Sibyly (Raffael)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sibyly
Raphael The Sibyls.jpg
Základné informácie
AutorRaffael
Rok1514
Technikafreska
Rozmery? × 615 cm
Galéria
Rím, Kostol Santa Maria della Pace, Taliansko

Sibyly (tiež Štyri Sibyly) je názov fresky namaľovanej renesančným umelcom Raffaelom Santim v roku 1514.

Freska, vypĺňajúca hornú časť oltárnej steny v kaplnke Chigi rímskeho kostola Santa Maria della Pace, vznikla na objednávku Raffaelovho priateľa, bankára Agostina Chigiho.

Dielo svojím námetom pripomínajúce Sibyly na Michelangelovej freskovej výzdobe Sixtínskej kaplnky má však iný obsah. Tým je Kristovo zmŕtvychvstanie.

Ako hlavné postavy na freske vystupujú štyri antické veštkyne, predpovedajúce Ježišovo narodenie. Na rozdiel od Sibýl v Sixtínskej kaplnke Raffaelove Sibyly nie sú zobrazené jednotlivo, ale do skupiny, čím vytvárajú ucelený ikonografický obraz. Spoločnosť im robia okrídlení cherubíni, ktorí Sibylám prinášajú písomné zvitky s fragmentami zo Zjavenia svätého Jána (Apokalypsy) a evanjelií. Texty na zvitkoch by sa dali interpretovať ako symbolické odkazy na skutky z Ježišovho života.

Každá zo Sibýl je identifikovateľná. Zľava je to Kúmska Sibyla, ktorej cherubín predáva zvitok s textom „Zmŕtvychvstanie“. Vpravo od nej v pololežiacej polohe na dosku píše Perzská Sibyla text „Bude mať osud smrti“. Ďalšie dve veštkyne sú umiestnené na pravej strane oblúka: vyššie, opierajúc sa o oblúk sedí Frýgická Sibyla čítajúca na doske nápis „Nebesia obklopujú zemskú nádobu“. Celkom napravo Raffael umiestnil Tiburskú Sibylu, nad ktorou vznášajúci sa anjel drží zvitok s textom „Otvorím a vstanem z mŕtvych“.

Zasvätenie do tajomstiev duchovného sveta má symbolizovať horiaca pochodeň v rukách cherubína kľačiaceho na podstavci na vrchole oblúka.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]