Minecraft

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Minecraft
Základné informácie
Autor/Vývojár Mojang
Vydavateľ Mojang
Návrh Markus Persson, Jens Bergensten
Engine LWJGL
Posledná verzia 1.12. (7. jún 2017) Snapshot-18w10d
Dátum vydania 18. novembra 2011
Žáner Sandbox
Prístupnosť všetky vekové kategórie
Platforma Java, Java applet, Android, Windows Phone, iOS, Xbox 360, Playstation 3, Playstation 4, Raspberry Pi
Minimálne požiadavky Java
Odporúčaná konfigurácia OpenGL 2.0, 256 MB, 1 GB RAM, procesor rôzny 1.8 GHZ
Ďalšie odkazy
Web stránka hry Minecraft.net

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Minecraft je tzv. sandboxová hra (t.j. žáner hry, v ktorej má hráč takmer úplnú slobodu) naprogramovaná v jazyku Java. Vydal ju 17. mája 2009 Markus "Notch" Persson, ktorý ju vyvíjal so svojou firmou Mojang. Hra je postavená LWJGL engine (Lightweight Java Game Library). V súčasnosti sa teší veľkej obľube s počtom vyše 20 milióna predaných kusov pre počítač a celkovo s ostatnými platformami až vyše 30 miliónov. Na telefónoch funguje verzia Minecraftu: Minecraft PE, čo je skratka pre Minecraft Pocket Edition. Od vydania hry ju jej autori stále vylepšujú. Beta (testovacia) verzia vyšla 20. decembra 2010. Hra sa tiež objavila na Android markete. Plná verzia na PC vyšla 18. novembra 2011 na podujatí MineCon v Las Vegas. Minecraft sa stal najhranejšou hrou na YouTube.

História hry[upraviť | upraviť zdroj]

Keď švédsky programátor Markus Persson hral hru Infiniminer, rozhodol sa vytvoriť podobnú hru.[1] Hra pozostávala len z dvoch komponentov: hliny a kameňa. 1. júna 2009 opustil svoje zamestnanie, aby mohol tvoriť svoju hru. Už za dva dni stihol dať Minecraftu názov aj výzor.[2] Za ďalších pár dní pridal do hry aj vodu.[3] 16. mája 2009 bola hra vydaná pod verziou 0.0.9a. V tomto istom roku založil aj svoju spoločnosť Mojang AB. Minecraft bol vylepšovaný a vydávaný postupne v týchto verziách:

Pre-classic (10. – 16. máj 2009)
Prvá verzia Minecraftu, mala sa pôvodne volať Cave game („jaskynná hra“). Herný svet mal veľkosť 100×100×100 blokov.
Classic (16. máj – 22. december 2009)
Pridala sa možnosť hrať hru v tzv. survival móde (hra o prežitie). a testoval sa Multiplayer.
Indev (23. december 2009 – 23. február 2010)
Pridali sa svetlá, deň a noc, lietajúce ostrovy, vyrábanie predmetov a očarovanie, čo značne priblížilo hru súčasným verziám.
Infdev (27. február – 27. jún 2010)
Na kraji herného sveta sa začali generovať tzv. FarLands. Herný svet medzi FarLands mal priemer 12 550 821 blokov.
Alpha (28. jún – 3. december 2010)
Počas všetkých verzií Alpha bola hra rozšírená o mnohé nové bloky, hlavne rôzne horniny; doplnený druhý herný svet, tzv Nether a mobovia (živočíchy). Okrem toho bolo v prvej verzii pridané menu s nastaveniami.
Beta (20. december 2010 – 13. november 2011)
Vo verzii Beta 1.2 boli do hry pridané mnohé nové bloky a niektoré druhy stromov. V ďalšej verzii 1.3 boli do hry pridané postele a bola pridaná možnosť whitelistov na serveroch v hre pre viacerých hráčov (zoznam hráčov, ktorí sa môžu k serveru pripojiť). Vo verzii 1.5 bolo do hry pridané počasie (dažď, sneh, búrky), štatistiky, úspechy a niektoré grafické možnosti (možnosť meniť veľkosť písma; Advanced OpenGL – zvyšuje výkon tým, že vykresľuje len viditeľné bloky). Vo verzii 1.6 bol svet Nether pridaný aj do hry pre viacerých hráčov.
Vo verzii 1.8 (tzv. Adventure update) bola hra rozšírená o tzv. Creative mód, kde hráč disponuje nekonečným množstvom každého materiálu. V tejto verzii boli pridané najmä nové bojové mechaniky, nový systém potravy, úvodná obrazovka s logom spoločnosti Mojang AB, generované dediny a mnohé nové bloky a mobovia (živočíchy).
Minecraft 1.0 (18. november 2011; plná verzia pre PC na podujatí MineCon v Las Vegas.
posledná verzia hry: Minecraft 1.12.2 18.9 2017
V prvej verzii 1.0 vývojári do hry pridali herný svet Ender a „koniec“ hry – zavŕšenie hry, po ktorom je ale možné v hre naďalej slobodne pokračovať. V ďalších verziách boli do hry pridavané mnohé ďalšie nové druhy blokov a mobov (živočíchov).

