Miroslav Kusý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 23:27, 10. september 2009, ktorú vytvoril Vasiľ (diskusia | príspevky) (fix.)
Miroslav Kusý
slovenský politológ a filozof
Miroslav Kusý
Narodenie1. december 1931
Bratislava
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Miroslav Kusý

prof. PhDr. Miroslav Kusý, CSc. (* 1. december 1931, Bratislava) je slovenský politológ, filozof a pedagóg, bývalý politik.

V roku 1954 vyštudoval Filozofickú fakultu Karlovej Univerzity v Prahe a v roku 1956 tamtiež dokončil postgraduálne štúdium. Potom sa vrátil do Bratislavy, kde pôsobil na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, najprv ako odborný asistent, potom docent a nakoniec v rokoch 1967-1970 profesor marxistickej filozofie. V rokoch 1968-69 bol členom Ústredného výboru Komunistickej strany Slovenska. Viedol ideologické oddelenie.

Po roku 1969 a po vylúčení zo strany mu zakázali pedagogickú činnosť a počas normalizácie pracoval ako knihovník na Univerzite Komenského.

V roku 1977 bol jedným z troch signatátov Charty 77, ktorí požadovali, aby česko-slovenská vláda dodržiavala ľudské práva, ako sa k tomu zaviazala. Následne bol prepustený z univerzity a živil sa mnoho rokov ako robotník. Neskôr pracoval v Štátnom inštitúte urbanizmu a územného plánovania - (URBION).

Pravidelne ho kontrolovala Štátna bezpečnosť a príležitostne bol preventívne zadržaný. Pripojil sa k spisovateľom okolo Edice Petlice Ludvíka Vaculíka a Edice Expedice Václava Havla. V roku 1989 strávil desať týždňov vo väzení, kde čakal na súdny proces za zradu a podvracanie republiky. Prepustili ho tesne pred Nežnou revolúciou v novembri 1989.

Počas Nežnej revolúcie sa stal podpredsedom VPN, 10. decembra bol vymenovaný za riaditeľa Federálneho úradu pre tlač a informácie (čo bolo na úrovni ministerstva). Neskôr sa stal rektorom Univerzity Komenského.

Je zakladateľom Slovenského helsinského výboru, Nadácie Milana Šimečku a predsedom komisie UNESCO pre ľudské práva na Slovensku. Je členom orgánov rôznych organizácií na ochranu ľudských práv a vyučuje ľudské práva na Univerzite Komenského. Píše pre denník SME a je autorom jedenástich kníh.

Ocenenia

V roku 2001 mu prezident Rudolf Schuster prepožičal štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra I. triedy.

Dielo

  • Miroslav Kusý: Marxistická teória poznania. Bratislava, VPL 1962
  • Miroslav Kusý: O vzťahu telesnej a duševnej práce. Bratislava, VPL, 1962
  • Miroslav Kusý: O vzťahu teórie a praxe. Bratislava, Osveta, 1962
  • Miroslav Kusý: Filozofia politiky. Bratislava, VPL, 1966
  • Miroslav Kusý: Marxistická filozofia. Bratislava, VPL, 1967, 1968
  • Miroslav Kusý: Inštitucionálna revolúcia. Bratislava, Socialistická akadémia, 1968