Minecraft

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Minecraft
Základné informácie
Autor/VývojárMojang
VydavateľMojang
NávrhMarkus Persson, Jens Bergensten
EngineLWJGL2
Posledná verzia1.13 (18. júl 2018) Snapshot-》1.13pre-10
Dátum vydania18. novembra 2011
ŽánerSandbox
Prístupnosťvšetky vekové kategórie 7+
PlatformaJava, Java applet, Android, Windows Phone, iOS, Xbox 360, Playstation 3, Playstation 4, Nintedo Switch Edícia, Raspberry Pi
Minimálne požiadavkyJava
Odporúčaná konfiguráciaOpenGL 2.0, 256 MB, 1 GB RAM, procesor rôzny 1.8 GHZ
Ďalšie odkazy
Web stránka hryMinecraft.net

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Minecraft je tzv. sandboxová hra (t.j. žáner hry, v ktorej má hráč takmer úplnú slobodu) naprogramovaná v jazyku Java. Vydal ju 17. mája 2009 Markus "Notch" Persson, ktorý ju vyvíjal so svojou firmou Mojang. Hra je postavená LWJGL engine (Lightweight Java Game Library), ktorej verzia je aktuálne 3.1.6 V súčasnosti sa teší veľkej obľube s počtom vyše 55 miliónov predaných kusov pre počítač a celkovo s ostatnými platformami až vyše 120 miliónov. Na telefónoch funguje verzia Minecraftu: Minecraft PE, čo je skratka pre Minecraft Pocket Edition ktorá funguje v jazyku C++. Špeciálne existuje aj konzolová edícia (tzv Legalicy console edition) pre Xbox, PS4 a ďalšie konzolové zariadenia. Od vydania hry ju jej autori stále vylepšujú. Alpha (skorá testovacia) verzia vyšla 27.Júna 2010. Beta (testovacia) verzia vyšla 20. decembra 2010. Hra sa tiež objavila na Android markete. Plná verzia na PC vyšla 18. novembra 2011 na podujatí MineCon v Las Vegas. Minecraft sa stal najhranejšou hrou na YouTube. Dôkazom toho je že približne 77 miliónov ľudí zaplo Minecraft v Decembri 2017.

Obsah

História hry[upraviť | upraviť zdroj]

Keď švédsky programátor Markus Persson hral hru Infiniminer, rozhodol sa vytvoriť podobnú hru.[1] Hra pozostávala len z dvoch komponentov: hliny a kameňa , ktoré mali textúry, ako v notchovej hre RubyDung. 1. júna 2009 opustil svoje zamestnanie, aby mohol tvoriť svoju hru. Prvá verzia vyšla ako Cave Game tech test (Jaskynná hra technický test) ktorá na verejnosť nebola vydaná. Prvá verzia vydaná na verejnosť bola Pre-classic rd-132211 (Originálne 0.0.0a) 13. Mája 2009.Už za dva od tohto dňa stihol dať Minecraftu názov aj výzor.[2] Za ďalších pár dní pridal do hry aj vodu.[3] 16. mája 2009 bola hra vydaná pod verziou 0.0.9a. V tomto istom roku založil aj svoju spoločnosť Mojang AB. Minecraft bol vylepšovaný a vydávaný postupne v týchto verziách:

Pre-classic (10. – 16. máj 2009)
Prvá verzia Minecraftu, mala sa pôvodne volať Cave game („jaskynná hra“). Herný svet mal veľkosť 100×100×100 blokov a bol tvorený len z trávy a kameňa.
Classic (16. máj – 22. december 2009)
Pridala sa možnosť hrať hru v tzv. survival móde (hra o prežitie) a testoval sa Multiplayer. Vyšiel vo verziách od 0.0.9a až do 0.30.
Indev (23. december 2009 – 23. február 2010)
Pridali sa svetlá, deň a noc, lietajúce ostrovy (po 2 verziách ich odstránili), vyrábanie predmetov čo značne znamenalo priblíženie sa k novším verziám. Vydal sa ako 0.31 a Minecraft Indev
Infdev (27. február – 27. jún 2010)
Na kraji herného sveta sa začali generovať tzv. FarLands. Herný svet medzi FarLands mal priemer 12 550 821 blokov. Vydal sa len ako Minecraft Infdev. Od tejto verzie sa dalo hrať len v móde prežitia.
Alpha (28. jún – 3. december 2010)
Počas všetkých verzií Alpha bola hra rozšírená o mnohé nové bloky, hlavne rôzne horniny; doplnený druhý herný svet, tzv Nether a mobovia (živočíchy). Okrem toho bolo v prvej verzii pridané menu s nastaveniami.
Beta (20. december 2010 – 13. november 2011)
Vo verzii Beta 1.0 sa pridali Minecon cape (na skiny), mená itemov a blokov do inventára a nový splash.
Vo verzii Beta 1.1 sa znova rozpadajú listy.
Vo verzii Beta 1.2 sa pridali mnohé nové bloky sú to: note block, dispenser, ruda lazulitu, kocka lazulitu, koláč, pieskovec, a posteľ (nevyrobiteľná). Boli pridané aj niektoré druhy stromov. sú to: breza a borovica (potom premenovaná na smrek)
Vo verzii Beta 1.3 sa pridali možnosť whitelistov na serveroch v hre pre viacerých hráčov (zoznam hráčov, ktorí sa môžu k serveru pripojiť), posteľ sa dá už vyrobiť a pridali sa kocky: redstone repeater, zosvetlená dubová polkocka, cobblestone polkocka a pieskovcová polkocka; Bolo zmenené aj Mojang logo.
Vo verzii Beta 1.4 sa pridala zamknutá truhlica (Aprílový žart), vlci, sušienky a bolo zmenené "MineCraft" logo, ktoré nemá už 3D cobble stone design a bolá odstránená animácia z loga "MineCraft".
Vo verzii Beta 1.5 sa pridali počasie (dažď, sneh, búrky), štatistiky, úspechy a niektoré grafické možnosti (možnosť meniť veľkosť písma; Advanced OpenGL – zvyšuje výkon tým, že vykresľuje len viditeľné bloky).
Vo verzii Beta 1.6 bol svet Nether pridaný aj do hry pre viacerých hráčov, rastliny a zatváratelné dvierka.
Vo verzii Beta 1.7 (tzv. Piston update) sa pridali piesty, nožnice na ovce a boli zmenené (z tmavých na svetlé) cobblestonu a tehiel.
Vo verzii Beta 1.8 (tzv. Adventure update: Part 1) bola hra rozšírená o tzv. Creative mód, kde hráč disponuje nekonečným množstvom každého materiálu. V tejto verzii boli pridané najmä nové bojové mechaniky, nový systém potravy, úvodná obrazovka s logom spoločnosti Mojang AB, generované dediny a mnohé nové bloky a mobovia (živočíchy).
Minecraft 1.0 (18. november 2011; plná verzia pre PC na podujatí MineCon v Las Vegas.
posledná verzia hry: Minecraft 1.12.2 18.9 2017
V prvej verzii 1.0 (2011) (tzv. Adventure update: Part 2) vývojári do hry pridali herný svet Ender a „koniec“ hry – zavŕšenie hry, po ktorom je ale možné v hre naďalej slobodne pokračovať.
Vo verzii 1.1 (2012) sa pridali spawnovacie vajíčka, nové jazyky a superflat (plochý) svet.
Vo verzii 1.2 (2012) sa pridal nový bióm (džungľa), nepoužívateľné textúry (2), ocelot (mačka), nové generované štruktúry, itemy a redstone lampa.
Vo verzii 1.3 (2012) (tzv. Command update) sa pridali príkazy a aj nové generovanie sveta.
Vo verzii 1.4 (2012) (tzv. Pretty Scary update) sa pridali ďalšie príkazy, majáky (textúry majáku sa 4x menily), witherovia, nové jedlo a netopiere.
Vo verzii 1.5 (2013) (tzv. Redstone update)sa pridali redstone veci a pekelný kremeň.
Vo verzii 1.6 (2013) (tzv. Horse update) sa pridali kone, somáre a mulice.
Vo verzii 1.7 (2013) (tzv. The Update that Changed the World) sa pridali nové biomy, rastliny a kvetiny (ruža bola odstránená), nové nastavenia a aj nová hudba.
Vo verzii 1.8 (2014) (tzv. Bountiful update)sa pridali podmorské veci a oveľa viac vecí.
Vo verzii 1.9 (2016) (tzv. Combat update) sa udiali veľké zmeny v combate a v ende, pridali sa nové lode, nové jedlo, chorus (rastlina z endu), jedlo, ender crystal, shulker (mob v ende), šípy, štít a mnoho ďalšieho...
Vo verzii 1.10 (2016) (tzv. Frostburn update) sa pridali structure void, kocka z magmy, kocka z pekelnej bylinky, červené pekelné tehly, kocka z kostí, polárny medveď, stray, husk, fosílie, nové zvuky okolia, možnosť "Auto-Skoku", a mnoho ďalších zmien.
Vo verzii 1.11 (2016) (tzv. Exploration update) sa udialo mnoho zmien a prídavkov v prieskume a nový mobovia napr.: totem nesmrtelnosti, nové mapy, illager mobovia, lama, nové štruktúry a príkazy...
Vo verzii 1.12 (2017) (tzv. World of Color update) sa pridali nové farby blokov, nový crafting systém a pokroky (predtým to boli úspechy).
Vo verzii 1.13 (2018) (tzv. Update Aquatic) sa pridalo veľa nových oceánskych blokov a novú zbraň ale menilo sa aj veľa príkazov.

