky až na 23. miesto a dosiahol tak svoju najvyššiu pozíciu v časopise Billboard 200. Pár dní pred tým, 24. októbra hrala Lindsey v talk show Conan.

3. novembra 2013, vyhrala jej cover verzia „Radioactive“, ktorú nahrala so skupinou Pentatonix v YouTube súťaži Music Awards v kategórii Odozva roka. Počas tohto živého prenosu si aj zahrala. Dňa 16. decembra oznámila prvé dátumy svojho svetového turné na rok 2014 pre Kanadu a Spojené štáty. Niektoré predpredaje boli vypredané po prvom dni predaja a prvý koncert, ktorý sa vypredal už 29. januára bol v Portlande v štáte Oregon.

Lindsey sa objavila v niekoľkých rebríčkoch časopisu Billboard 2013 a to: na treťom mieste v kategórii Umelec s klasickým albumom, na druhom mieste v kategórii Klasický album a na treťom mieste v rebríčku Tanečný / Elektronický album.

Na začiatku roka 2014 získal jej album Lindsey Stirling zlato v Poľsku, prvé platinové ocenenie v Nemecku a neskôr v Rakúsku. Vo februári 2014 získala prvé zlaté ocenenie od RIAA za singel „Crystallize“. Dňa 26. februára bol po prvýkrát vydaný jej debutový album vo Francúzsku, ktorý v prvom týždni vystúpil až na 17-te miesto s predajom 4900 albumov a dňa 5. marca sa Lindsey po prvýkrát predstavila v Latinskej Amerike, kde hrala na troch koncertoch v El Plaza Condesa v Mexiku.

V roku 2014 bola nominovaná na hudobné ocenenie Echo Awards v dvoch kategóriách: Crossover National / International a Newcomer International, kde 28. Marca získala medzinárodné ocenenie Crossover National / International.

Dňa 12. marca 2014 zverejnila Lindsey video oznamujúce, že jej druhý album Shatter Me bude vydaný v máji. Taktiež vytvorila účet na PledgeMusic, kde si fanúšikovia mohli kúpiť jej nový album, s podpisom alebo bez a tiež exkluzívne predmety, ako sú podpísané plagáty, osobné video a dokonca aj Skype hovory so samotnou Lindsey. Na konci prvého dňa predaja bolo podpísané CD Shatter Me už skoro vypredané. Dňa 25. marca bol oficiálne vydaný prvý singel z albumu Shatter Me s názvom „Beyond the Veil“, spolu s jeho hudobným videom. Dňa 3. apríla Lindsey oznámila, že spolupracovala s Owl City na jeho piatom albume. Výsledkom spolupráce je pieseň „Beautiful Times“, ktorá bola vydaná 8. apríla.

Dňa 23. apríla 2014 vydala druhý singel z jej nového albumu s názvom „Shatter Me“. Titulná pieseň albumu nazbierala v prvý deň 1,3 milióna zhliadnutí. Album vyšiel v Spojených štátoch 29. apríla a v Európe 2. mája. V USA sa v prvom týždni predalo 56 000 kópií, v časopise Billboard 200 sa vyšplhal na druhé miesto a tento týždeň sa zapísal ako jej komerčne najsilnejší týždeň vôbec. Shatter Me mal v Európe taktiež obchodný úspech, dosiahol priečku Top 5 vo Švédsku, Nemecku, a dostal sa na prvé miesto v Rakúsku. Dňa 18. mája sa Lindsey zúčastnila na odovzdávaní cien Billboard Music Awards, kde bol jej debutový album nominovaný v kategórii "Top Electronic / Dance Album". Počas ceremónie Lindsey zahrala svoj prvý singel „Beyond the Veil“.

13. mája 2014 vystupovala Lindsey v San Diegu na prvej šou jej druhého svetového turné, ktoré sa skladalo celkovo zo 77 vystúpení - 48 v Severnej Amerike a 29 v Európe. Toto turné bolo na podporu jej nového albumu Shatter Me. Okrem Lindsey sa na turné zúčastnili aj klavirista Jason Gaviati a bubeník Drew Steen (ktorí boli súčasťou jej prvého svetového turné), ďalej sa k ním pridali aj dvaja noví tanečníci: Stephen Jones, Peter Styles a choreograf Anže Škrube.