V septembri 2014 firmu Mojang aj s právami na Minecraft kúpil Microsoft.[4]

Hranie hry[upraviť | upraviť zdroj]

Náplň hry[upraviť | upraviť zdroj]

Hra Minecraft nemá koniec – vďaka tomu je to sandboxová hra (napriek tomu sa porazenie tzv. Ender draka (cieľ hry) môže brať ako ukončenie, ale hra pokračuje ďalej). Náplňou hry je ničenie a stavanie kociek (blokov) z rôznych materiálov, tvorba (crafting) rôznych herných vecí (items), boj s protivníkmi (agresívnymi mobmi/príšerami), pestovanie rastlín (a potravy), alebo získavanie zdrojov (pozri bloky a itemy). V multiplayeri (hra na viac hráčov) môžu navyše hráči spolupracovať alebo kradnúť veci iným hráčom, bojovať alebo medzi sebou obchodovať. Svet Minecraftu môžu hráči celkom meniť.

Herný svet[upraviť | upraviť zdroj]

Hranie sa odohráva v mapách, pričom množstvo máp, ktoré môže mať hráč rozohraných, nie je limitované (prakticky iba miestom na disku).

Technické údaje[upraviť | upraviť zdroj]

Vzhľadom na neobmedzenú veľkosť mapy nemôže byť načítaná celá naraz (pretože počítač by to nezvládol). Preto musí byť spôsob, ako vybrať určitú oblasť, ktorá bude aktívna (rast rastlín, pečenie v peciach...) a ktorá sa bude zobrazovať. Toto je vyriešené tým, že mapa je rozdelená do kusov máp (tzv. chunkov) veľkých 16 × 16 × 256 metrov), pričom aktívnych je len niekoľko takýchto oblastí okolo hráča, a počet zobrazovaných chunkov smerom od aktuálnej polohy hráča je možné nastaviť. Pomocou produktov tretích strán (módov) je možné, aby niektoré chunky boli neustále aktívne. Výhoda toho je, že v danom chunku bude naďalej „plynúť čas“ – všetky procesy čas vyžadujúce (ako rast rastlín či iné) budú prebiehať aj bez prítomnosti hráča. Nevýhodou je spomalenie počítača. Pri rozumnom použití týchto nástrojov je zmena nerozoznateľná.

Bloky a predmety (items)[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje v minecrafte sa dajú zaradiť do dvoch kategórií: bloky, ktoré existujú vo svete; a predmety (items), ktoré sú hráčovi priamo k dispozícii (môže ich vlastniť v úložisku - či už svojom inventári, alebo v truhliciach). Každý blok má jemu zodpovedajúci predmet, ktorý sa po rozbití bloku objaví na mieste bloku, hráč môže bloky naspäť položiť kliknutím, ak má danú vec k dispozícii. Predmetov je však viac ako blokov, pretože existujú veci, ktoré nereprezentujú blok, ale majú nejakú funkciu (napríklad krompáč). Každý blok má rozmery 1 × 1 × 1 meter.

Stavby (generácia sveta)[upraviť | upraviť zdroj]

Existujú stavby ktoré vám uľahčia vaše hranie v Survival Móde

Village (Dedina)[upraviť | upraviť zdroj]

Dedina je krásne a užitočné miesto v Minecrafte. So Shaderami (vylepšenými RESOUCE packmi) vyzerá úplne skvele. Nájdete tam dedinčanov, veci (niekedy) a hlavne domy. V každej dedine sa nachádza 1 veľký dom, 3 malé, 1 s knižnicou ...

Niekedy sa v dedinách objavujú aj železný golemovia.

