Miriam Jarošová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Miriam Jarošová
Štát pôsob.Slovensko
Narodenie19. august 1969 (53 rokov)
Partizánske, ČSSR
BydliskoGáň
Známa vďakaNajlepšie počasie (TV JOJ)
Hemendex (Rádio Expres)
Profesiameteorologička a klimatologička
Deti2

Mgr. Miriam Jarošová, PhD. (* 19. august 1969, Partizánske) je slovenská meteorologička a klimatologička,[1] ktorá sa špecializuje na leteckú meteorológiu a agrometeorológiu.[2] Je známa z predpovedí počasia najmä v reláciach Najlepšie počasie v TV JOJ a z Rádia Expres.

Profesionálna kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Detstvo prežila v obci Ostratice, neďaleko Partizánskeho. Základnú školu navštevovala v Žabokrekoch nad Nitrou a na gymnázium chodila do Topoľčian. Po ukončení 4-ročného štúdia na gymnáziu v roku 1987, nastúpila na vtedy ešte Matematicko-fyzikálnu fakultu Univerzity Komenského v Bratislave (dnešná FMFI UK). Po skončení vysokoškolského štúdia v roku 1992 sa zamestnala v SHMÚ.

Je moderátorkou relácie Najlepšie počasie v TV JOJ,[3] v minulosti ju však ľudia mohli vidieť aj v relácii STV (dnes RTVS) Ranný magazín, kde s predpoveďami počasia pred kamerami začínala. Ešte predtým, ako začala vystupovať na televíznych obrazovkách, však hlásievala počasie aj v Slovenskom rozhlase, čo súviselo s jej prácou na oddelení predpovedí a výstrah SHMÚ. Tieto bohaté skúsenosti aj s rozhlasovými predpoveďami využíva aj dnes, keďže pravidelne robí predpovede počasia v živom vysielaní Rádia Expres, každý piatok ráno v relácii Hemendex, kde jej udelili neformálny titul „Meteoguru Hemendexu“.[4]

V mediách tiež často vystupuje na podporu ľudí s diabetom,[5] keďže sama je postihnutá týmto ochorením. Tvrdí však, že aj napriek nemu môže viesť zdravý a plnohodnotný život v kruhu svojej rodiny.

Od roku 2017 pôsobí aj ako vysokoškolský pedagóg na katedre leteckej dopravy Žilinskej univerzity v Žiline.

Osobný život[upraviť | upraviť zdroj]

Ako sama tvrdí, súkromie si veľmi chráni, a preto sa o ňom do medií vyjadruje zriedkavo. Je vydatá a je matkou dvoch synov, dvojičiek.[6] Obaja jej synovia sú už dospelí.

V súčasnosti býva v obci Gáň, v okrese Galanta.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Predpoveď počasia v relácii Najlepšie počasie robí ona (ako aj jej kolegovia) bez „čítačky“ priamo „z hlavy“, ako prezradila v jednom z rozhovorov.[7]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. LEŠKOVÁ, Katarína. Miriam Jarošová: Počasie treba rešpektovať. zena.sme.sk. Dostupné online [cit. 2018-01-04].
  2. Udržateľné vodné hospodárstvo a hydrologická bezpečnosť v krajinách V4 a Ukrajiny - Fakulta záhradníctva a krajinného inžinierstva [online]. www.fzki.uniag.sk, [cit. 2018-01-04]. Dostupné online.
  3. POLÁČIKOVÁ, Petra. Meteorologička Jarošová (44): Občas ma ľudia chcú chytiť pod krk. Topstar.sk. Dostupné online [cit. 2018-01-04].
  4. ZABAK, Marek. Meteo Guru. Rádio Expres, 2014-08-29. Dostupné online [cit. 2018-01-04].
  5. "Aj vďaka diabetu žijem pestrý život," hovorí Miriam Jarošová. Dia. Dostupné online [cit. 2018-01-04].
  6. KOHUTIAROVÁ, Mária. Mama dvojičiek - meteorologička Miriam Jarošová [online]. Rodinka.sk, [cit. 2018-01-04]. Dostupné online.
  7. Ako sa robí televízne počasie? - LepšíDeň.sk. LepšíDeň.sk, 2016-07-07. Dostupné online [cit. 2018-01-04].

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]