Podenky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Podenky

podenka škvrnitokrídla (Ephemera danica)
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Ephemeroptera
Hyatt & Arms, 1891
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Podenky (Ephemeroptera) sú rad hmyzu. Do tohto radu patria podenky dlhé len 3 mm, ale aj podenky s dĺžkou až 35 mm. Prapredkovia podeniek lietali už od konca prvohôr (karbón) a z tejto doby je zachovaná aj fosílna larva. S postupujúcim vývojom u nich dochádzalo k redukcií 2. páru krídel a k redukcii žilnatiny na krídlach. Celosvetovo je známych asi 1800 druhov, v Strednej Európe je to asi necelá stovka.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Na malej hlave je zakrpatené ústne ústrojenstvo, krátke tykadlá a veľké zložené oči. Ich končatiny sú tenké, predné končatiny sú obvykle najdlhšie. Krídla sú obvykle bezfarebné, len niekedy sú zafarbené (napr. podenka dvojkrídla (Cloeon dipterum)). Zadný pár je menší a pri niektorých druhoch chýba. Na konci ich tela sú dva štety. Premena podeniek je nedokonalá. Nymfy žijú vo vode a dýchajú žiabrami. Ich potravou sú rôzne vodné rastliny alebo povlaky na kmeňoch, niektoré požierajú drobné živočíchy. Vo vode žijú 1 alebo 2 roky, zriedkakedy 3. Niektoré majú dve generácie ročne. Na subimágo (predposledná fáza dospievania u hmyzu - polodospelý jedinec) sa premení len na krátku dobu (minúty). Potom sa zvlečie zo svojej starej kože. Dospelé jedince potravu neprjímajú a žijú iba dni alebo hodiny.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Podenky sú rozšírené po celom svete v čistých sladkovodných stanovištiach okrem Antarktídy. Nevyskytujú sa hlavne na oceánskych ostrovoch alebo sa tam vyskytuje iba veľmi obmedzený počet druhov, ktoré sem prileteli z blízkej pevniny. Malá váha umožňuje podenkám alebo ich vajíčkam transport vetrom. Jednotlivé čeľade alebo podčeľade uprednostňujú rôzne biotopy: Baetidae - larvy uprednostňujú teplú vodu; Heptageniidae - žijú pod kameňmi a dávajú prednosť rýchlo tečúcej vode; Ephemeridae - vyhľadávajú piesčité jazerá alebo vodné stanoviská s piesčitou pôdou.

Ekológia[upraviť | upraviť zdroj]

Podenky sú veľmi dôležitou súčasťou potravinového reťazca. Vo vode sa ich larvami živí rôzny dravý hmyz alebo ryby a obojživelníky; na suchu sú to hlavne vtáky. Môžu slúžiť ako bioindikátor čistých vôd.

Systematika[upraviť | upraviť zdroj]

Čeľade a druhy podeniek na Slovensku:

Použitá literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Z. Laštůfka: Roztoči, malé řády hmyzu, motýli. In: Příroda české republiky průvodce faunou, 2007
  • L. Korbel: Hmyz. In: Veľká kniha živočíchov, 1993 Bratislava
  • I. von Brandt: Hmyz a motýle, SVOJTKA&Co s. r. o. 2016
  • J. Zahradník: JEJICH ŽIVOT JE VELICE KRATIČKÝ. JEPICE. In: ŠESTINOŽCI, 2011 ISBN 978-80-7442-017-7