Preskočiť na obsah

Národný park Gran Sasso a Monti della Laga

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Národný park Gran Sasso a Monti della Laga
Národný park
pohorie Gran Sasso
Štát Taliansko Taliansko
Región Abruzzy, Marky, Lazio
Súradnice 42°32′S 13°31′V / 42,54°S 13,51°V / 42.54; 13.51
Rozloha 1 413 km² (141 300 ha)
Vznik 1991
Poloha v rámci Talianska
Poloha v rámci Talianska
Wikimedia Commons: Gran Sasso e Monti della Laga National Park
Webová stránka: gransassolagapark.it
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Národný park Gran Sasso a Monti della Laga (tal. Parco nazionale del Gran Sasso e Monti della Laga) je taliansky národný park, ktorý leží prevažne v regióne Abruzzy (v provinciách L’Aquila, Teramo a Pescara), v strednej časti Talianska. Ďalej tiež zasahuje do regiónov Lazio (provincia Rieti) a Marky (provincia Ascoli Piceno). Park má rozlohu 1 413 km² a bol založený v roku 1991.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Dominantu národného parku tvorí najvyšší horský masív Apeninského pohoria Gran Sasso s najvyšším vrchom Corno Grande (2 912 m). Gran Sasso vystupuje z náhornej plošiny Campo Imperatore rozkladajúcej sa v nadmorskej výške 1 800 m. Na severnom svahu Gran Sassa sa nachádza najjužnejšie položený ľadovec v Európe Calderone. Severne od Gran Sassa leží horské pásmo Monti della Laga. Väčšina tohto pohoria je zalesnená, rastú tu predovšetkým buk, jedľa, gaštan jedlý a dub cerový.

Flora a fauna[upraviť | upraviť zdroj]

V parku sa nachádza viac ako dvetisíc druhov rastlín, z ktorých niektoré rastú len v tejto oblasti, napríklad abruzzský plesnivec alpínsky. Zo živočíchov tu žijú vlci, srnce, mačky divé, diviaky, veverice alebo vzácne kamzíky vrchovské. Z vtákov sa tu vyskytujú orol skalný, myšiak hôrny, sokol sťahovavý, jastrab veľký alebo ďateľ bielochrbtý. Z hmyzu napríklad ohrozený jasoň červenooký.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Národní park Gran Sasso e Monti della Laga na českej Wikipédii.