Dňa 2. júla Billboard zverejnil, že jej druhý album Shatter Me bol za prvý polrok na treťom mieste v predaji v žánri tanec / elektronické album, hneď za albumom Random Access Memories od Daft Punk a albumom Artpop od Lady Gaga. V rovnakom rebríčku, bol jej debutový album na šiestom mieste s 108.000 predanými kópiami v prvej polovici roka 2014. 27. júla dosiahol singel „Crystallize“ ako jej prvé hudobné video 100 miliónov zhliadnutí. O šesť dní neskôr, 2. augusta zverejnila na svojom Twitter účte, že bola po prvýkrát nominovaná na ocenenie Teen Choice Award. 6. augusta sa po štyroch rokoch vrátila do America's Got Talent, aby ako hosť spolu s Lzzy Halovou vystupovala s jej singlom „Shatter Me“.

V auguste sa zistilo, že Lindsey je súčasťou dvoch spoluprác. 13. augusta bolo odhalené, že po druhýkrát spolupracuje so skupinou Pentatonix na francúzskej pesničke „Papaoutai“ na ich treťom albume PTX Vol. III. Druhá spolupráca bola odhalená o deväť dní neskôr, 22. augusta, kedy bola oznámená spolupráca so speváčkou Jessie J na jej nadchádzajúcom albume Sweet Talker. 29. septembra oznámila, že sa pridá k tenoristovi Andrea Bocelli počas jeho anglického a írskeho turné v novembri 2014. Európsku časť jej druhého svetového turné zahájila koncertom vo Fínsku. Dňa 24. novembra bolo turné predĺžené na rok 2015, pribudli koncerty v Severnej Amerike a Oceánii. Na podporu svojho albumu vystupovala toho istého dňa v Today Show kde predviedla „Roundtable Rival“. 5. decembra hrala na odovzdávaní cien za najlepšiu videohru, Video Game Awards.

Koncom roka 2014 vystúpala Lindsey v rebríčkoch 2014 Year-End Billboard Charts v kategóriách klasický album so skladbou „Shatter Me“ a klasický interpret. Jej druhý album sa taktiež objavil na desiatej priečke v kategórii nezávislý album a štvrtej priečke v kategórii Tanečný / Elektronický album. Dosiahla aj druhé miesto v kategórii Tanečný / Elektronický umelec, piate miesto v hitparádach v kategórii nezávislý umelec a Top Tanečný / Elektronický umelec. 

Dňa 09.1.2015 bola Lindsey uvedená v zozname časopisu FORBES „30 pod 30 "ako jedna z mála uznávaných hudobníkov Top 30 osobností mladších ako 30 rokov. V ten istý deň časopis Billboard oznámil, že Shatter Me a Lindsey Stirling dosiahli prvé a druhé miesto ako najpredávanejšie Tanečné / Elektronické albumy roka 2014. Dňa 7. februára vystupovala na 17. výročnom Legacy koncerte nadácie Grammy. O niekoľko dní neskôr, 13. februára oznámila, že verejnoprávna televízia bude od marca vysielať jej šou z Londýna pod názvom Lindsey Stirling: Live from London (Lindsey Stirling: Naživo z Londýna). Bolo potvrdené, že vysielanie bude prístupné aj pre celé Spojené štáty.

Dňa 2. marca bolo oznámené, že Lindsey vyhrala YouTube Music Awards 2015 spomedzi ďalších štyridsaťdeväť umelcov. Vybraní boli podľa najväčšieho nárastu zhliadnutí, odberateľov a osobného nasadenia za posledných šesť mesiacov. Toto bolo v poradí jej druhé ocenenie na Youtube Music Awards. 23. marca sa konala on-line ceremónia Youtube Music Awards 2015 na ktorej sa zúčastnilo trinásť vybraných umelcov, ktorí vydali hudobné videá. Lindsey pri tejto príležitosti vydala hudobné video k skladbe „Take Flight“. 26. marca sa zúčastnila 2015 Echo Music Awards, kde druhý rok po sebe získala ocenenie v kategórii "Best Crossover Act". Taktiež si na predávaní cien zahrala s umelcom Andreasom Bourani. Dňa 7. apríla 2015 boli vyhlásené Billboard Music Awards, v ktorých bola Lindsey nominovaná v dvoch kategóriách: Top Tanečný / Elektronický album (za album Shatter Me) a Top Tanečný / Elektronický umelec.

