STEREO (satelity)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 14:00, 7. december 2008, ktorú vytvoril BOTarate (diskusia | príspevky) (robot Pridal: bg:STEREO)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
2006-047A – STEREO-A
STEREO Panels Deploy Vision.jpg
Prevádzkovateľ:USA, NASA-GSFC
Výrobca:USA, JHU-APL
Typ misie: slnečná sonda
Družica:Slnka
Dátum štartu:26. október 2006
Kozmodróm:Eastern Test Range
Nosná raketa:Delta 2
Trvanie:2 roky
NSSDC ID:2006-047A Space 40
Kat. číslo:29510
Hmotnosť:624,2 kg (vzletová)
Elementy dráhy
uprav
2006-047B – STEREO-B
STEREO Panels Deploy Vision.jpg
Prevádzkovateľ:USA, NASA-GSFC
Výrobca:USA, JHU-APL
Typ misie: slnečná sonda
Družica:Slnka
Dátum štartu:26. október 2006
Kozmodróm:Eastern Test Range
Nosná raketa:Delta 2
Trvanie:2 roky
NSSDC ID:2006-047B Space 40
Kat. číslo:29511
Hmotnosť:624,2 kg (vzletová)
Elementy dráhy
uprav

STEREO (z ang. Solar Terrestrial Relations Observatory) je dvojica kozmických observatórií slúžiacich na výskum Slnka. Sú súčasťou programu NASA Solar Terrestrial Probes program (STP). Sondy sú umiestnené na obežnej dráhe okolo Slnka a cieľom ich dvojročnej misie je študovať slnečné javy, najmä výrony koronálnej hmoty (CME) a pochopiť mechanizmus ich vzniku.

Sondy odštartovali 26. októbra 2006 s nosnou raketou Delta 7925. Spočiatku sa družice pohybovali po značne výstrednej eliptickej dráhe okolo Zeme a ich apogeum siahalo až po obežnú dráhu Mesiaca. Po navedení na východiskovú dráhu sa dvojica sond oddelila od tretieho stupňa rakety a vzápätí aj od seba navzájom. Pokračovali v postupnom vzďaľovaní sa od Zeme, pričom prebiehali skúšky, kalibrácie a zapínanie ich prístrojov. Riadiace stredisko observatórii sa nachádza v areáli Applied Physics Laboratory (APL).

Družice obiehajú Slnko po veľmi podobnej obežnej dráhe ako Zem, avšak jedna približne 45° pred ňou a druhá 45° za ňou. Družica letieca "pred" Zemou je označená ako STEREO-A (z ang. ahead, vpredu), družica "za" Zemou ako STEREO-B (z angl. behind, za). Táto dvojica sond predstavuje tretiu misiu NASA zameranú na prieskum Slnka. Predchádzali im misie TRACE a SOHO. Celkový rozpočet misie predstavuje asi 550 milionov USD.[1]

Popis

Umiestnenie prístrojov na sonde STEREO

Základné teleso oboch sond má tvar kvádra s rozmermi 1,14×1,22×2,03 metra. Každá nesie pár dvojdielnych solárnych panelov s rozpätím 6,5 metra, ktoré im dodávajú na začiatku životnosti 637 W energie. Systémy sond riadi počítač s kapacitou 8 Gbit pre záznam nameraných údajov. Na komunikáciu používa každá z nich jednu smerovú parabolickú anténu a 4 nesmerové antény. Orientáciu sledujú sledovače Slnka, hviezd a inerciálna plošina a zabezpečujú ju silové zotrvačníky. Každá sonda je vybavená tiež 12 hydrazínovými raketovými motorčekmi na korekcie dráhy.[2]

Vedecké vybavenie

  • SECCHI (Sun-Earth Connection Coronal and Heliospheric Investigation) - súbor prístrojov pre štúdium slnečno-zemských vzťahov. Toto zariadenie poskytne údaje na vytvorenie trojrozmerného obrazu slnečnej koróny a heliosféry. Nesie tiež pointačný ďalekohľad pre presnú orientáciu.
  • S/WAVES (STEREO/WAVES) - súprava prístrojov na detekciu rádiových zábleskov, porúch a vzplanutí. Prístroj bude schopný sledovať vznik a vývoj týchto porúch a ich šírenie od Slnka až po dráhu Zeme.
  • IMPACT (In-situ Measurements of Particles and CME Transients) - súbor prístrojov na meranie medziplanetárneho magnetického poľa a energetických častíc.
  • PLASTIC (PLAsma and SupraThermal Ion Composition) - súbor prístrojov na výskum vlastností meziplanetárnej plazmy. Tento experiment poskytne kľúčové merania hmotnosti a náboje ťažkých iontov a parametre CME plazmy odlišujúce sa od okolitej plazmy koróny.

Referencie

  1. http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=kosmo&file=article&sid=974
  2. http://www.lib.cas.cz/space.40/2006/I047B.HTM

Iné projekty