Minecraft

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Minecraft
Základné informácie
Autor/VývojárMarkus Persson, Jens Bergensten
VydavateľMojang
NávrhMarkus Persson
EngineJWJGL (3.21)
Posledná plná verziaJava Edícia: 1.15.2 (21. január 2020 – pred 127 dňami[1])

Bedrock Edícia: 1.14.30 (6. február 2020 – pred 111 dňami )

Vzdelávacia Edícia: 1.12.5
Dátum vydania17. máj 2009 (11 rokov a 10 dní)

Alpha: 27. jún 2010 (9 rokov a 335 dní)
Beta: 20. november 2010 (9 rokov a 189 dní)

Plná verzia: 18. november 2011 (8 rokov a 191 dní)
ŽánerSandbox
PlatformaJava, Android, iOS, Windows 10, Gear VR, Fire TV, Xbox One, Nintendo Switch, PlayStation 4
Minimálne požiadavky
Odporúčaná konfigurácia
Ďalšie odkazy
Web stránka hryminecraft.net

Gamepad.svg Pozri aj Videoherný portál

Minecraft je tzv. sandboxová hra naprogramovaná a vytvorená švédskym programátorom Markusom Perssonom (známym ako „Notch“) a je vyvíjaná jeho spoločnosťou Mojang. Hra bola vydaná 17. mája 2009, plná verzia hry 18. novembra 2011 a bola s celým Mojangom odkúpená Microsoftom v septembri 2014. Hra je naprogramovaná v jazyku Java a založená na LWJGL (Lightweight Java Game Library). V súčasnosti sa teší veľkej obľube s počtom vyše 30 miliónov predaných licencií počítačovej verzie (používa sa názov „Java Edition“), 40 miliónov licencií „Bedrock“ verzie (verzia používajúca tzv. „Bedrock Engine“) [pozn 1] a celkovo s ostatnými platformami až vyše 180 miliónov.

Alpha fáza bola vydaná 27. júna 2010, Beta fáza vyšla 20. decembra 2010. Plná verzia na PC vyšla 18. novembra 2011 na podujatí MINECON v Las Vegas. Minecraft sa stal najhranejšou hrou na YouTube.

V roku 2018 na podujatí MINECON Earth bola oznámená hra s názvom „Minecraft Dungeons“, ktorá by mala byť vydaná v apríli 2020. V roku 2019 bola pri príležitosti 10. výročia vydania hry oznámená nová hra Minecraft Earth, ktorá bola na Slovensku sprístupnená od 12. decembra 2019.

História hry[upraviť | upraviť kód]

Keď švédsky programátor Markus Persson hral hru Infiniminer, rozhodol sa vytvoriť podobnú hru.[2] Hra pozostávala len z dvoch komponentov: hliny a kameňa. 1. júna 2009 opustil svoje zamestnanie, aby mohol tvoriť svoju hru. Už za dva dni stihol dať Minecraftu názov aj výzor.[3] Za ďalších pár dní pridal do hry aj vodu.[4] 16. mája 2009 bola hra vydaná pod verziou 0.0.9a. V tomto istom roku založil aj svoju spoločnosť Mojang AB. Minecraft bol vylepšovaný a vydávaný postupne v týchto verziách:

Edície hry[upraviť | upraviť kód]