Jungle Temples (Pevnosti v džungli)[upraviť | upraviť zdroj]

Džunglové pevnosti sú dosť dôležité pre všetkých ktorý chcú zažiť dobrodružstvo v džungli. Nájdete tu veci ktorými si môžete urýchliť čas. Ale pozor na pasce. Tie pasce si tiež môžete vykopať a pomôžu vám tiež s Redstonom.

Mineshaft (bane)[upraviť | upraviť zdroj]

Bane sú vyrobené dedinčanmi ktorý museli odísť preč. Hráčovi pomôžu koľajnice na zemi, truhlice vo vozíkoch a materiáli. Nachádza sa pod morom vo výškach

Y5 až do Y59.

Woodland Mansions (Drevená pevnosť)[upraviť | upraviť zdroj]

Táto stavba sa generuje od verzie 1.11 .

Nájdete tu ILLIGEROV a moby. Pomôžu vám s chestkami a veľkým obydlím. Nájdete ho v Roofed Forest. Nájdete ho vďaka mape Geografa.

Ocean Momument (oceánová pevnosť)[upraviť | upraviť zdroj]

V Ocean Momument sa spawnujú Guardi, Old Guards. Spawnujú sa v hlbokých oceánoch, od 1.13 v miernych océanoch.

Herné režimy (gamemode)[upraviť | upraviť zdroj]

V Minecrafte je v súčasnosti päť herných režimov:

Survival (hra o prežitie)
Podstatou tohto režimu je prežitie v hre počas noci (kedy sa objavujú agresívni mobovia). Hráč má „ukazovateľ života“, ktorý zobrazuje množstvo jeho zdravia. Zdravie môže stratiť pádom z veľkej výšky, ak mu ublížia agresívne tvory (mobovia), zhorí v láve či v ohni, napichne sa na kaktus alebo sa utopí vo vode (možností je viac). Od verzie Beta 1.8 sa objavil aj „ukazovateľ hladu“ (hungerbar). Hráč si ho môže doplniť požitím rôznych druhov potravín, ktoré sa dajú získať v hre. Pred touto zmenou sa jedlom doplňoval život. Pokiaľ je hráč „najedený“, po istom čase sa mu doplní zdravie, ktoré mohol stratiť v minulosti. Ďalšími znakmi režimu survival sú, že si hráč musí niektoré predmety vyrábať (na rozdiel od creativu) a trvá mu istý čas než rozbije bloky. Ak hráč zomrie, môže sa znovu oživiť a hru začať v tom istom svete, nájde aj veci, ktoré postavil predtým než zomrel, tiež môže nájsť predmety, ktoré mal pri sebe v okamihu smrti, ak sa k nim dostane dostatočne rýchlo a predmety nezobral iný hráč (v hre pre viacerých hráčov (multiplayeri)), prípadne nezhoreli v láve alebo nezmizli (vypadnuté veci po čase miznú).
Creative (tvorivá hra)
V creative má hráč oproti survivalu niekoľko výhod: môže lietať, má nekonečno zdrojov (jeho zásoby sa nemíňajú), je nesmrteľný, nemusí jesť, a má k dispozícii príkazy, ktorými môže ovplyvňovať veci ak sú zapnuté cheaty (meniť deň/noc, pridávať si zdroje...).
Hardcore (drsná hra)
V hardcore má hráč len jeden život – ak zomrie, tak príde o uloženú hru a viac si už nemôže danú mapu zahrať (ak si ju vopred nezálohoval). Hardcore bol predstavený vo verzii 1.9 Beta Pre-Release 2. Vzhľadom na náročnosť tohto herného režimu sa nedoporučuje pre nováčikov.: Lenže v 1.9 prišiel návrh a keď ste zomreli tak sa vám ukáže ukonči hru alebo pozorovať hru spectator módom. Lenže si môžete zapnúť príkazy a môže napísať gamemode 0 a už si zasa v hardcore móde.
Adventure (dobrodružná hra)
Tento režim bol špeciálne vyvinutý pre hráčov dobrodružných (tzv. Adventure) máp. V tomto móde hráč nemôže ničiť bloky ani prideleným nástrojom (drevo sekerou, kameň krompáčom atď.).: V adventure móde môžete len: Otvárať truhlice, stláčať tlačidlá, posúvať páku, otvoriť dvere, zabíjať príšery a cheatovať.
Spectator (pozorovateľ)
Súbor:Spectator mód.png
End spozorovaný vďaka spectatru
Herný mód, ktorý bol pridaný vo verzii 1.8. Je určený na pozorovanie, hráč môže lietať, je neviditeľný a nemôže stavať, ničiť ani zabíjať. Pri stlačení ľavého tlačidla počítačovej myši s pohľadom namiereným na nejakú bytosť sa hráč vtelí do daného tvora a môže okolitý svet sledovať z jeho perspektívy. Vhodný najmä na minihry a štýly hier ako je Ultra Hardcore.:

Dimenzie[upraviť | upraviť zdroj]

V hre sú tri dimenzie:

 • Okolitý svet (Overworld),
 • Peklo (Nether / Hell),
 • a Koniec (The End / End world).

