Madona della Seggiola

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Madona della Seggiola

Iné názvy
Ďalšie názvyMadona della Sedia
Základné informácie
AutorRaffael
Rok1513 - 1514
Technikaolej na dreve
Rozmery71 × 71 cm
GalériaPalazzo Pitti
Florencia, Taliansko

Madona della Seggiola (tiež Madona della Sedia) je názov obrazu namaľovaného talianskym renesančným umelcom Raffaelom Santim.

Obraz, ktorý zrelý umelec namaľoval pravdepodobne pre pápeža Leva X., býva všeobecne považovaný za jedno z najslávnejších umelcových diel a predstavuje vrchol maľby Madon v talianskej renesancii.

Raffael je autorom viacerých obrazov s motívom Madony, kde je okrem postavy Panny Márie a Dieťaťa súčasťou výtvarného prevedenia malý Ján Krstiteľ. Tak je tomu i pri tomto diele.

Obraz je namaľovaný na kruhovom formáte, čomu je prispôsobená i kompozícia postáv. Dokladá to najmä mierne doľava predklonená hlava Panny Márie. Reč jej tela vyžaruje najvyššiu mieru prirodzenosti a vnútornej súnáležitosti so spokojne vyzerajúcim a nežne sa k matke túliacim dieťaťom. Láskyplnosť a materinská neha sú cítiť i z pohľadov priamo nasmerovaných na diváka. Svedkom rodinného šťastia je malý Ján, charakterizovaný svojím atribútom - malým krížikom.

Obraz je predchnutý nádherným farebným podaním, ktorému dominuje pestrofarebná prikrývka prehodená cez Máriine plecia.

Obraz sa už krátko po Raffaelovej smrti dostal do majetku Mediciovcov, ktorí ho vystavili v galérii Uffizi. Koncom 18. storočia bol ako súčasť napoleonovej koristi prevezený do Francúzska. Do Talianska sa vrátil v roku 1815 a dnes je exponátom v galérii Palatino v bývalom paláci Pittiovcov.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • E. Michelettiová, Najkrajšie múzeá sveta - Florencia, TRIO Publishing, Bratislava, 1996, ISBN 80-967324-2-0
  • Ch. Stukenbrock, B. Topper, 1000 mistrovských děl evropského malířství 1300 - 1850, Slovart, Praha, 2008, ISBN 978-80-7391-129-4
  • [1]