V septembri 2014 firmu Mojang aj s právami na Minecraft kúpil Microsoft.[4]

Hranie hry[upraviť | upraviť zdroj]

Náplň hry[upraviť | upraviť zdroj]

Hra Minecraft nemá koniec – vďaka tomu je to sandboxová hra (napriek tomu sa porazenie tzv. Ender draka (cieľ hry) môže brať ako ukončenie, ale hra pokračuje ďalej). Náplňou hry je ničenie a stavanie kociek (blokov) z rôznych materiálov, tvorba (crafting) rôznych herných vecí (items), boj s protivníkmi (agresívnymi mobmi/príšerami), pestovanie rastlín (a potravy), alebo získavanie zdrojov (pozri bloky a itemy). V multiplayeri (hra na viac hráčov) môžu navyše hráči spolupracovať alebo kradnúť veci iným hráčom, bojovať alebo medzi sebou obchodovať. Svet Minecraftu môžu hráči celkom meniť.

Ocenenia a pokroky[upraviť | upraviť zdroj]

Vo verzii Minecraftu Beta 1.5 sa pridali ocenenia, ktoré označujú, čo všetko hráč vo svete vykonal. Bolo ich 46 pre PC, a vylepšovali sa až do snapshotu 17w13a (1.12 develop verzia), keď ich nahradili pokroky (Advancements). Pokroky boli pridané len na Java Edition (PC edition), takže ešte stále sú ocenenia na iných platformách.

Herný svet[upraviť | upraviť zdroj]

Hranie sa odohráva v mapách, pričom množstvo máp, ktoré môže mať hráč rozohraných, nie je limitované (prakticky iba miestom určených na uloženie (dá sa to nastaviť)).

Technické údaje[upraviť | upraviť zdroj]

Vzhľadom na neobmedzenú veľkosť mapy nemôže byť načítaná celá naraz (pretože počítač by to nezvládol). Preto musí byť spôsob, ako vybrať určitú oblasť, ktorá bude aktívna (rast rastlín, pečenie v peciach...) a ktorá sa bude zobrazovať. Toto je vyriešené tým, že mapa je rozdelená do kusov máp (tzv. chunkov) veľkých 16 × 16 × 256 metrov), pričom aktívnych je len niekoľko takýchto oblastí okolo hráča, a počet zobrazovaných chunkov smerom od aktuálnej polohy hráča je možné nastaviť. Pomocou produktov tretích strán (módov) je možné, aby niektoré chunky boli neustále aktívne. Výhoda toho je, že v danom chunku bude naďalej „plynúť čas“ – všetky procesy čas vyžadujúce (ako rast rastlín či iné) budú prebiehať aj bez prítomnosti hráča. Nevýhodou je spomalenie počítača. Pri rozumnom použití týchto nástrojov je zmena nerozoznateľná.

Bloky a predmety (Items)[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje v minecrafte sa dajú zaradiť do dvoch kategórií: bloky, ktoré existujú vo svete; a predmety (items), ktoré sú hráčovi priamo k dispozícii (môže ich vlastniť v úložisku - či už svojom inventári, alebo v truhliciach). Každý blok má jemu zodpovedajúci predmet, ktorý sa po rozbití bloku objaví na mieste bloku, hráč môže bloky naspäť položiť kliknutím, ak má danú vec k dispozícii. Predmetov je však viac ako blokov, pretože existujú veci, ktoré nereprezentujú blok, ale majú nejakú funkciu (napríklad krompáč). Každý blok má rozmery 1 × 1 × 1 meter.

Stavby (Generácia sveta)[upraviť | upraviť zdroj]

Existujú stavby ktoré vám uľahčia vaše hranie v Survival Móde

Village (Dedina)[upraviť | upraviť zdroj]

Dedina je krásne a užitočné miesto v Minecrafte. Nájdete tu dedinčanov, s ktorými môžete obchodovať a domy, v ktorých môžu byť poklady. Niekedy sa v dedinách objavujú aj železní golemovia (môžete ich vytvoriť (vtedy budú pasívni), alebo sa objavia pri 21 dverách a 10 dedinčanov (ak sú v jednom chunku), ale čakajte, že budú pasívni, teda vás budú môcť zabiť, keď ich udriete).

Jungle Temples (Pevnosti v džungli)[upraviť | upraviť zdroj]

Džunglové pevnosti sú dosť dôležité pre všetkých ktorý chcú zažiť dobrodružstvo v džungli. Nájdete tu veci ktorými si môžete urýchliť čas. Ale pozor na pasce. Tie pasce si tiež môžete vykopať a pomôžu vám tiež s Redstonom.

Mineshaft (Bane)[upraviť | upraviť zdroj]

Všetky bane spája len jediné: boli vyrobené dedinčanmi ktorý ťažili a museli odísť preč. Hráčovi pomôžu koľajnice na zemi, truhlice vo vozíkoch(Vozík je entita, takže si to nepomýľte s blokom!) a materiáli. Nachádza sa pod morom vo výškach Y5 až do Y59.