Ďalšie je možné pridať úpravou (tzv. módovaním) Minecraftu rôznymi módmi (napr. Aether, Morph a iné).

Overworld[upraviť | upraviť zdroj]

Overworld (Okolitý svet) je základná dimenzia, v ktorej sa na začiatku hráč objaví. Existuje od vydania prvého Minecraftu. Na výšku má 256 blokov, má nekonečnú šírku a dĺžku. Pred verziou 1.8.1 Beta to bolo okolo 12 000 000 blokov (ohraničený je tzv. Far Lands). Dnes hranicu sveta označuje bariéra ktorá funguje skoro tak rovnako a Void. Spodná časť mapy je ohraničená „podložím“ (ktoré je nezničiteľné, s výnimkou creativu a niektorých módov, napr. WorldEdit). Generujú (spawnujú) sa tu takmer všetky druhy tvorov (okrem Ghastov, Zombie Pigmenov, Ohnivákov a Ender drakov). Je zložený prevažne z kameňa, hliny, štrku, piesku, vody a rúd. Generujú sa tu štruktúry ako podzemné bludiská a kobky (Dungeony), opustené bane, ruiny, pyramídy, hrobky, NPC dedinky a údolia. Tento svet sa delí na ekosystémy (biómy), ktoré sa od seba líšia vzhľadom, veľkosťou, povrchom terénu a materiálmi, ktoré sa v nich vyskytujú. Každý bióm má charakteristickú farbu trávy.

