Netopier parkový

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Netopier parkový
Pipistrellus nathusii.jpg
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Pipistrellus nathusii
Keyserling & Blasius, 1839
Synonymá
večernica parková
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Netopier parkový alebo večernica parková (Pipistrellus nathusii) je malý netopier z čeľade netopierovité. Podobá sa na netopiera hvízdavého (Pipistrellus pipistrellus). Je široko rozšírený po celej Európe.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Dĺžka hlavy a tela je 46 až 55 mm a rozpätie krídel dosahuje 220 – 250 mm. Predlaktie je dlhé 32 až 40 mm a celkom váži 6 až 15 g. Jeho srsť je polotmavá červenohnedej farby, často s bledými končekmi a s bledohnedým spodkom. Srsť je dlhšia a menej rovnomerne sfarbená ako u netopiera hvízdavého. Zároveň je od neho väčší a má širšie krídla. Tvár, uši, krídla a chvost sú tmavé.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Je rozšírený od Západnej Európy východne k Uralu, Turecku a Kaukazu. Je migrujúcim druhom, jedince zo severnej a východnej oblasti migrujú počas zimy na juhozápad. Preferované stanovištia sú parky a lesy, často v blízkosti vody.

Hojne je rozšírený v strednej a východnej Európe. Na západe je jeho zimný výskyt vzácnejší, ale nedávno boli na viacerých územiach objavené nové kolónie. Na Britských ostrovoch, bol v minulosti jeho výskyt považovaný za vzácny, iba na pár jedincov napr. na ropných plošinách v Severnom mori. V súčasnosti sú známe viaceré výskyty v Británii aj v Írsku.

Tento druh je ohrozený stratou prirodzeného prostredia ako sú duté stromy a je ohrozený toxickými látkami, ktorými sa konzervuje drevo. Vo viacerých krajinách je chráneným druhom (vrátane Slovenska) a rozmnožuje sa v búdkach na hniezdenie.

Potrava a rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Loví v skorých hodinách, lieta rovno s rýchlymi a hlbokými údermi krídel cca 3 až 15 m nad zemou. Loví malý až stredne veľký hmyz, najmä komáre.

Rozmnožovacie kolónie sa nachádzajú v dutých stromoch, búdkach na hniezdenie a niekedy aj v budovách. Párenie prebieha od júla do skorého septembra. Samce majú vo svojom teritóriu hárem samíc. Na jar samice rodia jedno až dve mláďatá.

Echolokácia[upraviť | upraviť zdroj]

Používa frekvenciu od 36 do 62 kHz s najväčšou energiou na 41 kHz a s najdlhším trvaním 6,9 ms.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Obrist, M.K., Boesch, R. and Flückiger, P.F. (2004) Variability in echolocation call design of 26 Swiss bat species: Consequences, limits and options for automated field identification with a synergic pattern recognition approach. Mammalia., 68 (4): 307-32.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Nathusius's Pipistrelle na anglickej Wikipédii.
  • Frank Greenaway & A. M. Hudson (1990) A Field Guide to British Bats, Bruce Coleman Books, Uxbridge
  • Jon Russ (2004) Nathusius' pipistrelle in Great Britain & Ireland (retrieved 15/01/07)
  • Wilfried Schober & Eckard Grimmberger (1993) Hamlyn Guide: Bats of Britain and Europe, Hamlyn, London.
  • R. E. Stebbings & Francesca Griffith (1986) Distribution and Status of Bats in Europe, Institute of Terrestrial Ecology, Huntingdon.
  • Hutson, A.M., Spitzenberger, F., Juste, J., Aulagnier, S., Palmeirim, J., Karataş, A. & Paunović, M. 2008. Pipistrellus nathusii. In: IUCN 2011. IUCN Red List of Threatened Species. Version 2011.2. <www.iucnredlist.org>. Prístup 2. január 2012.