Woodland Mansions (Drevená pevnosť)[upraviť | upraviť zdroj]

Táto stavba sa generuje od verzie 1.11 .Nájdete tu ILLIGEROV a moby. Pomôžu vám s chestkami a veľkým obydlím. Nájdete ho v Roofed Forest. Nájdete ho vďaka mape Kartografa.

Ocean Momument (Oceánová pevnosť)[upraviť | upraviť zdroj]

V Ocean Momument sa objavujú Guardi, Old Guards. Objavujú sa v hlbokých oceánoch, od 1.13 v miernych oceánoch.

Herné režimy (gamemode)[upraviť | upraviť zdroj]

V Minecrafte je v súčasnosti päť herných režimov:

Survival (hra o prežitie)
V hre o prežitie(Survival) si hráč musí vyrábať vlastné nástroje, ťažiť rudy ako železo, zlato, diamanty a smaragdy. Hráč bojuje proti príšerám (creeper, zombík a kostlivec), zabíja a chová si užitočné zvieratá, stavia si domček a prehľadáva ďalšie dimenzie. Od Beta 1.8 je tu aj ukazovateľ hladu. Takisto môže svoje veci stratiť a buď mu po 5 minútach zmiznú alebo ich zoberie iný hráč. Dá sa tu nastaviť aj obtiažnosť. Zo sveta sa môže hráč dostať do pekla (Hell tzv. The Nether) a neskôr do Endu (The End), kde musí zabiť draka. Takisto musí preskúmavať okolitý svet, vytvárať vlastné veci, variť letkvary, variť jedlo a očarovávať si oblečenie, zbrane a nástroje. Tento herný režim bol inplementovaný v Classic Survival test 0.24 a podstatne vylepšovaný v Alpha a Beta verziach.
Creative (tvorivá hra)
V creative má hráč oproti survivalu niekoľko výhod: môže lietať, má nekonečno zdrojov (jeho zásoby sa nemíňajú), je nesmrteľný, nemusí jesť, a má k dispozícii príkazy, ktorými môže ovplyvňovať veci ak sú zapnuté cheaty (meniť deň/noc, pridávať si zdroje...). Tento herný režim bol už v prvej verzii Minecraftu

(Cave Game Tech Test), ale bol to skôr taký CreativeSpectator. Ako 1. sa považuje Classic 0.30. Oficiálne pridaný bol však až v Beta 1.8.

Hardcore (drsná hra)
V hardcore má hráč len jeden život – ak zomrie, tak príde o uloženú hru a viac si už nemôže danú mapu zahrať (ak si ju vopred nezálohoval). Hardcore bol predstavený vo verzii 1.9 Beta Pre-Release 2. Vzhľadom na náročnosť tohto herného režimu sa nedoporučuje pre nováčikov. Od 1.9 sa nachádza pozorovanie sveta (Spectated World).:
Adventure (dobrodružná hra)
Tento režim bol špeciálne vyvinutý pre hráčov dobrodružných (tzv. Adventure) máp. V tomto móde hráč nemôže ničiť bloky ani prideleným nástrojom (drevo sekerou, kameň krompáčom atď.). V adventure móde môžete len: Otvárať truhlice, stláčať tlačidlá, posúvať páku, otvoriť dvere, zabíjať príšery a cheatovať. Ničiť a poskladávať môžete len ak pozemok má tag Data (a to tiež len do 1.13😭):
Spectator (pozorovateľ)
Herný mód, ktorý bol pridaný vo verzii 1.8. Je určený na pozorovanie, hráč môže lietať, je neviditeľný a nemôže stavať, ničiť ani zabíjať. Pri stlačení ľavého tlačidla počítačovej myši s pohľadom namiereným na nejakú bytosť sa hráč vtelí do daného tvora a môže okolitý svet sledovať z jeho perspektívy. Vhodný najmä na minihry a štýly hier ako je Ultra Hardcore.:

Stupne obtiažnosti[upraviť | upraviť zdroj]

V hre sa nachádzajú aj stupne obtiažnosti.

Mierumilovná (Peaceful)

V mierumilovnej obtiažnosti na vás nič nebude útočiť, nič agresívne sa nebude generovať (drak z endu neútočí, vlci neútočia na hráča). Automaticky sa dopĺňajú životy na maximum a to isté aj jedlo.:

Ľahká (Easy)

V ľahkej obtiažnosti sa bude generovať 1 mob na 64 blokov. Keď budete vyhľadovaný, váš život sa zníži na polovicu (5 srdiečok).:

Normálna (Medium)

V normálnej obtiažnosti sa budú objavovať mobovia v priemere 3-7 mobov na 64 blokov. Keď budete vyhľadovaný, váš život sa zníži na pol srdiečka, čo znamená, že nesmiete si ublížiť, lebo zomriete.Je to predvolená obtiažnosť.

Ťažká (Hard)

V ťažkej obtiažnosti sa bude objavovať 10 a viac mobov na 64 blokov. Keď budete vyhľadovaný, zomriete!:

Dimenzie[upraviť | upraviť zdroj]

V hre sú tri dimenzie:

 • Okolitý svet (Overworld),
 • Peklo (Nether / Hell),
 • a Koniec (The End / End world).

Ďalšie je možné pridať úpravou (tzv. módovaním) Minecraftu rôznymi módmi (napr. Aether, Morph a iné).

Overworld[upraviť | upraviť zdroj]

Overworld (Okolitý svet) je základná dimenzia, v ktorej sa na začiatku hráč objaví. Existuje od vydania prvého Minecraftu. Na výšku má 256 blokov, má nekonečnú šírku a dĺžku. Pred verziou 1.8.1 Beta to bolo okolo 12 000 000 blokov (ohraničený je tzv. Far Lands). Dnes hranicu sveta označuje bariéra ktorá funguje skoro tak rovnako a Void. Spodná časť mapy je ohraničená „podložím“ (ktoré je nezničiteľné, s výnimkou creativu a niektorých módov, napr. WorldEdit). Generujú (spawnujú) sa tu takmer všetky druhy tvorov (okrem Ghastov, Zombie Pigmenov, Ohnivákov a Ender drakov). Je zložený prevažne z kameňa, hliny, štrku, piesku, vody a rúd. Generujú sa tu štruktúry ako podzemné bludiská a kobky (Dungeony), opustené bane, ruiny, pyramídy, hrobky, NPC dedinky a údolia. Tento svet sa delí na ekosystémy (biómy), ktoré sa od seba líšia vzhľadom, veľkosťou, povrchom terénu a materiálmi, ktoré sa v nich vyskytujú. Každý bióm má charakteristickú farbu trávy.