Biómy Overworldu[upraviť | upraviť zdroj]
Forest (les)
Les je charakteristický vysokým počtom dubov (Oak trees), obsahuje aj brezy (Birch). Zriedkavo sa tu vyskytujú vlci. Jeho povrch je zložený z trávy. Bol pridaný vo verzii 0.30 (Clasic)
Desert (púšť)
Táto oblasť je takmer celá pokrytá pieskom a ojedinelými kaktusmi, ktoré sú spolu s cukrovou trstinou (Sugar Cane) jediné rastliny rastúce na púšti. Na brehoch prípadných riek sa môže vyskytovať aj tráva (Pozn.: toto nie je celkom tak. Pozri technické biómy). V tomto bióme sa nikdy neobjavujú pasívne tvory (moby) s výnimkou osadníka (villagera) a králika. Púšť je jedným z troch biómov, na ktorých sa môžu generovať NPC dedinky. Okrem nich sa v púšti generujú aj studne (Desert wells) a púštne chrámy (Desert Temples). V noci sa tu generuje veľké množstvo agresívnych tvorov (hask, zombík, skeleton atď)
Plains (planina)
Planina je bióm bez stromov s výnimkou veľkými stromami asi na 64x64blokov 1 strom), ktorý obsahuje veľké množstvo vysokej trávy (Tall Grass) a kvety. Generuje sa tu veľké množstvo kráv (cows) a sliepok (chickens). Je druhým biómom, kde sa môžu generovať NPC dedinky a biómom, kde sa objavujú kone (horses). Tento biome je asi najčastejší. Plains bol pridaný ešte vo verzii 0.30 Clasic.
Swampland (močiar)
Močiar môže byť pokrytý pevninou so stromami (na ktorých rastie liana), alebo vodou (na ktorej sa vyskytujú lekná). Od verzie 1.4 sa v močiaroch objavuje tvor (mob) sliz (Slime), od verzie 1.5 je ich výskyt podmienený fázou mesiaca. Vyskytuje sa tu aj dom čarodejnice (Swamp Hut). Od verzie 1.7 sa tu vyskytujú aj orchidey.
Jungle (džungľa)
Džungľa obsahuje množstvo džungľových stromov (Jungle trees), ktoré sú oproti ostatným stromom väčšie. Na nich sa občas vyskytujú kakaové bôby (Cocoa beans). Zem je takmer úplne pokrytá listami. Občas sa v džungli vygeneruje aj jazierko a džungľový chrám (Jungle Temple).
Cold Taiga (studená tajga)
Bióm pokrytý snehom, rastie tu smrek (Spruce trees). Vyskytujú sa tu vlky.
Taiga (tajga)
Tento bióm nie je pokrytý snehom, rastie tu smrek (Spruce trees) a papraď (Fern). Tento bome sa pridal v Beta 1.8.
Mega Taiga (veľká tajga)
Nezvyčajný bióm, obsahuje nezvyčajne veľké smreky (Spruce trees; kmeň hrubý 2 × 2), podzol, zarastený kameň (Mossy Cobblestone) a papraď (Fern). Oblasť sa vyskytuje od verzie 1.7.
Extreme Hills (hory)
Hory sú zasnežená oblasť s vysokým prevýšením. Zriedkakedy obsahujú stromy. Jediný bióm, kde sa generujú smaragdy (Emeraldy) a skaly s rybenkou (Stone monster eggs). Biome bol pridaný v 1.0.
Mushroom Island (hríbový ostrov)
Legendárny bióm vyskytujúci sa len na vzdialených ostrovoch v oceáne. Namiesto trávy sa tu na zemi vyskytuje podhubie. V tomto bióme rastú veľké hríby (o veľkosti stromu) a vyskytujú sa tu muchokrávky (Mooshroom). Negenerujú sa tu agresívne tvory.
Oceán (voda)
Obrovská plocha pokrytá vodou. Na dne oceánu je štrk. Vyskytujú sa tu chobotnice (Squids). Od verzie 1.8 sa tu zriedka vygeneruje podvodný chrám (Ocean Monument), v ktorom sa spawnujú strážcovia (Guardians) a ich silnejšia verzia Elder Guardians. Oceán bol pridaný už keď bola voda teda verzia 0.0.9a (PreClasic)!!!V 1.13 sa podstatne vylepší oceán o 100%.
Ice Plains (zamrznuté pláne)
Veľké pusté oblasti pokryté snehom. Tento bióm sa vyskytuje od verzie 1.7. Voda sa tu nachádza iba v zamrznutom stave. Stromy sa tu vyskytujú veľmi vzácne.
Ice Plains Spikes (zamrznuté pláne s ostňami)
Epický biómov, je pokrytý „ostňami“ (vežičkami) zo zhusteného ľadu (Compressed ice). Okrem „ostňov“ je pokrytý blokmi snehu (Snow) a obyčajným ľadom (Ice).
Roofed Forest (čierny dubový les)
V tomto bióme sa vyskytujú čierne duby (Dark Oak trees) a (podobne ako v Mushroom Islands) veľké hríby (o veľkosti stromu). Generuje sa tu veľa agresívnych tvorov. V tomto bióme väčšinou nevidno oblohu. Vyskytuje sa od verzie 1.7. Od 1.11 sa tu generuje takzvaný Woodland Mansions s iligermi a ďalšími mobmi.
Savanna (savana)
Typickým znakom tohto biómu sú akácie (Acacia trees), ktoré rastú iba tu. Okrem nej je tu veľa trávy (Grass). Táto oblasť sa vyskytuje od verzie 1.7. Je tretím biomom kde sa môžu generovať NPC dedinky.Od 1.10 aj s farbou dreva biomu.
Mesa (púšť z ílu)
Veľmi vzácny bióm, celý sa skladá len z farebného ílu (Stained Clay) a červeného piesku (Red Sand). Pod ílom sa nachádza skala. Tento bióm sa vyskytuje od verzie 1.7.
Flower Forest („les“ z kvetov)
Plocha tvorená veľkým množstvom druhov kvetov a menším počtom stromov. Tento bióm sa vyskytuje od verzie 1.7.
Subbiómy (technické biómy)[upraviť | upraviť zdroj]

Technické biómy sú biómy, ktoré sa medzi biómy nezaraďujú, ale pre jednoduchosť tvorby sveta ich program Minecraft sám označuje ako biómy. Sem patria rieky, zamrznuté rieky, pláže, zamrznuté oceány, okraje hôr (Extreme hills) a kopce – hills (Forrest Hills, Desert Hills atď.) Prípadná tráva v púšti je súčasťou biómu Rieka (River), a teda v skutočnosti sa v púšti nenachádza.

