Nemecká doga

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nemecká doga

Nemecká doga je plemeno psa, ktoré je známe vďaka svojej obrej veľkosti. Bolo vyšľachtené v Nemecku. Napriek rozmerom dokáže byť veľmi priateľská a verná svojmu majiteľovi. Je zapísaná aj v Guinnessovej knihe rekordov ako najvyššie psie plemeno .

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

História plemena siaha až do staroveku, do roku 3000 pred Kr. Podobizne zvierat podobajúcich sa na nemeckú dogu sa objavili už na egyptských pamiatkach v dobách starovekého Egypta. Neskôr sa extrémne veľké psy objavujú aj na starogréckych freskách z Tiryns, čiže počas helenistického obdobia. Takisto sú zachytené aj v stredoveku na mnohých runách v Škandinávií, na razených minciach z Dánska či v zbierke básní v starej nórčine.

V polovici 16. storočia boli z Anglicka dovážané krížence psov do mnohých krajín Európy. Boli to pravdepodobne kríženci írskeho vlkodava a anglického mastifa. Do Nemecka sa dostali pod názvom English Dog, čo neskôr Nemci pozmenili na Dogge. Nemecká šľachta ich chovala hlavne na lov a boli používaní na chytanie jeleňov, diviakov a dokonca aj medveďov. Niektoré psy strážili v noci spálne svojich pánov. Títo komorní psi boli vybavení pozlátenými obojkami a ich úlohou bolo chrániť spiace kniežatá pred vrahmi. Keď psov pri love nahradili strelné zbrane, tak sa nemecké dogy využívali len ako hobby a ako prejav luxusu.

Skupinka dvoch nemeckých dog

Opis plemena[upraviť | upraviť zdroj]

Vo svojom vzhľade spojuje nemecká doga veľkosť, silu a eleganciu.

Priemerná výška dospelého samca by mala byť 76 - 80 cm s váhou 54 kg, samica by mala mať 71 - 72 cm s váhou 45 kg. Dĺžka trupu by nemala byť väčšia ako výška. Hlava je úzka a pretiahnutá, s veľkými tmavými očami, čiernym ňufákom a prirodzene visiacimi ušami. Trup s hlavou spája svalnatý krk. Trup tvorí krátky a pevný chrbát s výrazným hrudníkom. Má dlhé končatiny so silným svalstvom. Jeho srsť je veľmi krátka, hustá a lesklá. Srsť môže byť vo viacerých variantoch: žltá, škrvrnitá, čierna a modrá.

Nemecká doga je pes vyrovnanej a kľudnej povahy. Má taktiež priateľskú a milú povahu a má rada deti.

Stredne veľká nemecká doga

Cvičenie[upraviť | upraviť zdroj]

Aktivita tohto plemena je mierna až priemerná v porovnaní s mnohými inými plemenami. Pre šteňatá je odporúčaná prechádzka a množstvo pohybu, pretože neustále rastú do výšky a vyvíjajú sa im kĺby a kosti. Mala by postačiť hodinová. Čo sa týka rýchlosti, tak nemecká doga je vďaka svojej veľkosti určite rýchlejšia ako niektoré iné psy. Na cvičenie sa najviac hodia parky a miesta, kde sa psy schádzajú. K zdraviu psa postačí taktiež nejaké hranie sa s nim, plávanie či večerná prechádzka.

Vo filme[upraviť | upraviť zdroj]

Azda najznámejšia nemecká doga vo filme je postava psieho detektíva Scooby Doo, ktorý je schopný rozprávať a je najlepším spoločník Shaggyho Rogersa. Známy je tiež film o psom tínedžerovi Marmadukovi, ktorý sa presťahoval do Kalifornie a zisťuje, že je ťažké zapadnúť do nového prostredia a tiež nájsť si partnerku. Objavil sa aj psí superhrdina ako Batmanov pes Bat-Hound.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]