Bauxit

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Bauxit
usadené horniny
Bauxit
Hlavné minerály böhmit, diaspor, gibbsit, goethit, hematit, kaolinit
Akcesórie anatas
Textúra oolitická
Farba (y) oranžová, žltá, červená
Pozri aj portál Vedy o Zemi

Bauxit je usadená hornina, pozostávajúca zo zmesi minerálov hliníka (böhmit, diaspor, gibbsit), železa (goethit, hematit) a ílových minerálov (kaolinit). Je to hlavná ruda hliníka. Názov bauxit je odvodený podľa lokality Les Baux pri Avignone vo Francúzsku. Termín bol zavedený v roku 1861 H. Devilleom[1]. Bauxit obsahuje okolo 50 % Al2O3[1].

Vznik[upraviť | upraviť zdroj]

Bauxit vzniká pri lateritickom zvetrávaní hornín s vysokým obsahom hliníka (ako je syenit, bazalt, či niektoré premenené horniny[2]), väčšinou v tropických podmienkach, kde silné zrážky vylúhujú z hornín kremičitany a zanechávajú tam minerály hliníka/železa. V súčasnosti vznikajúce, ako aj terciérne bauxity väčšinou obsahujú gibbsit, zatiaľ čo staršie mezozoické/paleozoické böhmit a diaspor[1].

Hliník z hlinitokremičitanov sa vo vodnom roztoku nachádza vo forme [Al(OH)4], prípadne [Al(OH)4(H2O)2] (tetrahydroxohlinitanový anión, diakva-tetrahydroxohlinitanový anión). Tento je v prostredí s obsahom oxidu uhličitého (ktorý je rozpustený v dažďovej vode) nestály a reaguje za vzniku nerozpustného hydroxidu hlinitého.

2[Al(OH)4] + CO2 ↔ 2Al(OH)3 + CO3−2 + H2O

Obdobne sa vo vodnom roztoku správajú aj železité katióny.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Obliaky bauxitu z Mojtína

Veľké ložiská bauxitu má Austrália, Brazília, Čína, India, Jamajka. V Česku sa vyskytuje v okolí Rychnova nad Kněžnou[1]. Na Slovensku sa vyskytuje v malých, ekonomicky nevýznamných ložiskách pri Mojtíne, kde je zachovaný v kriedovo-paleogénnych krasových výplniach.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b c d http://www.geologie.estranky.cz prístup: 26.8.2008
  2. http://www.geology.cz prístup: 26.8.2008

Ďalšie zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]