Biómy Overworldu[upraviť | upraviť zdroj]
Forest (les)
Les je charakteristický vysokým počtom dubov (Oak trees), obsahuje aj brezy (Birch). Zriedkavo sa tu vyskytujú vlci. Jeho povrch je zložený z trávy. Bol pridaný vo verzii 0.30 (Clasic)
Desert (púšť)
Táto oblasť je takmer celá pokrytá pieskom a ojedinelými kaktusmi, ktoré sú spolu s cukrovou trstinou (Sugar Cane) jediné rastliny rastúce na púšti. Na brehoch prípadných riek sa môže vyskytovať aj tráva (Pozn.: toto nie je celkom tak. Pozri technické biómy). V tomto bióme sa nikdy neobjavujú pasívne tvory (moby) s výnimkou osadníka (villagera) a králika. Púšť je jedným z troch biómov, na ktorých sa môžu generovať NPC dedinky. Okrem nich sa v púšti generujú aj studne (Desert wells) a púštne chrámy (Desert Temples). V noci sa tu generuje veľké množstvo agresívnych tvorov (hask, kostlivec, atď)
Plains (planina)
Planina je bióm bez stromov s výnimkou veľkými stromami asi na 64x64blokov 1 strom), ktorý obsahuje veľké množstvo vysokej trávy (Tall Grass) a kvety. Generuje sa tu veľké množstvo kráv (cows) a sliepok (chickens). Je druhým biómom, kde sa môžu generovať NPC dedinky a biómom, kde sa objavujú kone (horses). Tento biom je asi najčastejší. Plains bol pridaný ešte vo verzii Classic 0.11 .
Swampland (močiar)
Močiar môže byť pokrytý pevninou so stromami (na ktorých rastie liana), alebo vodou (na ktorej sa vyskytujú lekná). Od verzie 1.4 sa v močiaroch objavuje tvor (mob) slizák (Slime), od verzie 1.5 je ich výskyt podmienený fázou mesiaca. Vyskytuje sa tu aj dom čarodejnice (Swamp Hut). Od verzie 1.7 sa tu vyskytujú aj orchidey.
Jungle (džungľa)
Džungľa obsahuje množstvo džungľových stromov (Jungle trees), ktoré sú oproti ostatným stromom väčšie. Na nich sa občas vyskytujú kakaové bôby (Cocoa beans). Zem je takmer úplne pokrytá listami. Občas sa v džungli vygeneruje aj jazierko a džungľový chrám (Jungle Temple).
Cold Taiga (studená tajga)
Bióm pokrytý snehom, rastie tu smrek (Spruce trees). Vyskytujú sa tu vlky.
Taiga (tajga)
Tento bióm nie je pokrytý snehom, rastie tu smrek (Spruce trees) a papraď (Fern). Tento biome sa pridal v Beta 1.8.
Mega Taiga (veľká tajga)
Nezvyčajný bióm, obsahuje nezvyčajne veľké smreky (Spruce trees; kmeň hrubý 2 × 2), podzol, zarastený kameň (Mossy Cobblestone) a papraď (Fern). Oblasť sa vyskytuje od verzie 1.7.
Extreme Hills (hory) (od 1.13 mountain)
Hory sú zasnežená oblasť s vysokým prevýšením. Zriedkakedy obsahujú stromy. Jediný bióm, kde sa generujú smaragdy (Emeraldy) a skaly s rybenkou (Stone monster eggs). Biome bol pridaný v 1.0.
Mushroom Island (Hríbový ostrov)
Legendárny bióm vyskytujúci sa len na vzdialených ostrovoch v oceáne. Namiesto trávy sa tu na zemi vyskytuje podhubie. V tomto bióme rastú veľké hríby (o veľkosti stromu) a vyskytujú sa tu muchokrávky (Mooshroom). Negenerujú sa tu agresívne tvory.
Oceán (Voda)
Obrovská plocha pokrytá vodou. Na dne oceánu je štrk. Vyskytujú sa tu chobotnice (Squids). Od verzie 1.8 sa tu zriedka vygeneruje podvodný chrám (Ocean Monument), v ktorom sa spawnujú strážcovia (Guardians) a ich silnejšia verzia Elder Guardians. Oceán bol pridaný už keď bola voda teda verzia 0.0.9a (PreClasic)!!!
Warm Oceans (Teplý Oceán)

Obrovská plocha pokrytá tyrkysovou vodou. Na dne oceána je piesok. Vyskytujú sa tu korály v korálových rastlinách, vodná tráva a niekde aj pieskové zrúcaniny. Tento bióm sa vyskytuje od verzie 1.13.:

Cold Ocean (Studený oceán)

Obrovská plocha pokrytá upravenou modrou vodou. Na sne oceána je štrk. Vyskytujú sa tu utopené jaskyne a morská tráva. Taktiež pár rýb sa tu nachádza a aj kamené zrúcaniny. Vyskytuje sa od verzie 1.13.:

Frozen Ocean (Zamrznuté oceány)

Menšia plocha pokrytá vodou a na hladine vody ľad. Vyskytujú sa tu ľadovce. V tejto oblasti sa vyskytuje len jeden mob, a to je polárny medveď. Vyskytuje sa od verzie 1.13.:

Ice Plains (Zamrznuté pláne)
Veľké pusté oblasti pokryté snehom. Tento bióm sa vyskytuje od verzie 1.7. Voda sa tu nachádza iba v zamrznutom stave. Stromy sa tu vyskytujú veľmi vzácne.
Ice Plains Spikes (Zamrznuté pláne s ostňami)
Epický biómov, je pokrytý „ostňami“ (vežičkami) zo zhusteného ľadu (Compressed ice). Okrem „ostňov“ je pokrytý blokmi snehu (Snow) a obyčajným ľadom (Ice).
Roofed Forest (Čierny dubový les)
V tomto bióme sa vyskytujú čierne duby (Dark Oak trees) a (podobne ako v Mushroom Islands) veľké hríby (o veľkosti stromu). Generuje sa tu veľa agresívnych tvorov. V tomto bióme väčšinou nevidno oblohu. Vyskytuje sa od verzie 1.7. Od 1.11 sa tu generuje takzvaný Woodland Mansions s iligermi a ďalšími mobmi.
Savanna (Savana)
Typickým znakom tohto biómu sú akácie (Acacia trees), ktoré rastú iba tu. Okrem nej je tu veľa trávy (Grass). Táto oblasť sa vyskytuje od verzie 1.7. Je tretím biomom kde sa môžu generovať NPC dedinky.Od 1.10 aj s farbou dreva biomu.
Mesa (Púšť z ílu)
Veľmi vzácny bióm, celý sa skladá len z farebného ílu (Stained Clay) a červeného piesku (Red Sand). Pod ílom sa nachádza skala. Tento bióm sa vyskytuje od verzie 1.7.
Flower Forest („les“ z kvetov)
Plocha tvorená veľkým množstvom druhov kvetov a menším počtom stromov. Tento bióm sa vyskytuje od verzie 1.7.
Subbiómy (Technické biómy)[upraviť | upraviť zdroj]

Technické biómy sú biómy, ktoré sa medzi biómy nezaraďujú, ale pre jednoduchosť tvorby sveta ich program Minecraft sám označuje ako biómy. Sem patria rieky, zamrznuté rieky, pláže, zamrznuté oceány, okraje hôr (Extreme hills) a kopce – hills (Forrest Hills, Desert Hills atď.) Prípadná tráva v púšti je súčasťou biómu Rieka (River), a teda v skutočnosti sa v púšti nenachádza.

