Latin pop

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 22:49, 25. jún 2008, ktorú vytvoril Loveless (diskusia | príspevky) (robot Pridal: pl:Latynoski pop)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Shakira, typická predstaviteľka latin popu

Latin pop (po španielsky pop latino) je druh populárnej hudby z Latinskej Ameriky, Španielska, Portugalska a od hispánskych amerických umelcov, ktorý spievajú v španielčine. Ostatní európski speváci, ktorí pochádzajú z krajín, kde sa nehovorí po španielsky, zvyčajne z Talianska, sú tiež niekedy považovaní za predstaviteľov latin popu.

Existujú dve hlavné varianty tohto hudobného žánru. Prvý je skutočný pop spievaný v španielčine, v spanglish (španielská angličtina) alebo v portugalčine. Druhý mieša pop s rôznymi variantami latinsko-amerických alebo iberských rytmov ako salsa, samba, cumbia, norteña, merengue, banda, tex-mex, flamenco, tango, reggaeton, vallenato a reggae. Latin pop často obsahuje tiež hip-hopove časti.

Veľa svetových spevákov má v svojom repertoáry zopár latino hitov bez toho, aby boli hispánskeho pôvodu. Napríklad Madonnina pieseň "La Isla Bonita", pieseň "Spice up Your Life" od Spice Girls, pieseň "I Wanna" Lotyšky Marie N (tiež známej pod menom Marija Naumova, ktorá vyhrala cenu Eurovízie v roku 2002), "Mi Chico Latino" speváčky Geri Halliwell alebo skladba "Dov'è L'Amore" speváčky Cher.

Niektorí umelci zvyčajne zahŕňajú latino remixy do ich vlastných singlov, ktoré potom tiež môžu byť klasifikované ako latin pop. Tieto skladby bývajú zvyčajne namixované DJmi s hispánskym pôvodom. Patria medzi nich David Morales, Junior Vazquez, či Pablo Flores a ďalší. Niektorí speváci, ktorý vydali takéto remixy sú, okrem už spomenutých, napríklad Mariah Carey, Britney Spears, Whitney Houston, Will Smith, Alexia, Jamiroquai, Jennifer Paige.

Latin pop sa často označuje ako vybrúsená produkcia pri včleňovaní nevtieravých latino rytmov a inštrumentácii do skladieb. Latin pop sa poprvýkrát dostal do svetového povedomia prostredníctvo vokalistu Ritchieho Valensa v neskorých päťdesiatych rokoch 20. storočia. V neskoršej dekáde spevák sentimentálnych piesní Julio Iglesias, všestranne nadaná Gloria Estefan a medzi tínedžermi obľúbená skupina Menudo dostali tento štýl do popredia. Nedávno Ricky Martin, Shakira, Thalía, Paulina Rubio a popová skupina RBD predávajú latin pop miliónom ľudí na celom svete.

Za hlavných textárov latin popu sú považovaní Richard Daniel Roman, Estefano a Shakira.

Umelci latin popu

Argentína

Bolívia

Brazília

Čile

Kolumbia

Kuba

Dominikánska Republika

Ekvádor

Francúzsko

Guatemala

Taliansko

Mexiko

Panama

Peru

Portoriko

Španielsko

Spojené štáty americké

Uruguaj

Venezuela

Externé odkazy