Hungarosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hungarosaurus
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Hungarosaurus tormai
Ösi, 2005
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Hungarosaurus (v preklade Maďarský jašter) bol rod vtákopanvového obrneného dinosaura. Jediný druh je Hungarosaurus tormai.[1]

Fosílie tohto stredne veľkého obrneného bylinožravca sú známe zo súvrstvia, rozkladajúceho sa na území dnešného západného Maďarska (obec Csehbánya). Starobou sú vrchnokriedové a spadajú do geologického stupňa santón (asi pred 86 – 83 miliónmi rokov). Hungarosaurus bol zavalitý štvornohý bylinožravec so zobákovitými čeľusťami, ktorého telo chránil pancier zo skostnatelých kožných doštičiek (tzv. osteodermov). Celková dĺžka tohto dinosaura sa pohybovala okolo 4 metrov, lebka merala asi 32 – 36 cm. V súčasnosti je vôbec najlepšie zachovaným ankylosaurom vrchnokriedovej Európy.

Okolnosti nálezu[upraviť | upraviť zdroj]

Hungarosaurus tormai bol objavený v počte štyroch fosílnych jedincov v otvorenom bauxitovom lome neďaleko maďarskej dediny Iharkút. Holotyp nesie označenie MTM Gyn/404 a je uložený v prírodovedeckom múzeu v Budapešti. Celkovo je zachovaných asi 450 skamenelých kostí, vrátane častí lebky. V rovnakej lokalite boli objavené aj fosílie iných dinosaurov, pterosaurov, krokodílov, jašteríc, korytnačiek a kostnatých rýb. Ich výskumom sa dlhodobo zaoberá maďarský paleontológ Attila Ösi.

Klasifikácia[upraviť | upraviť zdroj]

Kladistická analýza ukázala, že ide o bazálneho (vývojovo primitívneho) zástupcu čeľade Nodosauridae. Bol síce vývojovo pokročilejší než európsky rod Struthiosaurus, ale primitívnejší ako napríklad severoamerické rody Silvisaurus, Sauropelta alebo Pawpawsaurus.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. ŐSI, Attila. Hungarosaurus tormai, a new ankylosaur (Dinosauria) from the Upper Cretaceous of Hungary. Journal of Vertebrate Paleontology, 2005, roč. 25, čís. 2, s. 370 – 383.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Hungarosaurus na českej Wikipédii.