Nether[upraviť | upraviť zdroj]

Nether (podsvetie alebo peklo) bol pridaný vo verzii Alpha 1.2.0 (Halloween Update) a podstatne vylepšený v Beta 1.9 (Nether Update). Boli pridané pevnosti (Nether fortress), v ktorých sú spawnery (bloky, ktoré spôsobujú spawn – generovanie – mobov, v tomto prípade ohnivákov (Blazes)). V tejto dimenzii sa nedá spať v posteliach (pokus o to spôsobí explóziu postele). Táto dimenzia sa skladá z netherracku, svietivca (glowstone), lávy, netherbricku, piesku duší (soulsand), kremeňa (nether quartz) a štrku (gravel).

Ender world[upraviť | upraviť zdroj]

Ender world bol pridaný vo verzii 1.0. Do Ender worldu sa dá dostať iba pomocou Ender portálu, ktorý sa vyskytuje iba v podzemných pevnostiach (Strongholdoch). V Ender worlde sa nachádzajú tvory (mobovia) Endermani a jeden Ender Drak, ktorý je aj konečným bossom hry. The End (iný názov pre Ender world) je vytvorený z Endstonu a obsidiánu. Jediný spôsob, ako sa dostať z Ender worldu, je zabiť Ender draka. Po jeho zabití sa objaví štruktúra pripomínajúca studňu, ktorá vedie do overworldu.

Vo verzi 1.9 sa pridali mreže okolo pár krištálov. Pridal sa teleport na end city. Je 1000 blokov ďaleko od ostrova. Nájdete tam hlavu draka, elytru a v 1.11 aj prekliate oblečenie.

Mobovia[upraviť | upraviť zdroj]

V Minecrafte sú tvory (mobovia), ktoré môžu hráčovi pomôcť alebo ublížiť.

Pasívne[upraviť | upraviť zdroj]

Hráč z nich môže získať rôzne suroviny ako napríklad jedlo, tieto moby nikdy nezaútočia na hráča a všetky sa generujú na zemi, až na chobotnicu (Squid), ktorá sa objavuje vo vode. Do tejto skupiny zapadajú: prasa (Pig), zajac (Rabbit), krava (Cow), chobotnica (Squid), hríbová krava (Mooshroom, „muchokrávka“), sliepka (Chicken), ovca (Sheep) a osadník (Villager). Po kliknutí na osadníka pravým tlačidlom myši s ním je možné obchodovať.

Agresívne[upraviť | upraviť zdroj]

Hráča napadnú, ak je v dosahu. Jaskynný pavúk (Cave Spider), Creeper, kostra (Skeleton), pavúk (Spider; na povrchu útočí iba za tmy), Chicken Jockey (malý zombie jazdiaci na sliepke, cez deň nehorí), Spider Jockey (kostra jazdiaca na pavúkovi) a Zombie sa spawnujú v tme. Okrem už uvedených, do tejto skupiny zapadajú: duch (Ghast), lávová kocka (Magma cube), sliz (Slime), ohnivák (Blaze), čarodejnica (Witch), strážnik (Guardian; generuje sa v podvodných chrámoch), Hask (zombík ktorý sa generuje v púšti na 80% a dáva hunger pri ublížení a nezhorí a je od 1.10. ) a ešte tu patrí Stray( je to kostra ktorá má luk ale na 60% ho ma enchantnuty a vyskytuje sa v horách a snežných biomoch a je lepší strelec ako normalna kostra a tiež horí na slnku je od verzie 1.10) A podobné tvory rybenka (Silverfish) a Endermite (generuje sa pri teleportovaní Endermana).

Neutrálne[upraviť | upraviť zdroj]

Nezaútočia, ak nebudú provokované (poškodené, udreté) Do tejto skupiny zapadajú: prasací zombík (Zombie Pigman), Enderman (zaútočí aj pri pohľade „z očí do brucha“), vlk (Wolf),Lamy, železný golem (Iron Golem; iba prirodzene generovaný je neutrálny, umelo vytvorený je už pasívny).

Bossovia[upraviť | upraviť zdroj]

Tieto príšery majú zložitejší vzor útoku a pohybu, majú vysoký počet zdravia a objavujú sa po jednom v jednom svete. Do tejto skupiny zapadá: Ender drak (Enderdragon), ktorý sa prirodzene vyskytuje len v End Worlde, a Wither ktorý bol pridaný vo verzii 1.4.2, ktorý sa generuje, len keď hráč zostaví určitú štruktúru.

