Osturnianske jazero

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Osturnianske jazero
prírodná pamiatka
Štát Slovensko Slovensko
Región Prešovský
Okres Kežmarok
Obec Osturňa
Pohorie Spišská Magura
Súradnice 49°19′06″S 20°15′13″V / 49,318333°S 20,253611°V / 49.318333; 20.253611
Rozloha 0,143578 km² (14 ha)
Vznik 1984
Správa ŠOP - S-PIENAP
Kód 632
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Prešovského kraja
Poloha v rámci Prešovského kraja
Poloha v rámci Prešovského kraja
Wikimedia Commons: Mišku Kovaľa
Freemap.sk: mapa
Mapový portál GKU: katastrálna mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Osturnianske jazero[1] alebo Jazero je prírodná pamiatka v správe štátnej ochrany prírody Pieninského národného parku, ktoré vzniklo zahradením zosuvom paleogénnych hornín.

Nachádza sa v katastrálnom území obce Osturňa v okrese Kežmarok v Prešovskom kraji. Územie bolo vyhlásené v roku 1984 na rozlohe 14,3578 ha, ochranné pásmo nebolo určené. Vodný režim jazera kolíše podľa množstva a intenzity zrážok resp. výparu z jeho hladiny. Okrem toho jazierko zásobujú málo výdatné podzemné pramene. Jazero leží v pohorí Spišská Magura. Neďaleko jeho západného okraja prechádza žltá turistická značka vedúca z Osturne na Magurku.

Na jej severe sa nachádza bezmenné bezodtokové jazierko (874 m n. m.) s rozlohou asi 0,5 ha. Okolie jazera vypĺňa lesný porast s výrazným zastúpením smreka obyčajného (Picea abies) a jedle bielej (Abies alba). V jazere sa vyskytujú porasty močiarky vodnej (Batrachium aquatilis) a červenavca plávajúceho (Potamogeton natans). Na okrajoch lesného porastu je významná lokalita plavúnika splošteného (Diphasiastrum complanatum).

Predmetom ochrany je: významný geomorfologický útvar, ako aj typické lesné fytocenózy s celým radom vzácnych rastlinných druhov na vedecko-výskumné a náučné ciele. Je to zosuvmi zahradené bočné údolie s jazerom. Výskyt plavuníka splošteného.[2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy vodných nádrží [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, rev. 2017-10-11, [cit. 2019-09-27]. Dostupné online.
  2. Jazero. In: Zoznam osobitne chránených častí prírody SR [online]. Banská Bystrica: Štátna ochrana prírody SR. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]