Nether[upraviť | upraviť zdroj]

Nether (podsvetie alebo peklo) bol pridaný vo verzii Alpha 1.2.0 (Halloween Update) a podstatne vylepšený v Beta 1.9 (Nether Update), ktorá bola uverejnená až pre Minecraft 1.0.0. Boli pridané pevnosti (Nether fortress), v ktorých sú spawnery (bloky, ktoré spôsobujú spawn – generovanie – mobov, v tomto prípade ohnivákov (Blazes)). V tejto dimenzii sa nedá spať v posteliach (pokus o to spôsobí explóziu postele). Táto dimenzia sa skladá z netherracku, svietivca (glowstone), lávy, netherbricku, piesku duší (soulsand), kremeňa (nether quartz) a štrku (gravel).

Ender world[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodne ako Sky Dimenzia (Nebo) bol Ender world pridaný vo verzii 1.0. Do Ender worldu sa dá dostať iba pomocou Ender portálu, ktorý sa vyskytuje iba v podzemných pevnostiach (Strongholdoch). V Ender worlde sa nachádzajú tvory (mobovia) Endermani a jeden Ender Drak, ktorý je aj konečným bossom hry. The End (iný názov pre Ender world) je vytvorený z Endstonu a obsidiánu. Jediný spôsob, ako sa dostať z Ender worldu, je zabiť Ender draka. Po jeho zabití sa objaví štruktúra pripomínajúca studňu, ktorá vedie do overworldu.

Vo verzi 1.9 sa pridali mreže okolo pár krištálov. Pridal sa teleport na end city. Je 1000 blokov ďaleko od ostrova. Nájdete tam hlavu draka, elytru a v 1.11 aj prekliate oblečenie.

Od 1.13 budú tieto ostrovy rozdelené tiež do biomov.

Mobovia[5][upraviť | upraviť zdroj]

V Minecrafte sú tvory (mobovia), ktoré môžu hráčovi pomôcť alebo ublížiť.

Pasívne[upraviť | upraviť zdroj]

Hráč z nich môže získať rôzne suroviny ako napríklad jedlo, tieto moby nikdy nezaútočia na hráča a všetky sa generujú na zemi, až na chobotnicu (Squid), ktorá sa objavuje vo vode. Do tejto skupiny zapadajú: prasa (Pig), zajac (Rabbit), krava (Cow), chobotnica (Squid), hríbová krava (Mooshroom, „muchokrávka“), sliepka (Chicken), ovca (Sheep) a osadník (Villager). Po kliknutí na osadníka pravým tlačidlom myši s ním je možné obchodovať.

Agresívne[upraviť | upraviť zdroj]

Hráča napadnú, ak je v dosahu. Jaskynný pavúk (Cave Spider), Creeper, kostra (Skeleton), pavúk (Spider; na povrchu útočí iba za tmy), Chicken Jockey (malý zombie jazdiaci na sliepke, cez deň nehorí), Spider Jockey (kostra jazdiaca na pavúkovi) a Zombie sa spawnujú v tme. Okrem už uvedených, do tejto skupiny zapadajú: duch (Ghast), lávová kocka (Magma cube), sliz (Slime), ohnivák (Blaze), čarodejnica (Witch), strážnik (Guardian; generuje sa v podvodných chrámoch), Hask (zombík ktorý sa generuje v púšti na 80% a dáva hunger pri ublížení a nezhorí a je od 1.10. ) a ešte tu patrí Stray( je to kostra ktorá má luk ale na 60% ho ma enchantnuty a vyskytuje sa v horách a snežných biomoch a je lepší strelec ako normalna kostra a tiež horí na slnku je od verzie 1.10) A podobné tvory rybenka (Silverfish) a Endermite (generuje sa pri teleportovaní Endermana). Delia sa na dve skupiny

Undead mobovia (Mŕtvy mobovia)[upraviť | upraviť zdroj]

Undead mobovia sú agresívne moby, ktoré sa líšia od ostatných druhom moba. Sú nimi všetky mobovia, ktorých Elixír zranenia lieči, letkvar uzdravenia ubližuje a neútočí na nich Wither (zombie, kostlivec, drowned, skeleton horse, zombie horse a wither).

Neutrálne[upraviť | upraviť zdroj]

Nezaútočia, ak nebudú provokované (poškodené, udreté) Do tejto skupiny zapadajú: prasací zombík (Zombie Pigman), Enderman (zaútočí aj pri pohľade „z očí do brucha“), vlk (Wolf), Lamy, železný golem (Iron Golem; iba prirodzene generovaný je neutrálny, umelo vytvorený je už pasívny).

Bossovia[upraviť | upraviť zdroj]

Tieto príšery majú zložitejší vzor útoku a pohybu, majú vysoký počet zdravia a objavujú sa po jednom v jednom svete. Do tejto skupiny zapadá: Ender drak (Enderdragon), ktorý sa prirodzene vyskytuje len v End Worlde, a Wither ktorý bol pridaný vo verzii 1.4.2, ktorý sa generuje, len keď hráč zostaví určitú štruktúru.

Krotiteľné[upraviť | upraviť zdroj]

Do tejto skupiny patrí ocelot, vlk (Wolf; ktorý tiež patrí do kategórie neutrálne) a kôň (Horse; pridaný vo verzii 1.6). Proces krotenia u vlka je veľmi jednoduchý (na rozdiel od ocelota). Vlkovi sa jednoducho dá kosť a je skrotený (tiež záleží od hladu vlka, niekedy treba obetovať viac kostí). U ocelotov platí postup: držať surovú rybu a nepohnúť sa. Je potrebné počkať, kým prídu, a kliknúť na ocelota bez pohybu kurzora myši, ináč sa ocelot dá na útek. Po úspešnom skrotení sa ocelot náhodne premení na jednu z troch druhov mačiek (čierna, biela, ryšavá). Kôň sa krotí tak, že sa naňho nasadne s prázdnou rukou (pravé tlačidlo), až kým sa neobjavia srdcia. Potom sa dá po stlačení klávesy „E“ osedlať (príp. dať na neho aj brnenie) a jazdiť na ňom. Patrí sem aj lama ale nemôžete na nej jazdiť. Môžete si do truhlice uložiť veci.

Strážcovia[upraviť | upraviť zdroj]

Patrí sem Iron golem a Snowman. Dajú sa využiť na obranu.

Nespawnuteľné[upraviť | upraviť zdroj]

Patria sem mobovia ktorý sa nedajú spawnúť alebo sa nemôžu spawnúť. Dajú sa len vyvolať pomocou /summon . Patrí sem Zombie giant, Zombie kôň, Zabíjacký králik a illusioner.

Odstránené[upraviť | upraviť zdroj]

Ku klasickým odstáneným mobom patria tzv. Indev mobovia. Bolo to v časoch, keď v Mojangu bol zamestanec prezývaný ako dock. Boli to steve, black steve, rana a beast boy. Steve a black steve boli ďalšími druhmi človeka, rana bola s dockovho projektu a Beast boy bol nadizajnovaný ako zo seriálu Mladý titáni (Teen Titans). Tento zamestanec však opustil Mojang v Januári 2010 a 1 februára 2010 vo verzii Indev 0.31 (February 1,2010)_02 boli odstránený a obnovila sa podpora vylepšovania mobov.

