Preskočiť na obsah

Minecraft Dungeons

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Minecraft Dungeons
Základné informácie
Autor/VývojárMojang Studios,
Double Eleven
VydavateľXbox Game Studios
SériaMinecraft
EngineUnreal Engine 4
Dátum vydania26.mája.2020
ŽánerDungeon crawler
MódSingle-player, multiplayer
Platforma

Pozri aj Videoherný portál

Minecraft Dungeons je videohra s prehľadávaním dungeonov z roku 2020 vyvinutá spoločnosťami Mojang Studios a Double Eleven a vydaná spoločnosťou Xbox Game Studios. Ide o spin-off sandboxovej videohry Minecraft a bola vydaná pre Nintendo Switch, PlayStation 4, Windows a Xbox One v máji 2020. Bola tiež upravená do arkádovej videohry od Raw Thrills. Arkádová verzia vydaná v máji 2021.

Minecraft Dungeons získal zmiešané recenzie, pričom väčšina kritikov považovala hru za zábavnú a očarujúcu a chválila jej vizuál a hudbu. Jeho jednoduchá hrateľnosť a použitie procedurálneho generovania sa však stretli s viac zmiešaným prijatím, pričom sa kritizoval jeho krátky príbeh a nedostatok hĺbky.

Hrateľnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Na rozdiel od Minecraftu, Minecraft Dungeons neobsahuje otvorený svet ani ťažbu alebo budovanie. Hráči skúmajú procedurálne generované a ručne vytvorené kobky plné náhodne generovaných príšer a tiež sa zaoberajú pascami, hádankami, bossmi a hľadaním pokladov. Neexistuje systém tried; hráči môžu použiť akúkoľvek zbraň alebo brnenie. Hra obsahuje lokálny a online multiplayer pre štyroch hráčov.

Zápletka[upraviť | upraviť zdroj]

Minecraft Dungeons sa odohráva v rovnakom fiktívnom svete ako Minecraft, známy ako „Overworld“, ktorý pozostáva z hrubých 3D objektov – najmä kociek a tekutín a bežne nazývaných „bloky“ – predstavujú rôzne materiály a obývajú ich mierumilovné aj nepriateľské davy. Na rozdiel od „Minecraftu“ hra obsahuje lineárnu, príbehom riadenú kampaň a prestrihové scény.

Úvodná cutscéna rozpráva príbeh dedinčana Archieho, ktorého zahnali jeho ľudia. Pri hľadaní nového domova bol nútený opustiť každú dedinu, ktorú našiel, pretože dedinčania mu nedovolili žiť s nimi. Jedného dňa Archie narazil na mocný artefakt známy ako Orb nadvlády, ktorý mu udelil magické schopnosti, no zároveň ho zničil. Teraz známy ako "Arch-Illager" sa snažil pomstiť všetkým, ktorí mu krivdili a podmanil si početné dediny svojou novozískanou armádou. Hráči prevezmú úlohu hrdinov, ktorí sa vydajú na výpravu, aby porazili Arch-Illager a zároveň oslobodzovali utláčané dediny, bojovali s monštrami a plnili rôzne úlohy. Nakoniec sa hráči postavia proti Arch-Illagerovi na jeho hrade a zničia Orb of Dominance, čím oslobodia Archieho spod jeho vplyvu. Namiesto potrestania Archieho za jeho činy mu hráči prejavia láskavosť a odpustenie a rýchlo sa s ním spriatelia. Keď hráči a Archie odchádzajú, ukazuje sa, že Orb sa prestavuje. Potom ho nájde Enderman, ktorý zoberie guľu a ide do Endu. Posledná scéna v cutscéne ukazuje Endersenta vyliezajúceho z portálu. V hre po porážke Archieho hráči odomknú nové ťažkosti, ktoré robia hru náročnejšou, ale poskytujú lepšie odmeny.

Stiahnuteľný obsah[upraviť | upraviť zdroj]

Existuje šesť rozširujúcich balíčkov, ktoré pokračujú v príbehu hry:

 • V Jungle Awakens hráči cestujú do džungle, ktorá bola zničená úlomkom Orb of Dominance, čím sa jej obyvatelia zmenili na násilné monštrá. Na konci rozšírenia budú hráči čeliť bossovi, „Jungle Abomination“, predtým ako zničia úlomok Orb a oslobodia džungľu od jej skazy.
 • V Creeping Winter sa lokácia zmenila na ostrov uväznený vo večnej zime a posledným bossom je „Wretched Wraith“, ale základ zostáva rovnaký.
 • V Howling Peaks sú miestom vetrom ošľahané vrcholky hôr a posledným šéfom je „Tempest Golem“.
 • Flames of the Nether, odohrávajúci sa v Nether, je jediným rozšírením, ktoré neobsahuje žiadne príbehové prvky.
 • Hidden Depths sa vracia do predpokladu prvých troch rozšírení a núti hráčov cestovať na temné dno hlbokého oceánu poškodeného úlomkom Orb. Posledným bossom je „Staroveký strážca“.
 • Echoing Void je záverom príbehu Orb of Dominance a vidí hráčov, ktorí cestujú do Konca, aby zničili posledný úlomok, pričom cestou čelia rôznym monštrám, pričom posledným šéfom je „Pomstychtivé srdce Ender“

Vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Dungeons vyvíja Mojang Studios pre Xbox One, Windows 10, PlayStation 4 a Nintendo Switch pomocou Unreal Engine 4. Konzolové porty robí Double Eleven.

S pokračujúcim úspechom pôvodného Minecraftu Mojang premýšľal o ďalších možných hrách, ktoré by mohli priniesť niečo nové do sveta Minecraftu. Hra, experimentuje s rôznymi nápadmi, mala byť pôvodne dungeon crawler pre jedného hráča, inšpirovaný sériou The Legend of Zelda, pre Nintendo 3DS. Ako sa však hra začala formovať, tieto prvky boli zmenené alebo odstránené. Napríklad po pridaní funkcií pre viacerých hráčov si tím vývojárov uvedomil, že vďaka týmto zmenám je hra zábavnejšia. Podľa herného režiséra Månsa Olsena bola hra inšpirovaná Diablom a Torchlight, ako aj kooperatívnymi strieľačkami z pohľadu prvej osoby ako Warhammer: End Times – Vermintide a Left 4 Dead.

Jednou z hlavných výziev, ktorým vývojový tím čelil, bolo prísť na to, ako prispôsobiť hrateľnosť hier dungeon crawl ako Diablo do sveta Minecraftu. Keďže postavy z Minecraftu nemali žiadne špeciálne vrodené schopnosti, Mojang musel myslieť na alternatívy k veciam, ako je trieda postáv, ktoré by sa normálne našli v hrách tohto žánru. Ich riešením bolo zamerať sa na vytváranie zbraní a brnení, ktoré by hráč mohol vylepšiť pomocou kúziel, čo umožňuje hráčovi preskúmať svoju kreativitu prostredníctvom prispôsobenia.

Okrem toho chcel Mojang zefektívniť tradičný zážitok z hry dungeon crawl na niečo dostupnejšie. Olsen poznamenal, že ostatné hry v tomto žánri „sú do určitej miery prístupné, ale zvyčajne sú to hry s veľmi hlbokými, vzájomne prepojenými systémami“ a že chceli, aby vstup do Minecraft Dungeons bol „super jednoduchý“, no „okamžite známy“. Rozhodnutie nepovoliť stavanie alebo craftovanie, základ pôvodného Minecraftu, bolo tiež prijaté s cieľom zamerať sa na základnú skúsenosť s prehľadávaním dungeonov. Aby tím dostal výzvu skúsenejším hráčom, pridal možnosti na zmenu obtiažnosti hry, ktorá by odmenila hráčov lepším vybavením a novým tajným obsahom za hranie na ťažších obtiažnostiach.[1]

Minecraft Dungeons bol ohlásený 28. septembra 2018 počas živého vysielania Minecon.

Systémové požiadavky[upraviť | upraviť zdroj]

Minimálne požiadavky[upraviť | upraviť zdroj]

Vyžaduje 64-bitový procesor a operačný systém

 • OS: Windows 7, 8, 10, 11
 • Procesor: Core i5 2.8 GHz
 • Pamäť:8 GB RAM
 • Grafická karta: NVIDIA GeForce GTX 660 alebo AMD Radeon HD 7870 alebo ekvivalent DX11 GPUDirectX:Verzia 11
 • Pevný disk: 6 GB voľného miesta

Odporúčané požiadavky[upraviť | upraviť zdroj]

Vyžaduje 64-bitový procesor a operačný systém

 • OS: Windows 7, 8, 10, 11
 • Procesor: Core i5 2.8 GHz alebo ekvivalent
 • Pamäť: 8 GB RAM
 • Grafická karta: NVIDIA GeForce GTX 660 alebo AMD Radeon HD 7870 alebo ekvivalent DX11 GPU
 • DirectX: Verzia 11
 • Pevný disk: 6 GB voľného miesta

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. Minecraft Dungeons [online]. . Dostupné online. (po anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Minecraft Dungeons na anglickej Wikipédii.