Filantropia[upraviť | upraviť zdroj]

1. októbra 2013 sa Lindsey spojila s neziskovou organizáciou Atlanta Music Project s cieľom pomôcť šíriť hudbu pre deti, ktoré by sa inak nemali šancu naučiť hrať na hudobný nástroj. Poslaním projektu Atlanta Music Project bolo „inšpirovať k sociálnej zmene tým, že nadácia poskytne zanedbanej mládeži príležitosť naučiť sa a hrať v zboroch a orchestroch.“ Pri tejto príležitosti Lindsey dala k dispozícii dve limitované edície tričiek Lindsey Stirling/The Power of Music. Výťažok z predaja tričiek išiel priamo pre „Atlanta Music Project”, ktorého cieľom bolo vyzbierať prostriedky pre hudobné vzdelávanie 50 detí.

22. marca 2014 Lindsey vystupovala s Cirque du Soleil pri príležitosti druhého ročníka One Night for One Drop v Las Vegas. Nezisková organizácia predstavila show v Mandalay Bay Resort and Casino na oslavu Svetového dňa vody, s cieľom motivovať ľudí šetriť vodu, aby sa zabezpečil prístup k čistej vode pre všetkých.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Lindsey navštevovala Brigham Young University v meste Provo v Utahu, kde študovala filmovú tvorbu. Neskôr išla do New Yorku ako misionárka Cirkvi Ježiša Krista Svätých Neskorších Dní. Príbeh, ktorý napísala o jej poslaní, bol neskôr vydaný v zbierke Do Not Attempt in Heels: Mission Stories and Advice from Sisters Who've Been There. V roku 2009 sa vrátila domov do mestečka Provo a pokračovala v štúdiu na Brigham Young University. V decembri 2012 sa presťahovala späť do Arizony, aby mohla byť so svojou rodinou. Momentálne sa zdržuje v Los Angeles.

Krátku dobu chodila s filmovým tvorcom Devinom Grahamom, ktorý navštevoval rovnakú univerzitu a zdieľal rovnakú vieru. Krátko po nakrútení hudobného videa k skladbe „Crystallize“ spolu začali chodiť a David sa presťahoval do Utahu. Ich vzťah bohužiaľ nevydržal.

Lindsey verejne hovorila o svojom boji s anorexiou. Svoju chorobu objavila pri práci v liečebni pre dievčatá s problémami. V rozhovore pre televíznu šou Good Morning America povedala, že jej pieseň „Shatter Me“ je: „vlastne môj príbeh o prekonaní mojej choroby“. Obrázok na obale CD je odrazom jej boja, ktorý prezentuje „zdanlivo dokonalú balerínu stojacu uprostred prasknutej sklenenej gule.“ V roku 2013 sa zúčastnila v kampani I'm a Mormon, v ktorej otvorene hovorila o tom, ako jej viera pomohla v boji počas strednej a vysokej školy. 25. novembra 2014 vystupovala a odpovedala na otázky v priamom prenose vysielania pre mládež mormonskej cirkvi. Hodinový video záznam z akcie bol uvedený na domovskej stránke LDS.org.

Turné[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé turné Lindsey Stirlingovej trvalo takmer rok a skladalo sa z 122 koncertov v Severnej Amerike, Európe, Ázii a Austrálii. The Lindsey Stirling Tour začalo tri dni pred vydaním debutového albumu. Odštartovalo v Severnej Amerike a Kanade v roku 2012. Na začiatku roka 2013 Lindsey pokračovala v Európe, kde sa prvý koncert uskutočnil 22. mája 2013 v Rusku. V auguste sa pridali koncerty v Ázii a Austrálii. Posledný koncert bol 4. septembra v Londýne. Turné bolo so 46 vypredanými koncertami úspešné a publikum ho na webe Ticketmaster.com ohodnotilo 4,8 hviezdičkami z 5.

