Medaila za zásluhy o slovenskú diplomaciu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Averz a reverz pánskej verzie medaily
Averz, stužka a rozeta dámskej verzie

Medaila za zásluhy o slovenskú diplomaciu je najvyššie rezortné ocenenie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.[1] Vyznamenanie udeľuje minister zahraničných vecí a je udeľované osobám za mimoriadne zásluhy o budovanie diplomacie Slovenskej republiky, významný prínos k napĺňaniu cieľov zahraničnej politiky Slovenskej republiky, rozvoj vzťahov so Slovenskou republikou alebo za šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

Opis vyznamenania[upraviť | upraviť zdroj]

Stuha

Obojstranná medaila pozostáva z kovového modulu priemeru 40 mm razeného z mosadze, postriebreného a následne patinovaného. Centrálny motív averzu tvoria tri lipové listy položené na sieti. Na averze je kruhopis: DIPLOMACIA MIER PRIATEĽSTVO SPOLUPRÁCA. Centrálny motív reverzu tvorí motív podávajúcich sa rúk položený na sieti. Kruhopis reverzu tvorí pomenovanie a hlavné kritérium zásluhy, za akú sa udeľuje ocenenie: ZA ZÁSLUHY O SLOVENSKÚ DIPLOMACIU. Kovový modul je zavesený na svetlomodro-bielo-modro-červenej hodvábnej stuhe širokej 38 mm. Čestná medaila je zriadená v pánskej aj dámskej verzii, ktorú rozlišuje typ stuhy. K medaile patrí 38 mm široká stužka a rozeta s priemerom 12 mm.

Výtvarným autorom medaily je heraldik Marek Sobola spolu s diplomatom Ľubomírom Rehákom, ktorý je aj autorom idey vzniku vyznamenania. Realizácia vyznamenania vznikla v spolupráci s Mincovňou Kremnica, š.p.[2]

Laureáti[upraviť | upraviť zdroj]

2020[upraviť | upraviť zdroj]

2021[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Minister Ivan Korčok udelil najvyššie ocenenie rezortu diplomacie Antonovi Neuwirthovi in memoriam - Detail web obsahu - Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR [online]. www.mzv.sk, [cit. 2021-01-21]. Dostupné online.
  2. a b c SOBOLA, Marek. Medaila za zásluhy o slovenskú diplomaciu [online]. 2021-01-21, [cit. 2021-01-21]. Dostupné online.
  3. REHÁK, Ľubomír. Decorating Lady Milena Grenfell-Baines MBE on behalf of Minister with Slovakia MFA Medal of Merit. [online]. [Cit. 2021-01-21]. Dostupné online.
  4. TELENSKÝ, Jan. Medaila za zásluhy o slovenskú diplomaciu [online]. telensky.com, [cit. 2021-01-21]. Dostupné online.
  5. REHÁK, Ľubomír. Ceremony of presenting Slovakia MFA Medal of Merits [online]. [Cit. 2021-01-21]. Dostupné online.
  6. Anton Neuwrith získal in memoriam najvyššie ocenenie rezortu diplomacie [online]. www.tkkbs.sk, [cit. 2021-01-21]. Dostupné online.
  7. SITA/SME. Korčok vyznamenal päť žien slovenskej diplomacie [online]. domov.sme.sk, [cit. 2021-03-08]. Dostupné online.