Java edition

 • Pre-classic (10. – 16. máj 2009)
Prvá verzia Minecraftu, volala sa Cave game („jaskynná hra“). Herný svet mal veľkosť 256×64×256 blokov.
 • Classic (16. máj – 22. december 2009)
Pridala sa možnosť hrať hru v tzv. survival móde (hra o prežitie).
 • Indev (23. december 2009 – 23. február 2010)
Pridali sa svetlá, deň a noc, vyrábanie predmetov, atď.
 • Infdev (27. február – 27. jún 2010)
Herná mapa bola veľmi rozšírená a na kraji hernej mapy sa začali generovať tzv. Far Lands. Herný svet medzi Far Lands mal priemer 12 550 821 blokov.
 • Alpha (28. jún – 3. december 2010)
Počas všetkých verzií Alpha bola hra rozšírená o mnohé nové bloky, hlavne rôzne horniny; bola doplnená druhá herná dimenzia Nether, ktorá symbolizuje peklo a mobovia (živočíchy a príšery).
 • Beta (20. december 2010 – 13. november 2011)
Vo verzii Beta 1.2 boli do hry pridané mnohé nové bloky a niektoré druhy stromov. V ďalšej verzii 1.3 boli do hry pridané postele a bola pridaná možnosť whitelistov na serveroch v hre pre viacerých hráčov (zoznam hráčov, ktorí sa môžu k serveru pripojiť). Vo verzii 1.5 bolo do hry pridané počasie (dážď, sneh, búrky), štatistiky, úspechy a niektoré grafické možnosti (možnosť meniť veľkosť písma; Advanced OpenGL – zvyšuje výkon tým, že vykresľuje len viditeľné bloky). Vo verzii 1.6 bol Nether pridaný aj do hry pre viacerých hráčov.
Vo verzii 1.8 (Adventure update/Dobrodružná aktualizácia) bola hra rozšírená o kreatívny mód, kde hráč disponuje nekonečným množstvom každého materiálu. V tejto verzii boli pridané najmä nové bojové mechaniky, nový systém potravy, úvodná obrazovka s logom spoločnosti Mojang AB, generované dediny a mnohé nové bloky a mobovia.
 • Plná verzia (18. november 2011; plná verzia pre PC na podujatí MineCon v Las Vegas.
V prvej verzii 1.0 vývojári do hry pridali ďalšiu dimenziu Koniec sveta (End) a „koniec“ hry – zavŕšenie hry, po ktorom je ale možné v hre naďalej slobodne pokračovať.

V ďalších verziách boli do hry pridávané mnohé ďalšie nové druhy blokov, itemov a mobov.

V septembri 2014 firmu Mojang AB aj s právami na Minecraft kúpil Microsoft.[5]

Bedrock Edition

Bedrock Edition je edícia minecraftu ktorá spojuje veľa ďalších edícií dokopy. Oproti Jave má menšie zmeny.

 • Pocket Edition
Pocket Edition je edícia minecraftu ktorá je od verzie 1.1.7 presunutá na Bedrock Edition. Je dostupná na tieto všetky platformy - Android, IOS, Fire OS, Windows 10 Mobile, Samsung Galaxy Apps (od verzie Alpha 0.9.5) a na Windows Phone 8.1 (od verzie Alpha 0.16.2).
 • Windows 10 Edition (29. júl 2015)
Windows 10 Edition je edícia Minecraftu ktorá sa prezýva
 1. "win 10". Takisto ako aj Pocket Edition, aj Windows 10 Edition bola presunutá pod Bedrock Edition. Windows 10 Edition sa dá spustiť iba na platforme Windows 10.
 • Xbox One Edition (5. september 2014)
Xbox One Edition je verzia hry ktorá beží iba na Xbox One. Je to edícia hry ktorá bola priradená ku Bedrock Edition e dá sa kúpiť DLC ktoré obsahuje obsah z poslednej verzie hry.
 • PlayStation 4 Edition (5. september 2014)
Playstation 4 Edition je edícia hry ktorá je od verzie 1.95 priradená ku Bedrock Edition. Funguje na platforme PlayStation 4. Bola písaná v C++. Táto edícia bola vydaná v ten istý deň ako Xbox One Edition.
 • Nintendo Switch Edition (11. máj 2017)
Nintendo Switch Edition je edícia hry ktorá sa dá spustiť iba na platforme Nintendo Switch. Od verzie 1.0.16 bola pridaná ku Bedrock Edition.
 • Gear VR Edition (27. apríl 2016)
Gear VR Edition je edícia Minecraftu ktorá funguje iba na platforme Gear VR. Hra bola presunutá ku Bedrock Edition vo verzii 1.14.30.2 a funguje vo virtuálnej realite cez Samsung Galaxi VR headset.
 • Apple TV Edition (19. december 2016)
Apple TV Edition je edícia hry ktorá ide spustiť iba na platforme Apple TV. Bola vydaná 17 Októbra 2016 a bola presunutá ku Bedrock Editícii vo verzii 1.1.5.
 • Fire TV Edition (19. december 2016)
Fire TV Edition je edícia Minecraftu, ktorá bola po verzii 1.1.5 presunutá ku Bedrock Edícii. Išla spustiť iba na platforme Fire Tv. Bola vydaná v taký istý deň ako Apple TV Edition.