 • Turné 2012
 • Turné 2013
 • Turné 2014

Ocenenie[upraviť | upraviť zdroj]

Rok Nominácie Cena Kategórie Výsledok
2005 Lindsey Stirling America´s Junior Miss Spirit Award VÍŤAZ
2013 Lindsey Stirling Streamy Awards najlepšie choreografie VÍŤAZ
2013 Lindsey Stirling Streamy Awards najlepší dizajn produkcie nominovaná
2013 Lindsey Stirling Streamy Awards najlepší online hudobník nominovaná
2013 Lindsey Stirling & Pentatonix YouTube Music Awards najlepšia odozva roka VÍŤAZ
2014 Lindsey Stirling ECHO Awards crossover VÍŤAZ
2014 Lindsey Stirling ECHO Awards medzinárodný objav roka nominovaná
2014 Lindsey Stirling (album) Billboard Awards electronic/dance nominovaná
2014 Lindsey Stirling Teen Choice Awards Web Star: Music nominovaná
2014 Lindsey Stirling Streamy Award hudobný umelec roka VÍŤAZ

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Titul Detaily albumu Vrcholové pozície
US
[2]
Dance/
Electronic

[3]
Classical
[4]
Independent
[5]
RAK
[6]
NEM
[7]
SVA
[8]
Lindsey Stirling 79 1 1 13 1 4 5
Shatter Me 2 1 1 1 3 4 3

Single a EP[upraviť | upraviť zdroj]

[11]

Lindsey Stomp EP (2010)
 1. „Transcendence“
 2. „Song of the Caged Bird“
 3. „Spontaneous Me“
Ďalšie single
 • „Electric Daisy Violin“ (2011)
 • „Shadows“ (2011)
 • Zelda Medley“ (2011)
 • Silent Night“ (2011)
 • „Celtic Carol“ (2011)
 • „Crystallize“ (2012)
 • „Anti-Gravity“ (2012)
 • „Minimal Beat“ (2012)
 • „Stars Align“ (2012)
 • „Zi-Zi's Journey“ (2012)
 • „Elements“ (2012)
 • „Moon Trance“ (2012)
 • What Child Is This“ (2012)

Spolupráce[upraviť | upraviť zdroj]

 1. „Some Kind of Beautiful“
 2. „Thrift Shop“
 • Living Room Sessions EP (s Tyler Ward a Chester See, 2013)
 1. „Daylight“
 2. „I Knew You Were Trouble"

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. STIRLING, Lindsey. River Flows In You- Lindsey Stirling [online]. Annotation o 0:20: YouTube, 21. september 2012, [cit. 2013-05-26]. Dostupné online.
 2. Chart History [online]. Billboard Magazine, [cit. 2012-11-25]. Dostupné online.
 3. Chart History [online]. Billboard Magazine, [cit. 2012-11-25]. Dostupné online.
 4. Chart History [online]. Billboard Magazine, [cit. 2012-11-25]. Dostupné online.
 5. Chart History [online]. Billboard Magazine, [cit. 2012-11-20]. Dostupné online.
 6. Lindsey Stirling [online]. Hung Medien, [cit. 2013-03-02]. Dostupné online.
 7. Lindsey Stirling [online]. charts.de/ Hung Medien. Dostupné online.
 8. Discographie Lindsey Stirling [select "Charts" tab]. Hung Medien, [cit. 2013-06-25]. Dostupné online.
 9. Lindsey Stirling: [online]. AllMusic by Rovi. Dostupné online.
 10. iTunes – Music – Shatter Me by Lindsey Stirling [online]. 29. apríl 2014, [cit. 2014-05-04]. Dostupné online.
 11. Music Singles [online]. Lindseystomp Music, LLC., [cit. 2012-11-29]. Dostupné online. Archivované 2013-06-28 z originálu.
 12. SILVER, Curtis. Epic Video: "The Dragonborn Comes" by Peter Hollens & Lindsey Stirling [online]. Wired, 6. apríl 2012, [cit. 2012-05-31]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Linsey Stirling na anglickej Wikipédii.