Nefcerka (národná prírodná rezervácia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Dolina Nefcerka sa nachádza pod vrchom Kriváňa a možno do nej vojsť z Furkotskej doliny, alebo spod Kmeťovho vodopádu z Kôprovej doliny, vstup je však oficiálne zakázaný a cesta do doliny ani oficiálne neexistuje (nie je vyznačená na žiadnej mape).

Národná prírodná rezevácia[upraviť | upraviť zdroj]

Je to najprísnejšie chránená prírodná rezervácia na Slovensku a má unikátnu, divokú prírodu v rámci celej Európy. Oficiálne nemá žiadny turistický vstup. Nakoľko je chránená po dlhý čas, existuje možnosť, že sa v nej nachádzajú niektoré dosiaľ neobjavené druhy flóry a fauny, ktoré sa nenachádzajú nikde inde na svete. Dolina začína lesom, potom pokračuje kosodrevinou, strhujúcim vodopádom, vrchom Kriváňa po pravej strane a kameňmi všade navôkol, neskôr vidieť tmavomodré horské jazerá.

Dolina končí hrebeňom Furkotských štítov dostupných z inej doliny (Furkotská dolina s horskými plesami nesúcimi meno po známom švédskom prírodovedcovi – Wahlenbergovo pleso). Dolina Nefcerka má tri plesá nazývané Terianske plesá (jedno je hlboké až 47 metrov) a Nefcerský potok, ktorý tu pramení. V doline Nefcerka sa nachádza taktiež Nefcerský vodopád, ktorého pokračovaním je Kmeťov vodopád nižšie v Kôprovej doline. Názov Nefcerka je pravdepodobne odvodený od rodu rodiny Neftzer, ktorá sa starala o kráľovský majetok od roku 1695 do roku 1762.

Nefcerku je možné vidieť z Kriváňa, ktorý je voľne dostupný pre turistov (približne 4 hodiny zo Štrbského Plesa).

Fauna[upraviť | upraviť zdroj]

Zo zvierat žijúcich na mieste, ako je tento prírodný klenot tu opísaný, môžeme spomenúť orla, euroázijského rysa, svišťa, ale taktiež mnoho ďalších ako zmiju, kamzíka, medveďa ... Medzi nimi je taktiež veľmi vzácny druh Branchinecta paludosa (žiabronôžka arktická, živočích z triedy primitívnych vodných kôrovcov.

Tento vodný živočích má jednu špeciálnu vlastnosť – nežije nikde inde na svete okrem Grónska, Sibíri a Škandinávie... Potom nasledujú tisícky kilometrov a zrazu ho nájdeme vo Vysokých Tatrách. Žije iba v dvoch tatranských plesách a jedno z nich je vyššie spomenutá Furkotská dolina susediaca s dolinou Nefcerka.

Flóra[upraviť | upraviť zdroj]

Z flóry môžeme tiež spomenúť niektoré zaujímavé rastliny. Jednou z týchto rastlín je horčičník Wahlenbergov (Erysimum wahlenbergii), ktorý bol objavený vyššie spomínaným švédskym prírodovedcom a ktorý nesie jeho meno. Táto rastlina dorastá do výšky jedného metra a má žlté kvety ako divá reďkovka. Tento rastlinný druh nebol objavený nikde inde na svete.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 49°10′14″S 20°00′19″V / 49,170583°S 20,00525°V / 49.170583; 20.00525