Hra pre viacerých hráčov (multiplayer)[upraviť | upraviť zdroj]

Servery[upraviť | upraviť zdroj]

Hra pre viacerých hráčov na Minecraft je k dispozícii prostredníctvom hráčov-hostiteľov alebo podnikateľských hosťovaných serverov a umožňuje viac hráčom komunikovať medzi sebou v jednom hernom svete. Hráči si môžu prevádzkovať svoje vlastné servery alebo použiť poskytovateľa hostingu(Multimine, Hicoria, server.pro, atď). Herné svety v pre hre jedného hráča majú podporu miestnej siete, čo umožňuje hráčom spojiť svety na lokálnej sieti pomocou prepojenia počítačov bez nastavenia servera. Servery hry pre viacerých hráčov sú vedené zo strany prevádzkovateľov serverov, ktorí majú prístup k príkazom serverov, ako je nastavenie času dňa a teleportovanie hráča. Operátori môžu tiež nastaviť obmedzenia týkajúce sa napr. toho, že ktoré používateľské mená alebo IP adresy majú povolený vstup na server a dokážu nainštalovať si pomocníky (pluginy). Herné servery ponúkajú hráčom širokú škálu aktivít, pričom niektoré servery majú svoje vlastné jedinečné pravidlá a zvyky. Spôsob hry hráč proti hráčovi (Player vs player/PvP) je niekde tiež umožnený. Mnoho serverov dnes má vlastné rozšírenia, ktoré rozširujú možnosti hráča. Najčastejšie sa na serveroch nachádza Skyblock, Survive, Creative a minihra BedWars.

Realms[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2013 Mojang oznámil založenie hostingových služieb, ktoré umožňujú hráčom vytvoriť hry pre viacerých hráčov ľahko a bezpečne, bez toho aby museli vytvárať vlastné servery tzv. Minecraft Realms ktoré sa líšia od štandardného servera v tom, že sa k serveru môžu pripojiť iba pozvaní hráči a nepoužívajú IP servera. Majitelia serverov Realms môžu do hry prizvať až dvadsať ľudí. Server môže mať naraz pripojených iba desať hráčov. Na realms sa od roku 2017 dajú hrať aj nové minihry. Mojang na Electronic Entertainment Expo 2016 oznámil, že Realms bude podporovať pripojenie z rôznych platforiem, napr. Windows 10, iOS a Android, začínajúc v júni 2016; podpora pre Xbox One pribudla v roku 2016.

Systémové požiadavky (Java edition)[upraviť | upraviť zdroj]

Názov požiadavky Minimálne požiadavky
Java Verzia Java 8
Procesor Intel Core i3 (ale funguje to aj na straších, ale to seká) alebo AMD
RAM 512MB
Pevný disk 10GB

Modifikácie[upraviť | upraviť zdroj]

Modifikácie, alebo skrátene módy, sú úpravy Minecraftu, ktoré menia, opravujú, pridávajú alebo odstraňujú obsah hry podľa autorovho priania a schopností. Existujú aj celé balíky módov – tzv. modpacky (ako napríklad Hexxit, Tekkit, Elektromine (Futurecraft), Čarovný Minecraft, Dalifes alebo FoolCraft), ktoré sú zložené z viacerých módov, a sú "hostované" na rôznych aplikáciach, ako Feed the Beast, CurseVoice alebo Technic.

Na tieto veci sa dajú použiť Realms alebo vlastné servery.

Plugin API[upraviť | upraviť zdroj]

Mojang pracuje na tzv. Plugin API (niekedy aj Modding API), ktoré tvorbu módov (alebo pluginov v multi playeri) uľahčí a zabráni čo najviac konfliktom medzi jednotlivými pluginmi. Bolo plánované minimálne od 5. júla 2010.[6]

Komunita Minecraftu[upraviť | upraviť zdroj]

MineCon[upraviť | upraviť zdroj]

MineCon je vystúpenie živých osobností, ktorý sa počas streamu rozprávajú s vývojármi Minecraftu. Rozprávajú sa o budúcnosti Minecraftu a vecí, ktoré ľudia poslali ako napríklad predmety a itemy ktoré ešte v Minecrafte nie sú. Sú tam len tie najlepšie z najlepších. Prvý Minecon bol v roku 2010 a volal sa MinecraftCon. Odvtedy každý rok je Minecon.

Najbližší MineCon: 29. Septembra 2018[7]

Edície[upraviť | upraviť zdroj]

Java Edícia[upraviť | upraviť zdroj]

Minecraft: Java Edícia je pôvodná verzia Minecraftu vyvinutá firmou Mojang AB. Notch (Markus Persson) začal vývoj 10. mája 2009, verejne uvoľnenie Minecraft 17. mája 2009. Plné vydanie hry bolo 18. novembra 2011 na MineCon 2011. Obsahuje vydania pre:

Bedrock Edícia[upraviť | upraviť zdroj]

Bedrock Edícia (tiež známa pod názvom Bedrock Version, Bedrock Codebase, Bedrock Engine alebo len Bedrock) sa vzťahuje na multiplatformovú skupinu edícií Minecraft vyvinutých firmami Mojang AB, Microsoft Studios, 4J Studios a SkyBox Labs. Pred týmto termínom bola táto celá skupina produktov označovaná ako "Pocket Edition", "MCPE" alebo "Pocket / Windows 10 Edition". Obsahuje vydania pre:

Minecraft v budúcnosti[upraviť | upraviť zdroj]

Snapshot a pre-release[upraviť | upraviť zdroj]

Minecraft vydáva nové predmety vo Snapshotoch (18w09a, 18w09b,...) Prvé dve číslice znamenajú rok. Ďalšie písmeno znamená week a ďalšie dve čísla týždeň. Posledné písmeno sa jedná koľkatý to je snapshot v určitom týždni. Neskôr keď už nemajú čo pridávať, začnú vydávať zmeny v pred-vydaniach. Väčšinou býva 2 až 4 pre-release ale môže byť ich aj 6.

V 1.13 The Aquatic Update[upraviť | upraviť zdroj]

Minecraft 1.13 je hlavný update Aquatic Update (Oficiálne Update Aquatic) (podmorská aktualizácia) ktorá sa vydá 18. Júla 2018. Pridáva veľa nových blokov ohľadom oceánov, nový typ sveta, nekonečné dýchanie nemŕtvych mobov pod vodou, novú zbraň, novú fyziku vody a omnoho viac. Prináša zmeny hlavne v príkazoch, ale aj zaisťuje cez 350 bugov. Táto verzia mala výjsť ako Technically update (1.13) (na vydanie v Marci) a Aquatic Update (1.14) (na vydanie v Q2). Táto aktualizácia mala vyjsť 30. Mája 2018, ale bola posunutá na 18.Júla 2018. Prvá fáza bedrock edície vyšla 10. Júna a druhá fáza 10. Júla 2018, ale posledné zmeny k bedrock budú v Bedrock verzii 1.6.

Mojang vydal aj trialer na Túto verziu(Ešte nie je dostupný na PC ale už na bedrock a legacy console(konzolovej) edícii.)