Education Edition (1. november 2016)

Education Edition je edícia Minecraftu ktorá sa úplne líši od Java Edition a dosť sa líši aj od Bedrock Edition. V Education Edition je veľa nových vecí ktoré v iných :edíciách :Minecraftu nenájdeme. Edícia bola v ytvorená za účelom naučiť deti. V edícii sú napr. bloky ako border alebo chalkboards :alebo :mobovia ako napr. NPC. Education Edition ide na tieto platformy - Windows 10, iPad a Mac OSX El Capitan.

New Nintendo 3DS Edition (10. november 2017)

New Nintendo 3DS Edition je edícia hry vytvorená pre platformu Nintendo 3DS. Vývojári po verzii 1.9.19 prerušili vývoj tejto hry no stále sa dá edícia kúpiť. Edícia funguje iba na Nintendo 3DS

Minecraft PI (11. február 2013)

Minecraft PI Edition bola edícia Minecraftu ktorá fungovala na platformy Raspberry PI a Linux. Po verzii 0.1.1 bol vývoj edície pozastavený a doteraz sa neobnovil.

Minecraft 4k Edition (2. december 2009)

Minecraft 4k Edition je verzia hry, ktorú vytvoril sám Notch (Markus Persson). Hra je ako normálny minecraft, ale v 4k. V tejto edícii nie sú mobovia a sú tu iba tieto bloky - grass, dirt, log, leaves, air, stone a bricks. Táto edícia beží iba na java softvére a nikdy nebola vylepšovaná.

Hranie hry[upraviť | upraviť kód]

Náplň hry[6][upraviť | upraviť kód]

Hra Minecraft nemá koniec – vďaka tomu je to sandboxová hra (napriek tomu sa porazenie Ender draka môže brať ako ukončenie). Náplňou hry je ničenie a stavanie kociek (blokov) z rôznych materiálov, tvorba (crafting) rôznych herných predmetov (items), boj s protivníkmi (agresívnymi mobmi/príšerami), pestovanie rastlín (a potravy), alebo získavanie zdrojov (pozri bloky a itemy).

Minecraft má 2 spôsoby ako hrať – buď hru pre jedného hráča (singleplayer), alebo hru pre viacerých hráčov (multiplayer), kde hráči môžu hrať spolu rôzne minihry (väčšinou sú použité rôzne rozšírenia tzv. – pluginy), alebo sa len snažiť spolu prežiť.

Svet Minecraftu môžu hráči celkom meniť.

Herný svet[upraviť | upraviť kód]

Hranie sa odohráva vo svetoch, pričom množstvo svetov, ktoré môže mať hráč rozohraných, nie je limitované (prakticky iba miestom na disku). Svet sa vygeneruje na základe počiatočnej hodnoty (seed) – čísla, ktoré určia, aký má byť svet (rozmiestnenie biómov, štruktúr, jaskýň, stromov,...)

Technické údaje[upraviť | upraviť kód]

Vzhľadom na neobmedzenú veľkosť mapy nemôže byť načítaná celá naraz (pretože počítač by to nezvládol). Preto musí byť spôsob, ako vybrať určitú oblasť, ktorá bude aktívna (rast rastlín, pečenie v peciach...) a ktorá sa bude zobrazovať. Toto je vyriešené tým, že mapa je rozdelená do kusov máp (chunkov, oblastí veľkých 16 × 16 × 256 blokov), pričom aktívnych je len niekoľko takýchto oblastí okolo hráča a chunky pri mieste objavenia sa vo svete. Počet zobrazovaných chunkov smerom od aktuálnej polohy hráča je možné nastaviť. Pomocou príkazu /forceload alebo produktov tretích strán (módov) je možné, aby niektoré chunky boli neustále aktívne. Výhoda toho je, že v danom chunku bude naďalej „plynúť čas“ – všetky procesy čas vyžadujúce (ako rast rastlín či iné) budú prebiehať aj bez prítomnosti hráča. Nevýhodou je spomalenie počítača. Pri rozumnom použití týchto nástrojov je zmena nerozoznateľná.

