Jastrab veľký

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jastrab veľký
Northern Goshawk ad M2.jpg
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Accipiter gentilis
Linnaeus, 1758
Synonymá
jastrab obyčajný, jastrab lesný
Accipiter gentilis map.svg
Areál rozšírenia jastraba veľkého vo svete. Žltou hniezdiská, modrou zimoviská, zelenou oblasti výskytu stálych populácií
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Jastrab veľký (iné názvy: jastrab obyčajný, jastrab lesný[2]; lat. Accipiter gentilis) je dravý vták z čeľade jastrabovité (Accipitridae).

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Vyniká svojimi letovými schopnosťami, pre ktoré má široké uplatnenie v sokoliarstve. Na rozdiel od väčšiny dravcov nerád krúži, ale vďaka širokým krídlam a dlhému chvostu má vynikajúce manévrovacie schopnosti aj v zalesnenom teréne. Loví buď tak, že si sadne do koruny stromu, málokedy na vrcholec, alebo letí nízko nad zemou či sa nestretne s nejakou korisťou. Jastrab loví prevažne vtáky ako sú holuby, vrany, bažanty, prepelice, jarabice, divé kačky atď. Z cicavcov sú to hlavne veveričky, ale je schopný uloviť aj zajaca,je to však skôr výnimka.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IUCN Red list 2016.2.
  2. KOVALIK, Peter, et al. Slovenské mená vtákov [online]. Bratislava : SOS/BirdLife Slovensko, 2010, rev. 2015-11-06, [cit. 2016-02-25]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]