Lucia Kleštincová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lucia Kleštincová
Narodenie18. júl 1985 (37 rokov)
Bratislava, Slovensko
Alma materEkonomická univerzita v Bratislave,
London School of Economics and Political Science
ProfesiaÚradníčka Európskej komisie v oblasti politík vnútorného trhu Európskej únie
Odkazy
Webstránkaluciaklestincova.eu

Lucia Kleštincová (* 18. júl 1985, Bratislava) je expertka na európske politiky a digitalizáciu, úradníčka Európskej komisie, manažérka v súkromnom sektore a vo verejnej správe, občianska aktivistka a blogerka. Vo voľnom čase sa venuje podpore ženského líderstva a ženskosti v politike.

Detstvo a štúdium[upraviť | upraviť zdroj]

Lucia sa narodila 18. júla 1985 v Bratislave. Detstvo prežila v bratislavskej Petržalke, kde navštevovala prvé ročníky základnej školy a trénovala modernú gymnastiku a synchronizované plávanie. Už počas štúdia na osemročnom Gymnáziu Ladislava Novomeského na Tomášikovej ulici v bratislavskom Ružinove sa začala zaujímať o verejné politiky a občiansky aktivizmus. Ako predsedníčka triedy rozbiehala na škole prvé schémy na recykláciu odpadu, organizovala pre spolužiakov množstvo súťaží a vzdelávacích workshopov, vrátane aktivizácie prvovoličov pred voľbami.

Od roku 2003 študovala na Fakulte medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave odbor medzinárodné vzťahy. Inžinierske štúdium úspešne ukončila v roku 2008 s cenou rektora univerzity pre najlepšieho študenta.[1] V roku 2006 absolvovala semestrálny výmenný študijný pobyt Erasmus na Fakulte manažmentu na belgickej Ghent University.

Už počas štúdia na vysokej škole zbierala praktické skúsenosti v oblasti verejnej správy, diplomacie a podnikania, napríklad na Odbore protokolu a medzinárodných vzťahov v Národnej rade Slovenskej republiky, Odbore ľudských práv na Ministerstve zahraničných vecí Slovenskej republiky, či na konzulárnom oddelení Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Londýne. V konzultačnej spoločnosti Weastra sa podieľala na poskytovaní strategického poradenstva firmám, ktorých zámerom bolo etablovať sa na stredoeurópskych trhoch. Svoje následné pôsobenie na Veľvyslanectve Tureckej republiky v Bratislave opustila kvôli ponuke na ďalšie štúdium. V akademickom roku 2009/2010 študovala na prestížnej London School of Economics and Political Science, kde získala titul MSc. v odbore manažment vo verejnej správe.

Lucia Kleštincová sa popri kariére vzdeláva prostredníctvom rôznych programov a tréningov. V roku 2016 absolvovala študijný program IT Business Agility na Solvay Brussels School of Economics and Management. Participovala na viacerých kurzoch projektového manažmentu a líderstva. Osobitne sa venuje podpore ženského leadershipu a mäkkých zručností ako kľúču k reforme fungovania organizácií a štátu.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Po skončení štúdia v Londýne pracovala na pozícii analytičky a konzultantky v IT spoločnosti PosAm (2010-2013). Venovala sa podpore procesov vo verejnej správe prostredníctvom informačných technológií (e-government software), a zároveň riadila pro bono projekty zamerané na prepájanie slovenských vysokých škôl s potrebami pracovného trhu a zavedenie monitoringu uplatniteľnosti absolventov v praxi.[2]

V roku 2013 bola po výberovom procese prijatá do európskych inštitúcií. Odvtedy pôsobí ako poradkyňa pre politiky v oblasti podpory konkurencieschopnosti priemyslu v Európskej komisii (Generálne riaditeľstvo pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a malé a stredné podniky). Venuje sa politikám na podporu jednotného digitálneho trhu, lepšie využívanie technológií na modernizáciu priemyslu, verejnej správy a školstva. V minulých rokoch pôsobila ako poradkyňa pre digitalizáciu a vzdelávanie na Odbore cestovného ruchu a na Odbore elektronizácie verejného obstarávania. Počas predsedníctva Slovenskej republiky v Rade EÚ bola detašovaná na Zastúpenie Slovenskej republiky pri európskych inštitúciách, aby podporovala slovenský tím v práci na návrhoch týkajúcich sa elektronizácie verejnej správy. Po referende o Brexite sa jej rola poradkyne pre politiky konkurencieschopnosti rozšírila o koordináciu príprav na vystúpenie Veľkej Británie z vnútorného trhu Európskej únie. Pritom sa venuje otázkam modernizácie fungovania Európskej komisie - viedla jedenásťčlennú strategickú pracovnú skupinu zameranú na skvalitnenie práce s talentami v jej organizácii, riadi skupinu zloženú z expertov členských štátov venujúcich sa využívaniu veľkých dát a umelej inteligencie v procese tvorby verejných politík, a založila niekoľko skupín na podporu osobného a profesionálneho rastu žien, vrátane Klubu Sloveniek v Európskej komisii.[3]

Politická činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Vo voľbách do Európskeho parlamentu 2019 kandidovala do funkcie poslankyne Európskeho parlamentu za koalíciu Progresívne SlovenskoSPOLU, občianska demokracia.[4] Koalícia Progresívne SlovenskoSPOLU, občianska demokracia so ziskom 20,11% hlasov vo voľbách obsadila prvé miesto.[5] Lucia získala 14 894 preferenčných hlasov, ktoré ju z pôvodného desiateho miesta na kandidátnej listine koalície posunuli na ôsme miesto.[6]

Projekty a prednášková činnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Lucia Kleštincová sa dlhodobo venuje projektom na podporu a modernizáciu vzdelávania na Slovensku, prepájanie školstva a praxe, podporu žien uchádzajúcich sa o lepšie vyjadrenie svojho talentu a poslania vo svojich organizáciách, postup na vedúce pozície či angažovanie v IT sektore.