Bloky a predmety (items)[upraviť | upraviť kód]

Zdroje v minecrafte sa dajú zaradiť do dvoch kategórií: bloky, ktoré existujú vo svete; a predmety, ktoré sú hráčovi priamo k dispozícii (môže ich vlastniť v úložisku - či už svojom inventári, alebo v truhliciach). Každý blok má jemu zodpovedajúci predmet, ktorý sa po rozbití bloku objaví na jeho mieste, hráč môže bloky naspäť položiť kliknutím, ak má daný predmet k dispozícii. Predmetov je však viac ako blokov, pretože existujú veci, ktoré nereprezentujú blok, ale majú nejakú funkciu (napríklad krompáč). Každý blok má rozmery 1 meter3.

Herné režimy (Gamemodes)[upraviť | upraviť kód]

V Minecrafte je v súčasnosti päť herných režimov:

Prežitie (Survival)

V hre o prežitie si hráč musí vyrábať vlastné nástroje, ťažiť rudy ako železo, zlato, diamanty a smaragdy. Hráč bojuje proti príšerám, zabíja a chová si užitočné zvieratá, stavia si domček a prehľadáva ďalšie dimenzie. Od verzie Beta 1.8 je v hre aj ukazovateľ hladu. Po smrti môže hráč svoje veci stratiť a buď mu po 5 minútach zmiznú alebo ich zoberie iný hráč. Dá sa tu nastaviť aj obťažnosť. Zo sveta sa môže hráč dostať portálom do Netheru a neskôr na Koniec sveta, kde musí zabiť draka. Takisto musí preskúmavať okolitý svet, vytvárať vlastné veci, vyrábať elixíry, variť jedlo a očarovávať si oblečenie, zbrane a nástroje. Tento herný režim bol inplementovaný v Classic Survival test 0.24 a podstatne vylepšovaný v Alpha a Beta verziach.

Tvorivosť (Creative)

V tvorivosti má hráč oproti prežitiu niekoľko výhod: môže lietať, má nekonečné množstvo zdrojov (jeho zásoby sa nemíňajú), je nesmrteľný, nemusí jesť alebo ničí bloky instantne.

Drsná hra (Hardcore)

V hardcore má hráč len jeden život – ak zomrie, príde o uloženú hru a viac si už nemôže danú mapu zahrať (ak si ju vopred nezálohoval). Hardcore bol predstavený vo verzii 1.9 Beta Pre-Release 2. Vzhľadom na náročnosť tohto herného režimu sa neodporúča pre nováčikov.

Dobrodružstvo (Adventure)

Tento režim bol špeciálne vyvinutý pre hráčov dobrodružných máp. V tomto móde hráč nemôže ničiť bloky, ale stále môže používať truhlice, pece, zabíjať príšery... Tento herný mód sa zvykne nastavovať na viacerých serveroch v lobby alebo sa zapína aj pri mapách.

Pozorovateľ (Spectator)

Herný mód, ktorý bol pridaný vo verzii 1.8. Je určený na pozorovanie, hráč môže lietať, je neviditeľný a nemôže stavať, ničiť ani zabíjať. Pri stlačení ľavého tlačidla počítačovej myši s pohľadom namiereným na nejakú bytosť sa hráč vtelí do daného tvora a môže okolitý svet sledovať z jeho perspektívy. Niektorí mobovia, ako napríklad Enderman, pavúk a creeper majú odlišné videnie ako hráč. Používa sa napríklad v minihrách na serveroch (po smrtiach). Je iba v Java Edícii a na niektorých serveroch v Bedrock Edícii.