Pridalo sa:

Bloky[upraviť | upraviť zdroj]

 • Typ dreva: Bark (kmeň)
  • Vyrába sa zo 4 logov (kmeňov stromu) (rovnako ako crafting table).
 • Nové typy vzduchu
  • Void air (mimo sveta a v nenačítaních chunkoch).
  • Cave air (v jaskyňiach).
 • Odkvôrované drevo
  • Robí sa pravým kliknutím na drevo so sekerou.
 • Odkôrované barkové (kmeňové) drevo
  • Robí sa pravým kliknutím na kmeň so sekerou.
 • Prepadávacie dvierka, tlačidlá a pressure plates (tlakové dosky) sú vo všetkých typoch dreva.
 • Kelp (Chaluha) a morská tráva
  • Objavujú sa v oceánoch.
  • Majú animovanú textúru.
  • Z Kelpu (Chaluhy) sa dá urobiť "Sušená chaluha" z ktorého sa dá urobiť "Kocka sušených chalúh".
 • Prizmarínové schody a polkocky
 • Korále
  • Sú vo farbách modrej, červenej, žltej, ružové a fialové.
  • Modrá sa volá tube , červená fire , ružová brain, žltá horn a fialová bubble.
  • Objavujú sa v tzv. Coral reffs.
  • Potrebujete minimálne enchant Silk touch aby ste ho vykopali, inak vypadne mŕtvy.
  • Zomiera ak nemá vodu 2 sekundy a mení sa na Dead coral block (Mŕtva korálová kocka).
  • Teraz sa vyžaduje Silk Touch na ich získanie.
 • Korálové rastliny
  • Objavujú sa na koráloch.
  • Teraz sa vyžaduje Silk Touch na ich získanie (Nepotvrdené).
 • Poklady
 • Coral fans (Vejár korála)
  • Inak korálové rastlinky.
  • Objavujú sa na bokoch a na vrcholoch blokov.
  • Môže byť umiestnený aj vo vzduchu.
   • Po krátkej chvíli (2 sekundy) sa stanú vo vzduchu mŕtvymi koralovými vejármi.
  • Zomiera ak nemá vodu 2 sekundy a mení sa na Dead coral fan (Mŕtvy vejár korála).
  • Teraz padá, keď je ťažený so Silk Touch.
 • Sea picles (Morské uhorky)
  • Objavujú sa na koráloch.
  • Môže byť ich až 4.
  • Môžu svietiť v noci.
 • Blue Ice (Modrý ľad)
  • Objavuje sa vzácne v ľadovcoch.
  • Dá sa vyťažiť s enchantom silk touch alebo skombinovanie 9 tvrdého ľadu.
  • Je rýchlejší než normálny ľad.
 • Coinduit (Silovod)
  • Vytvára sa z 8 Nautilus shell a do stredu sa dá hearth of sea.
  • Ako beacon, aj on má efekty pre hráča. Pre hráča má rýchlejšie kopanie, lepšie vydenie vo vode a dýchanie pod vodou.

Predmety[upraviť | upraviť zdroj]

 • Zbraň trident
  • Dá sa skombinovať s očarovaními knihami Riptide, Chaneling, Loyality a Impaling.
  • Dá sa hodiť.
  • Keď hodíte trident s Riptide, tak urobí to animáciu, ktorá vyzerá akokeby ste boli kryštál z endu.
 • Debug stick (Ladiaca palica)
  • Táto palička dokáže zničiť Minecraft.
  • Vďaka nej môžete meniť stavy, či tam je voda a či nie, kde to je otočené a akú funkciu to má.
  • Je to najefektívnejšia vec v 1.13.
 • Mapa s pokladom
 • Značkovanie máp
  • Pravým kliknutím na banner s mapou sa pridá na mapu.
  • Ďalším kliknutím sa odstráni.
  • Keď sa na banner dá meno, bude ukázané na mape.
 • Phantom membrane (phamtomová membrána)
  • Získate ho od phantoma.
  • Dá sa využiť na opravu elytri a na letkvar Potion of Slow Falling.
 • Elixír spomaleného pádu
  • Uvaríte ho z Phantom membrane (phantomovej membrány).
  • Keď ho vypijete, tak budete mať efekt spomaleného pádu.
 • Elixír korytnačieho majstra
  • Uvaríte ho z Korytnačieho panciera.
  • Keď ho vypijete, tak budete mať efekt spomalenia a odolnosti.
 • Šíp s Slow Falling
  • Vyrobíte ho z elixíru spomaleného pádu.
 • Šíp s Turtle Master
  • Vyrobíte ho z elixíru korytnačieho majstra.

Príkazy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Nové príkazy
  • /bossbar
  • /experience
  • /reload
 • Príkazové formáty
  • /scoreboard objectives modify <objective> displayname <displayname>

Generovanie sveta[upraviť | upraviť zdroj]

 • Podvodné bublinky
  • Vytvárajú sa keď magma blok alebo piesok duší je v mori minimálne 2 bloky alebo menej.
  • Magma block priťahuje predmety dole.
  • Piesok duší vystreľuje hore.
 • Druhy oceánov
  • Pridal sa teplý, vlažný a vlažný hlboký oceán s pieskovým dnom.
  • Pridal sa studený, studený hlboký a zamrznutý oceán so štrkovým dnom.
 • Trhliny s magma blokmi a obsidiánmi
 • Podmorské chrámy
  • Má veľa tvarov a dĺžok.
  • Môže sa generovať sám, alebo súčasť zničenej dediny.
  • Môže sa generovať pod vodou, ale aj nad vodou.
 • Vraky lodí
  • Môže byť vo vode alebo na plážach.
  • Obsahuje 1-3 truhlice s užitočnými vecami.
  • Môžu byť rovné, otočené stranou alebo otočené naopak.
 • Icebergs (ľadovce)
  • Objavujú sa v zamrznutých oceánoch
  • Objavuje sa v ňom ice, packed ice a blue ice
 • Nový typ sveta: Buffet
  • Slúži na konfigurovanie sveta (Má to byť v typu Sveta, Endu, Netheru) a typu biomu (forest, plains, the_end_floating_island)

Mobovia[upraviť | upraviť zdroj]

 • Korytnačky
  • Získajú sa z nich doštičky ktoré slúžia na výrobu turtle shell
  • Môžu mať vajíčka, ktoré im môžu zničiť zombík, zombík pigmen a drowned
 • Fish mobs (ryby)
  • Patria sem salmon (losos), putterfish (štvorzubec), cod (treska) a tropical fish (tropická ryba).
  • Dajú sa zobrať do vedra a vypustiť ich doma a vyrobiť si akvárium.
  • Tropická ryba má viac než 1000 druhov. Ostatné ryby majú len 1 druh svojho druhu.
 • Phamtomovia (Mob B)
  • Bol odhlasovaný na Minecon Earth 2017.
  • Objavuje sa v domovskom svete.
  • Útočí ak ste dlho nespali (približne 12 minecraft hodín).
  • Patrí medzi nemŕtve moby.
 • Drowned (utopenec)
  • V skutočnosti to je utopený zombík.
  • Objavuje sa vo vodných rujnách.
  • Niektoré majú trident, čo umožňuje získať trident.
 • Dolphins (delfíny)
  • Sú to neutrálny mobovia.
  • Objavujú sa vo všetkých oceánoch okrem zamrznutého.
  • Radi rozbíjajú lode a skáču ako skutočný delfíny.
  • Zomierajú ak nemajú vodu.
  • Môžete ich nakŕmiť určitým druhom rýb.
  • Pomôže hráčovi nájsť poklad.

