Kamzík vrchovský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kamzík vrchovský
Rupicapra rupicapra Schartschrofen.JPG
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Rupicapra rupicapra
Linnaeus, 1758
Rupicapra rupicapra.png
Rozšírenie – žltou farbou je zvýraznená introdukcia
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Kamzík vrchovský (Rupicapra rupicapra) je menší druh kopytníka.

Poddruhy[upraviť | upraviť zdroj]

Staršie sa sem zaraďoval aj dnes samostatný druh Rupicapra pyrenaica (ako Rupicapra rupicapra pyrenaica).

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Žije v európskych horách (Karpaty, Tatry, Alpy, Balkán, Kaukaz, časti Turecka). Umelo zavedený bol aj v Argentíne a Novom Zélande.

Etológia[upraviť | upraviť zdroj]

Kamzíky žijú v strednej nadmorskej výške a sú prispôsobené na život v strmom a členitom skalnatom teréne. Dospelé jedince dorastajú do výšky 75 cm a vážia od 20 do 40 kg. Samce aj samice majú krátke priame parožie, ktoré je na konci zahnuté dozadu. V lete je ich srsť hnedá a na zimu sa zosvetlí. Výraznou charakteristikou je biela tvár so zreteľnými čiernymi pásmi pod očami, bielym zadkom a čiernym pásom pozdĺž chrbta.

Dožíva sa približne 20 rokov a živí sa najmä bylinami a lišajníkmi.

Samice s mláďatami žijú v stáde, samce sa zvyknú zdržiavať osamote počas celého roka. Počas ruje (neskorý november/začiatok decembra, v máji na Novom Zélande), samce spolu bojujú o priazeň samíc. Po oplodnení nasleduje 20 týždňové tehotenstvo, po ktorom sa rodí jedno mláďa. Po jednom roku je mláďa plne vyvinuté.

Chov v ľudskej opatere na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku sa ich chovu historicky ako zatiaľ jediná a dlhodobo venuje Zoologická záhrada Košice (kamzík vrchovský alpský) . Od roku 1991 dodnes odchovala až 31 mláďat.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b ZUPAN, Miha. Mineral Supply and Fertility of Chamois [online]. Univerzita v Ľubľani. Dostupné online.
  2. a b KRIŠTOFÍK, Ján; DANKO, Štefan, et al. Cicavce Slovenska, rozšírenie, bionómia a ochrana. Bratislava : Veda, 2012. Autor druhu Ján Krištofík. ISBN 978-80-224-1264-3. Kapitola Kamzík vrchovský alpský - Rupicapra rupicapra rupicapra, s. 508 - 513.
  3. PAPAIOANNOU, Haritakis I.; KATI, Vassiliki I.. Current status of the Balkan chamois (Rupicapra rupicapra balcanica) in Greece : Implications for conservation [online]. Belg. J. Zool., 137 (1) : 33-39, 2007, [cit. 2011-11-25]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Aulagnier, S., Giannatos, G. & Herrero, J. 2008. Rupicapra rupicapra. In: IUCN 2017. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2017.1. <www.iucnredlist.org>. Prístup 25. júna 2017.
  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Chamois na anglickej Wikipédii.