Dimenzie[upraviť | upraviť kód]

V hre sú tri dimenzie:

 • Nadzemie (Overworld),
 • Nether,
 • a Koniec sveta (The End).

Ďalšie je možné pridať úpravou módovaním Minecraftu rôznymi módmi (napr. Aether, Morph a iné).

Nadzemie[upraviť | upraviť kód]

Nadzemie (Overworld) je základná dimenzia, v ktorej sa na začiatku hráč objaví. Existuje od vydania prvého Minecraftu. Na výšku má 256 blokov, má nekonečnú šírku a dĺžku. Pred verziou 1.8.1 Beta to bolo okolo 12 000 000 blokov ( svet bol ohraničený tzv. Far Lands). Dnes hranicu sveta označuje bariéra. Spodná časť mapy je ohraničená podložím (ktoré je nezničiteľné). Generujú (spawnujú) sa tu takmer všetky druhy tvorov (okrem Ghastov, Zombie Pigmanov, Ohnivákov a Draka z konca sveta). Je zložený prevažne z kameňa, hliny, štrku, piesku, vody a rúd. Generujú sa tu štruktúry ako pevnosti a kobky (Dungeons), opustené bane, ruiny, pyramídy, dedinky, údolia a fosílie. Tento svet sa delí na ekosystémy (biómy), ktoré sa od seba líšia vzhľadom, veľkosťou, povrchom terénu a materiálmi, ktoré sa v nich vyskytujú. Každý bióm má charakteristickú farbu trávy.

Biómy Nadzemia[upraviť | upraviť kód]

Ploché biómy[upraviť | upraviť kód]
 • Planina (Plains) – Je to bióm takmer bez stromov, s výnimkou jedného stromu asi na každých 64x64 blokov, ktorý obsahuje veľké množstvo vysokej trávy a kvety. Môžu sa tu generovať dediny a obývajú ho kravy, sliepky, prasatá, ovce a kone. Tento bióm je asi najčastejší. Planina bola pridaná ešte vo verzii Classic 0.11.
 • Púšť (Desert) – Táto oblasť je takmer celá pokrytá pieskom a ojedinelými kaktusmi, ktoré sú spolu s cukrovou trstinou a mŕtvymi kríkmi jediné rastliny rastúce na púšti. Na brehoch prípadných riek sa môže vyskytovať aj tráva. V tomto bióme sa vyskytujú králiky, dedinčania, železní golemovia a mačky. V púšti sa môžu generovať aj studne, púštne chrámy a a je tu aj 2% šanca, že sa vygeneruje opustená dedina, v ktorej sa vyskytujú zombie dedinčania. V noci sa tu generuje veľké množstvo agresívnych tvorov (husk, kostlivec...).
 • Slnečnicové pole (Sunflower Plains) – Tento bióm sa veľmi podobá planinám, akurát sa tu generujú slnečnice.
 • Savana (Savanna) – Typickým znakom tohto biómu sú agátové stromy. Okrem nich je tu veľa trávy. Táto oblasť sa vyskytuje od verzie 1.7. Je tretím biómom, kde sa môžu generovať dedinky, od 1.10 aj s farbou dreva biómu.
Lesy[upraviť | upraviť kód]

Les (Forest) je charakteristický vysokým počtom dubov, obsahuje aj brezy. Zriedkavo sa tu vyskytujú vlci. Jeho povrch je zložený z trávy. Bol pridaný vo verzii 0.30 (Clasic).