Hranie hry[upraviť | upraviť zdroj]

 • Predmety sa vznášajú na vode (okrem nemŕtvych mobov).
 • Bežaním na vode sa dá plávať
 • Vodná psychika
  • Ak blok nie je plný, ide cez neho voda.
 • Fullscreen resultion (nastavovanie plnej obrazovky)
 • Data packs (súbory s dátami)
 • Nové 4 pokroky
  • Fishy Business: Chytťe rybu
  • Tactical Fishing: Chytťe rybu do vedra
  • A Throwaway Joke: Hodťe trident po hocičom
  • Very Very Fightening: Zabite dedinčana lightingom
 • Biome bland
  • Slúži na rozlíšenie biomov.
 • Nový efekt Dolphin Grace
  • Umožňuje plávať rýchlejšie.
  • Aktivuje sa pri delfínoch.
 • Potion of slow falling (letkvar pomalého padania)
  • Varí sa z phamtomovej membrány.
 • Nové tagy pre nový príkaz /team prefix a surfix

Úprava sveta

 • Pri úprave existujúceho sveta sa pridalo nové tlačidlo "Optimalizovať svet", ktoré vám umožní aktualizovať staré svety na novší formát.

Ostatné

 • Pridaná kocková značka "wall_corals"
 • Pridaná kocková značka "variant_coral_wall_fan" (stenový korálový vejár) a "variant_coral_fan" (vrcholový korálový vejár).
 • Pridané reťazce chýbajúcich titulkov.

Zmenilo sa:

Bloky (Zmeny)[upraviť | upraviť zdroj]

 • Bránka a tekvica už nepotrebujú blok pod nimi, aby boli položené.
 • Tvrdý ľad vyrobíte z 9 ľadov.
 • Listy na stromoch sa udržia až 6 blokov nie pôvodných 4.
 • Magma kocky sa generujú v oceánoch, spôsobujú stĺpce bublín, ktoré ťahajú všetko živé dole.
 • Shulker boxy môžu byť nezafarbené pomocou kotla

Predmety (Zmeny)

 • Mapy
  • Mapy sa mierne zmenili vzhľadom na kocky, ktoré sa zobrazujú a ktoré kocky nie sú.
 • Zhodené predmety vo vode teraz plávajú smerom k povrchu

Tekutiny (Zmeny)

 • Voda
  • Stlačenie skokového tlačidla v tečúcej vode na level=1, level=2 a level=3 teraz vykoná normálne skoky namiesto plavby.
  • Majú presakujúcu animáciu (drip)
  • Lepšia viditeľnosť pod vodou.
  • Svetlo sa mení každým blokom o 1 nie o 3 svetlá.

Mobovia (Zmeny)[upraviť | upraviť zdroj]

 • Model koňa, zombie koňa a skeleton koňa bol zmenený.

Hranie hry (Zmeny)[upraviť | upraviť zdroj]

 • JWJGL bola vylepšená na verziu 3.
 • Dlhšie písanie príkazov (ale efektívnejšie).
 • Po prvý krát v štádiu Release sa zmenilo pozadie v menu (3. krát v hre).
 • Zmenenia názvov prienčikov s textúrami pre bloky, itemy a modeli.
 • Zmenenia ID predmetov.
 • Fonty boli zmenené
  • Všetky fonty boli upravené
  • Hrozilo že vymaže sa Force_Unicode_font.
 • Lepší preklad.

Pokroky (Zmeny)

 • Pokrokové popisy teraz majú farby
  • Normálne a cieľové pokroky majú zelené popisy.
  • Pokrokové výzvy majú fialové popisy.

Debug screen (Zmeny)

 • Ľavá strana
  • Pridané riadok "Pozeranie sa na kvapalinu". Zobrazuje súradnice cielených kvapalín.
  • "Pozeranie na" riadok bol premenovaný na "Pozeranie na Kocku" a teraz sa zameriava aj na kvapaliny.
 • Pravá strana
  • Informácie o "Cieľová kocka" sa teraz zameriavajú aj na tekutiny.
  • "Cieľová kocka" teraz zobrazuje informácie pre bloky až 16 blokov ďaleko.
  • Pridaná "Cieľová entita". Zobrazuje informácie pre entity až do 16 blokov.
 • Zmenilo sa F3 + I, teraz je to: ⇧ Shift + F3 + I. Teraz je jasné, že kopíruje údaje klienta na cieľový blok alebo entitu. Stále ho niekto môže používať niekto.
 • Pridalo sa F3 + I na kopírovanie údajov z cieľových blokov alebo serverov do schránky. Používatelia ho môžu používať iba operátori. Je to bývalé ⇧ Shift + F3 + I.

Ostatné

 • Hráčov kyslík sa už nevytvára okamžite, keď je hráč mimo vody.

Príkazový formát

 • Team
  • Možnosť friendlyfire sa zmenila na friendlyFire

Nastavenia

 • Možnosť "Fullscreen resolution" sa zmenila na "Fullscreen Resolution".

Odstránenia:

Nepoužívateľné súčasti (Odstránené)[upraviť | upraviť zdroj]

 • Paeonia (Pivónia dlhá jednu kocku)
 • chunkinfo

Nový svet - možnosti (Odstránené)[upraviť | upraviť zdroj]

 • Prispôsobený
  • Bol odstránený a nahradil ho typ sveta Buffet

Bloky (Odstranené)[upraviť | upraviť zdroj]

 • flowing_water
 • flowing_lava

Príkazy (Odstránené)[upraviť | upraviť zdroj]

 • /advancement test
  • Bol odstránený, lebo nemal funkcie, ktoré by pomohli
 • /entitydata a /blockdata
  • Teraz sú súčasťou /data
 • /testfor, /testforblock a /testforblocks
  • Vymazané. Teraz je súčasťou /execute
 • /toggledownfall
  • Teraz patrí príkazu /weather a jeho pôvodný tvar bol odstránený

Technické veci (Odstránené)[upraviť | upraviť zdroj]

 • 3D Anaglyph (3D Obraz)
  • Bol odstránený, lebo nefungoval s okuliarmi
  • Bol odstránený kompletne, teda už ho nezískate.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

 • Táto verzia má 8 pre-releasov, čím má najviac pre-releasov v Minecrafte (Zatiaľ bol max 7 a prekonali ich verzie 1.8.2, 1.12 a 1.13.)
 • Spolu má 50 vývojových verzii (42 snapshotov (17w43a-18w22c (November 2017 - 30.Máj 2018)) a 8 pre-releasov (1.13-pre1 - 1.13- pre8(4. Jún- 13. Júl 2018)))

V 1.14[upraviť | upraviť zdroj]

1.14 bude hlavná aktualizácie s plánovaným vydaním do konca roka 2018 alebo na začiatku roka. Bude obsahovať veľa nových schodov (stairs) a polkociek (slabs).[8]

V 1.15[upraviť | upraviť zdroj]

1.15 bude aktualizácia, bez naplánovania na vydanie, ale predpokladá sa že to vyjde v strede 2019. Bude obsahovať Podzemné biomy a môže obsahovať aj nový combat (novú taktiku boja), ktorá mala byť vydaná v 1.14.

V 1.16[upraviť | upraviť zdroj]

1.16 bude aktualizácia, bez naplánovania na vydanie. Informácie z tejto verzii nie sú ešte zverejnené.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]