Propylová skupina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Zľava doprava: dve izomérne propylové skupiny (n-propyl a izopropyl) a neizomérna cyklopropylová skupina.

Ako propylová skupina sa v chémii označuje trojuhlíkový alkylový substituent, ktorého chemický vzorec je –C3H7 (respektíve –CH2CH2CH3 pre lineárny reťazec). Tento substituent vzniká odštiepením jedného koncového atómu vodíka z propánu.[1] Skrátene sa táto skupina označuje ako propyl[2] a v chemických vzorcoch sa niekedy označuje skratkou Pr (nezamieňať s prvkom prazeodýmom).

Izomérna forma propylovej skupiny vzniká, keď sa namiesto koncového atómu vodíka odštiepi atóm vodíka zo stredného uhlíka v propáne. Táto skupina sa potom označuje ako 1-metyletyl alebo častejšie ako izopropylová skupina (skrátene izopropyl).[2][3] Jej vzorec je –CH(CH3)2 a v chemických vzorcoch sa niekedy skracuje na i-Pr.

Lineárna propylová skupina sa občas označuje ako normálna a teda sa píše s predponou n- (teda ako n-propyl), keďže bez tejto predpony nie je automaticky jasné, ktorý izomér je prítomný. Ako „propyl“ je možné označiť n-propyl i izopropyl.[1]

Okrem toho existuje ešte tretia forma, cyklická, nazývaná cyklopropyl alebo c-propyl. Nie je izomérna s ostatnými, pretože má iný vzorec (–C3H5 oproti –C3H7), nie len iné väzby medzi atómami.

Príklady[upraviť | upraviť zdroj]

Štruktúra n-propylacetátu.

n-Propylacetát je ester, v ktorom je n-propyl naviazaný na kyslíkový atóm octanu.

Medzi ďalšie príklady patrí napríklad izopropylalkohol.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b IUPAC Nomenclature - Acyclic Hydrocarbons Rule A-1. [online]. [Cit. 2022-03-27]. Dostupné online. Archivované 2012-01-18 z originálu.
  2. a b PUTALA, Martin. NÁZVOSLOVIE ORGANICKÝCH ZLÚČENÍN [online]. [Cit. 2022-03-27]. Dostupné online. Archivované 2022-03-11 z originálu.
  3. IUPAC Nomenclature - Acyclic Hydrocarbons Rule A-2. [online]. [Cit. 2022-03-27]. Dostupné online. Archivované 2012-01-18 z originálu.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Propyl group na anglickej Wikipédii.