Nodosaury

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nodosauridae
Edmontonia dinosaur.png
Edmontonia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Nodosauridae
Marsh, 1890
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Nodosaury (neformálne nodosauridy, lat. Nodosauridae) boli jednou z dvoch hlavných skupín ankylosaurov – „obrnených dinosaurov“. Žili v období kriedy na území dnešnej Severnej Ameriky, Európy, Ázie, Austrálie a Antarktídy.

Charakteristika[upraviť | upraviť kód]

Všetky nodosaury patrili rovnako ako ankylosaury medzi Thyreophory, pre ktoré sú charakteristické rôzne výrastky a kostený „pancier“. Boli to stredne veľké až veľké dinosaury, pohybujúce sa po všetkých štyroch končatinách a živiace sa výlučne rastlinnou potravou. Ich čeľuste vykazovali malé zuby a parasagitálnu líniu osteodermov (kostených doštičiek), kryjúcich ich chrbát a brucho. Na rozdiel od ankylosaurov na konci chvosta nemali kostený kyj.

Klasifikácia[upraviť | upraviť kód]

Taxonómia[upraviť | upraviť kód]

Čeľaď Nodosauridae bola pomenovaná americkým paleontológom O. C. Marshom v roku 1890. Akýmsi základným a referenčným druhom sa stal Nodosaurus.

Fylogenéza[upraviť | upraviť kód]

Klad Nodosauridae bol prvýkrát definovaný americkým paleontológom Paulom Serenom v roku 1998 ako „všetky ankylosaury príbuznejšie rodu Panoplosaurus než rodu Ankylosaurus“. Túto definíciu prevzal v roku 2004 tiež Vickaryous, Maryanska a Weishampel. Vickarious spolu so svojim kolektívom považujú dva rody z tejto skupiny za neisto zaradené – Struthiosaurus a Animantarx. Najprimitívnejším zástupcom skupiny je podľa ich analýzy rod Cedarpelta.[2]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Nodosauridae na českej Wikipédii.
  1. a b BURNS, Michael E.. Taxonomic utility of ankylosaur (Dinosauria, Ornithischia) osteoderms: Glyptodontopelta mimus Ford, 2000: a test case. Journal of Vertebrate Paleontology, 2008, roč. 28, čís. 4, s. 1102 – 1109. DOI10.1671/0272-4634-28.4.1102.
  2. VICKARYOUS, M. K.; MARYANSKA, T.; WEISHAMPEL, D. B.. The Dinosauria. Ed. Weishampel, David B.; Osmólska, Halszka; a Dodson, Peter. 2. vyd. [s.l.] : University of California Press., 2004. Kapitola Ankylosauria, s. 438–463.