Krotiteľné[upraviť | upraviť zdroj]

Do tejto skupiny patrí ocelot, vlk (Wolf; ktorý tiež patrí do kategórie neutrálne) a kôň (Horse; pridaný vo verzii 1.6). Proces krotenia u vlka je veľmi jednoduchý (na rozdiel od ocelota). Vlkovi sa jednoducho dá kosť a je skrotený (tiež záleží od hladu vlka, niekedy treba obetovať viac kostí). U ocelotov platí postup: držať surovú rybu a nepohnúť sa. Je potrebné počkať, kým prídu, a kliknúť na ocelota bez pohybu kurzora myši, ináč sa ocelot dá na útek. Po úspešnom skrotení sa ocelot náhodne premení na jednu z troch druhov mačiek (čierna, biela, ryšavá). Kôň sa krotí tak, že sa naňho nasadne s prázdnou rukou (pravé tlačidlo), až kým sa neobjavia srdcia. Potom sa dá po stlačení klávesy „E“ osedlať (príp. dať na neho aj brnenie) a jazdiť na ňom. Patrí sem aj lama ale nemôžete na nej jazdiť. Môžete si do truhlice uložiť veci.

Hra pre viacerých hráčov (multiplayer)[upraviť | upraviť zdroj]

Servery[upraviť | upraviť zdroj]

Hra pre viacerých hráčov na Minecraft je k dispozícii prostredníctvom hráčov-hostiteľov alebo podnikateľských hosťovaných serverov a umožňuje viac hráčom komunikovať medzi sebou v jednom hernom svete. Hráči si môžu prevádzkovať svoje vlastné servery alebo použiť poskytovateľa hostingu. Herné svety v pre hre jedného hráča majú podporu miestnej siete, čo umožňuje hráčom spojiť svety na lokálnej sieti pomocou prepojenia počítačov bez nastavenia servera. Servery hry pre viacerých hráčov sú vedené zo strany prevádzkovateľov serverov, ktorí majú prístup k príkazom serverov, ako je nastavenie času dňa a teleportovanie hráča. Operátori môžu tiež nastaviť obmedzenia týkajúce sa napr. toho, že ktoré používateľské mená alebo IP adresy majú povolený vstup na server. Herné servery ponúkajú hráčom širokú škálu aktivít, pričom niektoré servery majú svoje vlastné jedinečné pravidlá a zvyky. Spôsob hry hráč proti hráčovi (Player vs player/PvP) je niekde tiež umožnený. Mnoho serverov dnes má vlastné rozšírenia, ktoré rozširujú možnosti hráča.

Realms[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2013 Mojang oznámil založenie hostingových služieb, ktoré umožňujú hráčom vytvoriť hry pre viacerých hráčov ľahko a bezpečne, bez toho aby museli vytvárať vlastné servery tzv. Minecraft Realms ktoré sa líšia od štandardného servera v tom, že sa k serveru môžu pripojiť iba pozvaní hráči a nepoužívajú IP servera. Majitelia serverov Realms môžu do hry prizvať až dvadsať ľudí. Server môže mať naraz pripojených iba desať hráčov. Mojang na Electronic Entertainment Expo 2016 oznámil, že Realms bude podporovať pripojenie z rôznych platforiem, napr. Windows 10, iOS a Android, začínajúc v júni 2016; podpora pre Xbox One pribudla v roku 2016 a nakoniec pribudne podpora virtuálnych zariadení.

Modifikácie[upraviť | upraviť zdroj]

Modifikácie, alebo skrátene módy, sú úpravy Minecraftu, ktoré menia, opravujú, pridávajú alebo odstraňujú obsah hry podľa autorovho priania a schopností. Existujú aj celé balíky módov – tzv. modpacky (ako napríklad Hexxit, Tekkit, Elektromine (Futurecraft), Čarovný Minecraft, Dalifes alebo FoolCraft), ktoré sú zložené z viacerých módov, a sú "hostované" na rôznych aplikáciach, ako Feed the Beast, CurseVoice alebo Technic.

Na tieto veci sa dajú použiť Realms alebo vlastné servery.

Plugin API[upraviť | upraviť zdroj]

Mojang pracuje na tzv. Plugin API (niekedy aj Modding API), ktoré tvorbu módov (alebo pluginov v multi playeri) uľahčí a zabráni čo najviac konfliktom medzi jednotlivými pluginmi. Bolo plánované minimálne od 5. júla 2010[5].