 • Brezový les (Birch Forest) – Les, v ktorom sa vyskytujú iba brezové stromy. V tomto bióme sa nevyskytujú vlci.
 • Vysoký brezový les (Tall Birch Forest) – Veľmi podobný brezovému lesu, ale stromy sú vyššie.
 • Džungľa (Jungle) – Obsahuje množstvo tropických stromov, ktoré sú oproti ostatným stromom väčšie. Na nich sa vyskytujú kakaové bôby. Zem je takmer úplne pokrytá listami. Občas sa v džungli vygeneruje aj jazierko a džungľový chrám. Tento bióm obývajú oceloti a papagáje a kvôli tieňu zo stromov sa tu objavuje aj cez deň veľké množstvo príšer.
 • Tajga (Taiga) – V tomto bióme rastú smrekové stromy a papraď. Vyskytujú sa tu vlci, ovce, kozy a prasatá. Môžu sa tu generovať dediny. Tajga bola pridaná vo verzii Beta 1.8.
 • Studená tajga (Cold Taiga) – Zasnežená verzia tajgy.
 • Veľká tajga (Mega Taiga) – Nezvyčajný bióm, obsahuje veľké smreky (kmeň hrubý 2×2 bloky), podzol, kameň pokrytý machom a papraď. Oblasť sa generuje od verzie 1.7.
 • Kvetinový les (Flower Forest) – Plocha tvorená veľkým množstvom kvetov a stromov. Tento bióm sa vyskytuje od verzie 1.7. Od verzie 1.15 sa v ňom generujú úle so včelami.
 • Tmavý dubový les (Roofed Forest) – V tomto bióme sa vyskytujú tmavé duby a (podobne ako v hubových ostrovoch) veľké hríby. Generuje sa tu veľa agresívnych tvorov. V tomto bióme väčšinou nevidno oblohu. Vyskytuje sa od verzie 1.7. Od 1.11 sa tu generuje Strašidelná pevnosť (Woodland Mansion) s plieniteľmi a ďalšími mobmi.
Oceán[upraviť | upraviť kód]

Obrovská plocha pokrytá vodou. Na dne oceánu je štrk a piesok. Vyskytujú sa tu kalmáre, delfíny, ryby a utopenci. Od verzie 1.8 sa tu zriedka vygeneruje oceánsky monument, v ktorom sa rodia strážcovia a ich silnejšia verzia starší strážcovia. Oceán bol pridaný vo verzii 0.0.9a (PreClassic).

 • Teplý oceán (Warm Ocean) – Voda tu je sfarbená do tyrkysova, dno tvorí hlavne piesok. Vyskytujú sa tu koraly v koralových bariérách, morská tráva a niekde aj pieskové zrúcaniny. Žijú tu tropické ryby a štvorzubce. Tento bióm sa generuje od verzie 1.13.
 • Studený oceán (Cold Ocean) – Obrovská plocha pokrytá upravenou modrou vodou. Na dne je štrk. Generujú sa tu podvodné jaskyne a morská tráva. Žijú tu tresky a nachádzajú sa tu aj kamenné zrúcaniny. Vyskytuje sa od verzie 1.13.
 • Zamrznutý oceán (Frozen Ocean) – Menšia vodná plocha pokrytá ľadom. Vyskytujú sa tu ľadovce. V tejto oblasti sa generuje len jeden mob a to je polárny medveď. Objavuje sa od verzie 1.13.
Ostatné biómy[upraviť | upraviť kód]
 • Hory (Mountains, Extreme Hills) – Zasnežená oblasť s vysokým prevýšením. Zriedkakedy obsahujú stromy. Je to jediný bióm, kde sa generuje smaragdová ruda a skaly s rybenkou. Bióm bol pridaný vo verzii 1.0.
 • Zamrznuté pláne (Ice Plains) – Veľká pustá oblasť pokrytá snehom. Tento bióm sa vyskytuje od verzie 1.7. Voda sa tu nachádza iba v zamrznutom stave. Stromy sa tu vyskytujú veľmi vzácne.
 • Zamrznuté pláne s ostňami (Ice Spikes) – Epický bióm, je pokrytý ostňami (vežičkami) zo zhusteného ľadu. Okrem osteňov je pokrytý blokmi snehu a obyčajným ľadom.
 • Ostrov húb (Mushroom Fields) – Legendárny bióm vyskytujúci sa len na vzdialených ostrovoch v oceáne. Namiesto trávy sa tu na zemi vyskytuje podhubie. V tomto bióme rastú veľké hríby (o veľkosti stromu) a vyskytujú sa tu muchokrávky (mooshroom). Neobjavujú sa tu agresívne tvory.
 • Stolové hory (Mesa) – Veľmi vzácny bióm, celý sa skladá len z terakoty a červeného piesku. Pod terakotou sa nachádza skala. Tento bióm sa vyskytuje od verzie 1.7.

