Paulo Coelho

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Paulo Coelho
brazílsky spisovateľ
brazílsky spisovateľ
Osobné informácie
Narodenie24. august 1947 (76 rokov)
 Rio de Janeiro, Brazília
Národnosťbrazílska
Zamestnanierománopisec
Dielo
Žánrepopulárno psychologický román
Odkazy
Paulo Coelho na paulocoelhoblog.com
Spolupracuj na CommonsPaulo Coelho
(multimediálne súbory na commons)

Paulo Coelho (* 24. august 1947, Rio de Janeiro, Brazília) je brazílsky spisovateľ. Predtým ako sa úplne začal venovať literatúre, pôsobil ako riaditeľ divadla a autor hier, skladateľ a žurnalista.

Život a dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Ako sedemročný sa stal žiakom jezuitskej školy svätého Ignáca v Rio de Janeiro. Už tu sa údajne rozhodol, že sa stane spisovateľom. Ako sedemnásťročný bol dvakrát internovaný v psychiatrickej liečebni (poslal ho tam jeho otec, keď mu oznámil, že chce byť spisovateľom), kde sa podrobil opakovanej elektrošokovej terapii.

Paulo študoval právo, no štúdium neukončil a začal sa venovať divadlu. Následne napísal texty pre úspešnú brazílsku alternatívnu rockovú kapelu a pre komiksový seriál. Najznámejšie sú skladby, ktoré vznikli v spolupráci s Raulom Seixasom „Eu nasci há dez mil anos atrás“, „Gita“, „Al Capone“. Jeho fascinácia spirituálnym svetom sa zrodila už v čase hippies. Za svoje anarchistické aktivity bol uväznený.

Ako dvadsaťšesťročný sa rozhodne „byť normálny“, zamestná sa v gramofónovej spoločnosti Polygram, ožení sa a presťahuje sa do Londýna. Tu sa začína pomaly venovať literatúre a rodia sa jeho prvotiny.

V Amsterdame zažije údajne „mystické stretnutie“, na základe ktorého sa vydá na púť do Santiaga de Compostela a stane sa katolíkom. O rok na to (1987) napíše svoju prvú knihu Pútnik – mágov denník (O diário de um mago), kde opíše zážitky na základe práve spomínanej púte. V roku 1988 napísal svoju najúspešnejšiu knihu Alchymista. Jeho prvé dve knihy sú bestsellermi až o pár rokov neskôr, keď vychádza román Brida.

Potom nasledovali ďalšie knihy, preklady do 56 jazykov a celosvetový úspech. Jeho knihy boli vydané v 150 krajinách. Jeho poslednou knihou je Rukopis z Akkry (2012).

Dosiaľ snáď najvýznamnejším dielom stále ostáva Alchymista (O Alquimista), ktorý sa stal dôležitým literárnym fenoménom XX. storočia. Zaradil sa do výbavy povinného čítania na školách vo Francúzsku, Taliansku, Portugalsku, Brazílii, Taiwane, USA, Veľkej Británie, Španielsku a iných krajinách. Ilustrované vydanie Alchymistu urobil výtvarník Moebius (autor scén filmu Piaty element). Filmárske práva na Alchymistu získala spoločnosť Warner Brothers, ktorá produkciu a réžiu zverila do rúk Laurencovi Fishburnovi. BMG Classics vydalo CD Alchymistova symfónia. Toto dielo bolo inšpiráciou pre mnohé divadelné predstavenia a muzikály.

Paulo Coelho má vlastný inštitút Instituto Paulo Coelho, ktorý slúži na podporu chudobným deťom v Brazílii.

Bibliografia[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]