Sergej Michajlovič Prokudin-Gorskij

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sergej Michajlovič Prokudin-Gorskij
ruský fotograf a inovátor fotografie
ruský fotograf a inovátor fotografie
Narodenie31. august 1863
Murom, Vladimirská oblasť, Rusko
Úmrtie27. september 1944 (81 rokov)
Paríž, Francúzsko
Odkazy
Webstránkaprokudin-gorsky.org
CommonsSpolupracuj na Commons Sergej Michajlovič Prokudin-Gorskij

Sergej Michajlovič Prokudin-Gorskij (azbukou: Сергей Михайлович Прокудин-Горский Prehrať výslovnosť; 31. august 1863, Murom, Vladimirská oblasť, Rusko – † 27. september 1944, Paríž, Francúzsko) bol ruský fotograf a inovátor fotografie.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Vyštudoval chémiu, bol žiakom významných vedcov v Petrohrade, Berlíne a Paríži. Vyvinul ranú technológiu pre farebnú fotografiu.

Vlastný výskum mu priniesol patenty na reprodukciu farebných diapozitívov a projekciu farebného filmu. Okolo roku 1905 si Prokudin-Gorskij naplánoval, že s pomocou nových pokročilých postupov pre vytváranie farebnej fotografie systematicky zdokumentuje ruskú ríšu. Cieľom tohoto ambiciózneho projektu bolo zoznámiť školákov po celom Rusku pomocou jeho „farebnej optickej projekcie“ s rozľahlou a rozmanitou históriou, kultúrou a modernizáciou v ríši.

Pre svoj postup používal fotoaparát, ktorý v rýchlom slede za sebou exponoval 3 čiernobiele snímky na sklenené dosky, každý cez iný farebný filter. Ak sa súčasne premietli všetky tri svetlom príslušnej farby, zobrazila sa scéna v pravých farbách. Prokudin-Gorskij ale nemal k dispozícii žiadny spôsob, ako zo záberov vytvoriť farebné papierové fotografie.

Vybavený tmavou komorou v špeciálne zariadenom železničnom vagóne, ktorý poskytol cár Mikuláš II., dvoma priepustkami, ktoré mu zaručovali vstup do zakázaných oblastí a podporou zo strany úradov, Prokudin-Gorskij v rokoch 19091915 dokumentoval Rusko. Jeho snímky zachytávajú široké spektrum námetov od stredovekých kostolov a kláštorov, cez železnice, továrne až po každodenný život a prácu všetkých vrstiev ruského obyvateľstva. O svojej práci usporiadal mnoho prednášok spojených s premietaním.

V roku 1918, po októbrovej revolúcii z Ruska odišiel, najskôr do Nórska, potom do Anglicka a nakoniec sa usadil v Paríži, kde v roku 1944 zomrel.

Jeho unikátne snímky Ruska, vyhotovené tesne pred revolúciou, zachytené na sklenených doskách, v roku 1948 od jeho dedičov zakúpila Knižnica Kongresu USA. V roku 2001 usporiadala výstavu, pre ktorú bolo vytvorených niekoľko desiatok fotografií oskenovaním dosiek a zložením farebných zložiek do jedného celku v počítači. Všetky snímky boli digitálne vyčistené, farby aj kontrast boli upravené a nakoniec boli zábery lokálne retušované tak, aby sa odstránilo prípadné poškodenie pôvodných fotografických dosiek. V roku 2004 dala Knižnica Kongresu vyrobiť digitálne obrazy vo vysokom rozlíšení zo všetkých 1902 záberov.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]