Nether[upraviť | upraviť kód]

Nether (podsvetie alebo peklo) bol pridaný vo verzii Alpha 1.2.0 (Halloween Update) a podstatne vylepšený v 1.0.0 (Adventure Update). Toto nehostinné miesto obývajú zombíci pigmani, ghastovia, ohniváci, magmaslizáci a wither kostlivci. V Adventure Update boli pridané pevnosti (Nether Fortress), v ktorých sú spawnery ohnivákov a objavujú sa tu wither kostlivci. Táto dimenzia sa skladá z netheritového kameňa, glowstonu, lávových jazier, netheritových tehál, pohyblivého piesku, kryštálu, magmových blokov a štrku.

V nadchádzajúcej aktualizácii 1.16 majú do Netheru pribudnúť tri nové biómy – Údolie s pohyblivým pieskom (Soulsand Valley), Karmínový les (Crimson Forest) a Zvlnený les (Warped Forest). V Netheri sa začnú objavovať kostlivci, vo veľkom množstve Endermeni a noví mobovia Piglin, Hoglin, Zoglin a Strider. Pribudnú aj dva nové typy dreva – karmínové a zvlnené. V Netheri sa bude dať nastaviť miesto objavenia (podobne ako posteľ v Nadzemí) pomocou Objavovacej kotvy (Respawn Anchor).

End (Koniec sveta)[upraviť | upraviť kód]

Do Endu sa dá dostať iba pomocou špeciálneho portálu do Endu, ktorý sa vyskytuje iba v pevnostiach (Stronghold). V Ende sa žijú Endermani a Ender drak, ktorý je aj konečným bossom hry. End je vytvorený z Kameňa z konca sveta a obsidiánu. Jediný spôsob, ako sa dostať z Endu, je zabiť draka alebo spadnúť do voidu. Po jeho zabití sa studňa v strede ostrova vyplní portálom, ktorý vedie do nadzemia.

Po porazení draka môžete ísť domov, alebo preskúmať vonkajšie ostrovy, ktoré sa nachádzajú 1000 blokov od samotného hlavného ostrovu. Dajú sa tu nájsť vzácne bloky a predmety, ktoré sa inde nevyskytujú.

Mobovia[upraviť | upraviť kód]

V Minecrafte sú tvory (mobovia), ktoré môžu hráčovi pomôcť alebo ublížiť.[7]

Pasívni[upraviť | upraviť kód]

Obranní

Tieto tvory sa iba obraňujú od hráča alebo ostatných mobov, keď sú v ich blízkosti. Zaraďujeme tu dvoch mobov – štvorzubca, ktorý žije v teplých oceánoch a útočí na hráča jedom; a snehuliaka, ktorý strieľa sneh po ohnivákoch.

Agresívni[upraviť | upraviť kód]

Hráča napadnú, ak je v dosahu. Patria sem zombie, zombie dedinčan, husk a utopenec; kostlivec, túlavý kostlivec a wither kostlivec; pavúk a jaskynný pavúk; creeper, striga, prízrak, sliz, ghast, magmový sliz, ohnivák, strážca, prastrážca, rybenka, endermite, vindicator, ravager, plieniteľ, vex, evoker a shulker.

Neutrálni

Nezaútočia, ak nebudú provokovaní (poškodení, udretí). Do tejto skupiny patria: prasací zombík, enderman, vlk, lama, železný golem (iba prirodzene generovaný je neutrálny, umelo vytvorený je už pasívny), pavúk, delfín, včela, polárny medveď a panda.

Bossovia

Tieto príšery majú zložitejší vzor útoku a pohybu, majú vysoký počet zdravia a objavujú sa po jednom v jednom svete. Patria sem Ender drak, ktorý sa prirodzene vyskytuje len v Ende, a Wither, ktorý bol pridaný vo verzii 1.4.2 a generuje sa, len keď hráč zostaví určitú štruktúru z pohyblivého piesku a hláv wither kostlivcov.