 • Spájame vysoké školy s trhom práce: bola zakladateľkou a manažérkou projektu pod záštitou Inštitútu hospodárskej politiky, n.o. a hlavného partnera projektu PosAm. Zmyslom projektu je upriamiť pozornosť širokej i odbornej verejnosti na potrebu monitoringu uplatnenia absolventov v praxi ako nevyhnutnú podmienku budúceho skvalitnenia vysokého školstva.[7][8][9] Lucia tiež riadila mediálnu kampaň projektu s názvom Nemaj na saláme, v ktorej vystúpili viaceré známe slovenské osobnosti (napr. Michal Truban,[10] Michal Meško,[11] Matúš Vallo[12]). V rámci nej sa státisíce stredoškolákov mohli dozvedieť viac o aktuálnych trendoch na trhu práce a žiadaných zručnostiach.
 • Učiteľ 2020: je spoluzakladateľkou iniciatívy Učiteľ 2020, ktorej cieľom je zlepšenie postavenia učiteľov, vrátane finančných príjmov učiteľov, zvýšenie popularity učiteľskej profesie, získanie excelentných ľudí pre slovenské školstvo a zabezpečenie kvalitných pedagógov pre žiakov a študentov na Slovensku.[13][14]
 • Aj ty v IT: je ambasádorkou iniciatívy pre ženy so záujmom pôsobiť v IT sektore, Aj ty v IT.[15] Iniciatíva okrem viacerých jednodňových podujatí spolupracuje aj s ďalšími dôležitými projektmi na podporu žien v IT. Napríklad študijný program Mini Tech MBA for Women[16] sa usiluje naštartovať kariéru žien v IT a ukázať, že ženy do IT patria.

Lucia Kleštincová prednáša a prispieva do diskusie o témach vzdelávania, transformačných technológií a modernizácie verejnej správy a biznisu na viacerých platformách. V roku 2012 moderovala Education Conference organizovanej Americkou obchodnou komorou pod záštitou Ministra školstva vedy, výskumu a športu SR.[17] V roku 2019 ako spíkerka zdieľa svoje skúsenosti zo sveta IT biznisu a európskych inštitúcií na mnohých stredných a vysokých školách, na biznis podujatiach a na konferenciách ako boli napríklad Profesia Days 2019 Bratislava[18] a LSESU Central European Conference[19] na Luciinej alma mater London School of Economics and Political Science.

Vyznamenania a ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

 • 2008 Cena rektora Ekonomickej univerzity v Bratislave pre najlepšieho študenta[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. a b Správa o činnosti Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave za rok 2008 [online]. [Cit. 2019-04-13]. Dostupné online.
 2. IHP [online]. www.ihp.sk, [cit. 2019-04-13]. Dostupné online.
 3. Akčné ženy [online]. 2019-03-27, [cit. 2019-04-13]. Dostupné online.
 4. AZET.SK. Progresívne Slovensko a Spolu: Kandidáti do eurovolieb 2019 [online]. aktuality.sk, [cit. 2019-04-14]. Dostupné online.
 5. Voľby do Európskeho parlamentu 2019 - Platné hlasy odovzdané pre politické subjekty [online]. www.volbysr.sk, [cit. 2019-06-16]. Dostupné online.
 6. Voľby do Európskeho parlamentu 2019 - Pridelenie mandátov kandidátom na poslancov [online]. www.volbysr.sk, [cit. 2019-06-16]. Dostupné online.
 7. IHP [online]. www.ihp.sk, [cit. 2019-04-13]. Dostupné online.
 8. Spájame vysoké školy s trhom práce [online]. [Cit. 2019-04-13]. Dostupné online.
 9. Newsletter IHP [online]. [Cit. 2019-04-13]. Dostupné online.
 10. NEMAJNASALAME. Nemaj na saláme (Do Give A Sh*t!) - Michal Truban [online]. 2013-03-02, [cit. 2019-04-13]. Dostupné online.
 11. NEMAJNASALAME. Nemaj na saláme - Michal Meško [online]. 2011-10-20, [cit. 2019-04-13]. Dostupné online.
 12. NEMAJNASALAME. Nemaj na saláme - Matúš Vallo [online]. 2011-10-20, [cit. 2019-04-13]. Dostupné online.
 13. Povolanie učiteľa je jedno z najmenej atraktívnych | eduworld.sk [online]. eduworld.sk, [cit. 2019-04-13]. Dostupné online.
 14. UCITEL2020. Verejná diskusia Učiteľ 2020 - Lucia Kleštincová [online]. 2013-05-29, [cit. 2019-04-13]. Dostupné online.
 15. Lucia Kleštincová | Aj Ty v IT [online]. [Cit. 2019-04-13]. Dostupné online.
 16. Prvý vzdelávací program pre ženy o IT [online]. Mini Tech MBA for Women, [cit. 2019-04-13]. Dostupné online.
 17. Education Conference - AMCHAM, The American Chamber of Commerce [online]. www.amcham.sk, [cit. 2019-04-13]. Dostupné online.
 18. Profesiadays [online]. [Cit. 2019-04-13]. Dostupné online.
 19. LSESU Central European Conference [online]. www.facebook.com, [cit. 2019-04-13]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]