Magyarosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Magyarosaurus
Vedecká klasifikácia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Magyarosaurus bol rod malého bylinožravého sauropóda zo skupiny Titanosauria. Žil v období vrchnej kriedy (stupeň mástricht, asi pred 71 až 65 miliónmi rokov)[1] na území dnešného západného Rumunska.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Veľkostné porovnanie Magyarosaura s človekom

Magyarosaurus bol pomerne malý sauropód, dorastajúci do dĺžky len asi 5 až 6 m a vážiaci 1 t. Mal štyri stĺpovité nohy zhruba rovnakej veľkosti, úzke plecia, malú hlavu a relatívne dlhý chvost. Jeho charakteristickým znakom je však veľký pazúr na jednom z piatich prstov. Podobne ako ostatné titanosaury, telo mal pokryté chrbtovým pancierom, pravdepodobne slúžiacim na ochranu pred dravými dinosaurami. Vo svojej širokej papuli mal v prednej časti čeľustí rad kolíkovitých zubov, ktoré mu s najväčšou pravdepodobnosťou slúžili na požieranie rastlinného materiálu.

Objav a druhy[upraviť | upraviť zdroj]

Lopatka Magyarosaura

Prvé pozostatky Magyarosaura boli objavené na území západného Rumunska (súvrstvie Sânpetru). Tieto pozostatky boli pôvodne opísané barónom Nopcsou v roku 1915 ako Titanosaurus dacus.[2] Druh v roku 1932 premenoval paleontológ Friedrich von Huene na Magyarosaurus dacus.[3] Druhové meno vyplýva z geografického rozloženia lokality, ktoré sa rozkladá na území Maďarska a Rumunska, ktorého dávni obyvatelia sa nazývali Dákovia. Von Huene v roku 1932 taktiež pomenoval ďalšie dve druhy: M. hungaricus a M. transsylvanicus.

Životné prostredie[upraviť | upraviť zdroj]

Niektorí paleontológovia nedávno prichádzali s tvrdením, že v prípade Magyarosaura nejde o sauropódneho trpaslíka, ale o mláďa normálne urasteného sauropóda. Histologický výskum z roku 2010 však opäť potvrdil, že ide skutočne o prípad ostrovného nanizmu a Magyarosaurus teda skutočne bol dinosaurím „trpaslíkom“.[4] Patril tak k unikátnej faune „trpasličích dinosaurov“ z ostrova Haţeg. Na ostrove žil po boku opancierovaného nodosaura rodu Struthiosaurus, iguanodonta rodu Rhabdodon, malého teropóda nejasného systematického postavenia - Elopteryxa a hadrosaura rodu Telmatosaurus.

V populárnej kultúre[upraviť | upraviť zdroj]

Magyarosaurus sa krátko objavuje v jednom diele pseudo-dokumentu Dinosaur Planet (Planéta dinosaurov) z roku 2003.

Magyarosaurus sa objavuje aj v šiestom diele dokumentu Planet Dinosaur (Planéta Dinosaurus) od BBC z roku 2011.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Magyarosaurus na českej Wikipédii a Magyarosaurus na anglickej Wikipédii.
  1. THERRIEN, F., ZELENITSKY, D.K.; WEISHAMPEL, D.B. Palaeoenvironmental reconstruction of the Late Cretaceous Sânpetru Formation (Haţeg Basin, Romania) using paleosols and implications for the "disappearance" of dinosaurs. Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology, 2009, roč. 272, čís. 1-2, s. 37-52. DOI10.1016/j.palaeo.2008.10.023.
  2. NOPCSA, F.. Die Dinosaurier der siebenburgischen Landesteile Ungarns. UNGAR. GEOL. REICHSANST, 1915, roč. 23, s. 1-26.
  3. VON HUENE, F.. Die fossile Reptil-Ordnung Saurischia, ihre Entwicklung und Geschichte. Mong. Geol. Pal., 1932, roč. 4, čís. 1, s. 361.
  4. STEIN, K., CSIKI, Z.; CURRY ROGERS, K.; WEISHAMPEL, D.B.; REDELSTORFF, R.; CARBALLIDO, J.L.; SANDER, P.M. Small body size and extreme cortical bone remodeling indicate phyletic dwarfism in Magyarosaurus dacus (Sauropoda: Titanosauria). Proceedings of the National Academy of Sciences, 2010, roč. 107, čís. 20, s. 9258–9263. Dostupné online. DOI10.1073/pnas.1000781107.