Minecraft v budúcnosti[upraviť | upraviť zdroj]

V 1.13 The Aquatic Updated[upraviť | upraviť zdroj]

Pridalo sa:

 • Nové príkazy
 • Korytnačky s vajcami (útočí na nich zombík, zombie pigmen a Drowned (Utopený Zombík))
 • Trident (trojzubec) s troma novými encahntmi
 • Bublinky (bubble colums)
  • Môže byť vyrobené s Magmou alebo s pieskom duší vo vode najmenej 2 bloky hlboké.
   • Magma bloky posúva entity dole: zabráni tomu, aby sa položky vznášali na vode.
   • Piesok duší posúva entity nahor
 • Kelp (riasa, chaluha)
  • Môžu byť umiestnené iba pod vodou, vyžadujúce aspoň jeden vodný blok nad nimi.
  • Môžu byť umiestnené na suchu pomocou príkazu:
  • Generujte v oceánoch.
  • Môže rásť viac blokov.
  • Má animované textúry.
  • Môže sa roztaviť na suchú riasu.
 • Morská tráv
 • 3D ryby (druhy)
 • Phantom (Mob B)
  • Bol hlasovaný na streame The Water Update MineCon Earth (ešte vtedy pre 1.14)
  • Uberá 2,5 srdiečka
  • Objavuje sa v Overworld svete
  • Despawnuje sa (mizne) cez deň (mizne 6:00 ráno a objavuje sa o 18:00 večer)
 • Drowned
  • V skutočnosti je to utopený Zombík
  • Bol pridaný spolu s riasami
 • Pridaný teplý oceán, zlatý oceán, studený oceán, teplý hlboký oceán,studený hlboký oceán a Zamrznutý hlboký oceán, hoci teplé hlboké oceány sa nevytvárajú prirodzene a posledný je Zamrznutý oceán.
  • Teplé, zlaté a teplé hlboké oceány sú pokryté pieskom a objavujú sa tu pieskové zrúcaniny (a budú sa tu objavovať aj koráli)
  • Studené, mierne, mierne hlboké, zamrznuté, studené hlboké a zamrznuté hlboké oceány sú pokryté štrkom a objavujú sa tu skalnaté zrúcaniny.
 • Vodné jaskyne a vodné pevnosti (rujnové pevnosti)
  • Sú v mnohých rôznych tvaroch a veľkostiach.
  •   Studené zrúcaniny sa nachádzajú v chladných,miernych a zmrznutých oceánoch - bez ohľadu na hĺbku.
  • Teplé zrúcaniny sa nachádzajú v teplých, vlažných a hlboko vlažných oceánoch.
  • Môže generovať sám alebo ako súčasť veľkej zničenej dediny.
  • Môže sa tiež generovať z vody. Väčšinou pod zemou ale môže aj nad morom.
 • Stlačením V sa dá plávať
 • Korálové bloky
  • Musí byť vo vode inak zomrie
  • Sú v 6 farbách (5 je farebných a 1 je mŕtva).
 • Značky mapy
  • Kliknite pravým tlačidlom myši na banner s mapou a pridajte ju na mapu
  • Pravým kliknutím na ten istý banner znova ho odstránite
  • Táto mapa zobrazí farbu banneru na tomto mieste
  • Pomenované bannery tiež zobrazia svoje meno na mape
  • Ak je banner zničený, zmizne, keď sa dostanete blízko a držíte mapu
  • Mapy nájdené v podmorských ruinách vám môžu viesť k nim
  • Obsahuje veľmi skvelý poklad ... ktorý ešte nie je pridaný
 • Tropická ryba
  • Dodávajú sa v mnohých farbách!
  • Prichádzajú v mnohých vzorkách!
  • Rovnako ako ostatné ryby, môžete ich chytiť do vedra
  • Môžete ich nájsť v teplých a vlažných oceánoch

Zmenilo sa

 • Zmena fyziky vody (naplní sa voda)
 • Zmena písania príkazov (zložitejšie príkazy)
 • Zmena videnia vo vode (najskôr vidíte málo po minúte už skoro normálne na súši)
 • Zombie, kostlivci, Oceloti a a vlky budú už útočiť aj na malé korytnačky)

Ešte len príde:

 • Ľadovce:
  • Vytvorí sa na povrchu zamrznutých oceánov.
  • Môže sa generovať s vysokými stĺpmi a tunelmi
 • Delfíny

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Minecraft Wiki (anglicky) - wiki venovaná špeciálne minecraftu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]