Krotiteľní[upraviť | upraviť kód]

Do tejto skupiny patrí mačka, vlk (ktorý patrí aj medzi neutrálnych mobov) a kôň. Proces skrotenia vlka je veľmi ľahký. Vlkovi sa jednoducho dá kosť a je skrotený (tiež záleží od jeho hladu, niekedy treba obetovať viac kostí). U mačiek platí postup: držať surovú rybu a nepohnúť sa. Je potrebné počkať, kým príde a kliknúť na ňu bez pohybu kurzora myši, ináč sa dá na útek. Kôň sa krotí tým, že sa naňho nasadne s prázdnou rukou (pravé tlačidlo), až kým sa okolo neho neobjavia srdcia. Vtedy je už skrotený, ale aby ste sa s ním mohli hýbať, musíte ho osedlať. Koňovi sa dá aj nasadiť brnenie, ktoré zvyšuje jeho odolnosť.

Nepoužívaní

Nepoužívaní mobovia sa v normálnom móde prežitia nemôžu objaviť bez príkazov (/summon) alebo hackov. Sú to iluzionista, zabijácky zajac, obor a zombie kôn.

Budúci mobovia

Títo mobovia budú pridaní v nasledujúcich verziách hry. Sú to Hoglin, Piglin, Strider a Zoglin. Všetci budú pridaní v 1.16 a budú sa objavovať výlučne v Netheri.

Odstránení mobovia

Počas vývoja hry bolo veľa mobov odstránených. Bolo to buď kvôli chybám, ktoré títo mobovia spôsobovali, alebo to kvôli tomu, že mobovia boli príliš nerealistickí alebo starí. Boli to Rana, človek (prvý mob v Minecarfte), Black Steve, Beast boy, starý Pigman a Steve.

Mobovia vo Vzdelávacej Edícii

Vo Vzdelávacej Edícii sú mobovia, ktorí sa normálne v hre nevyskytujú. Sú to Agent a NPC.

Príkazy[upraviť | upraviť kód]

Príkazy sú veľmi dôležitou funkciou hry. V tvorivosti sú automaticky zapnuté, v prežití vypnuté. Zapnúť ich však môžete pri vytváraní sveta, kedy si nastavíte "povoliť cheaty" na áno. Pokiaľ ste si cheaty nepovolili hneď pri vytváraní, hocikedy počas hry môžete svet "sprístupniť na LAN" a počas toho zapnúť cheaty. Potom príkazy buď píšete do četu alebo do príkazového blocku (funguje len v tvorivosti). Každý príkaz sa začína lomkou. V hre je príkazov veľa a hráčovi povoľujú napríklad meniť počasie, čas či pridať si nové predmety do inventára.

Modifikácie[upraviť | upraviť kód]

Modifikácie, alebo skrátene módy, sú úpravy Minecraftu, ktoré menia, opravujú, pridávajú alebo odstraňujú obsah hry podľa autorovho priania a schopností. Existujú aj celé balíky módov – tzv. modpacky (ako napríklad Hexxit, Tekkit, Elektromine (Futurecraft), Čarovný Minecraft, Dalifes alebo FoolCraft), ktoré sú zložené z viacerých módov, a sú "hostované" na rôznych aplikáciach, ako Feed the Beast, CurseVoice alebo Technic.

Plugin API[upraviť | upraviť kód]

Mojang pracuje na tzv. Plugin API (niekedy aj Modding API), ktoré tvorbu módov (alebo pluginov v multiplayeri) uľahčí a zabráni čo najviac konfliktom medzi jednotlivými pluginmi. Bolo plánované minimálne od 5. júla 2010[8], krátko po tom, ako vyšla Alpha 1.01_01. Pôvodne mal vyjsť už vo verzii 1.3, ale doteraz sa tak nestalo. Zmeny vo verzii 1.7 posunuli Minecraft k Plugin API o dosť bližšie.

Poznámky[upraviť | upraviť kód]

 1. Údaje pochádzajú z decembra 2016 a preto už nemusia byť pravdivé.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Minecraft

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroje[upraviť | upraviť kód]