Preskočiť na obsah

Sihlianska planina

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Sihlianska planina
geomorfologický podcelok
Planina v okolí Sihly
Štát Slovensko Slovensko
Región Banskobystrický
Okresy Brezno, Detva, Poltár
Nadradená
jednotka
Veporské vrchy
Susedné
jednotky
Balocké vrchy
Vysoká Poľana
Detvianske predhorie
Detvianska kotlina
Ostrôžky
Cinobanské predhorie
Málinské vrchy
Súradnice 48°40′S 19°38′V / 48,66°S 19,64°V / 48.66; 19.64
Najvyšší bod Chocholná
 - výška 1 162 m n. m.
Poloha územia na Slovensku
Poloha územia na Slovensku
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Sihlianska planina je náhorná rovina vo Veporských vrchoch. Pomenovaná je podľa obce Sihla (890 m n. m.), ďalšie obce na planine sú Lom nad Rimavicou (1 015 m n. m.), Drábsko (960 m n. m.), Látky (830 m n. m.) a Detvianska Huta (821 m n. m.). Mesto Hriňová leží pri západnej hranici územia. Najvyšší vrch je Chocholná s výškou 1 162 m n. m.

Polohopis

Hierarchia
Alpsko-himalájska sústavaKarpatyZápadné KarpatyVnútorné Západné KarpatySlovenské rudohorieVeporské vrchySihlianska planina
***

Planina je geomorfologický podcelok Veporských vrchov, ktorá sa nachádza v centrálnej časti Slovenska. Na severe a východe susedí s Balockými vrchmi, na juhu sa nachádza Cinobanské predhorie, na západe Ostrôžky a Detvianska kotlina a na severozápade Vysoká Poľana a Detvianske predhorie.[1]

Na planine pramení Rimavica, Slatina, Ipeľ, Kamenistý potok a ich menšie prítoky. V západnej časti sa nachádza vodárenská nádrž Hriňová a veľká časť územia patrí do chránenej krajinnej oblasti Poľana.

Turizmus

Severným okrajom planiny vedie značená Rudná magistrála (PoľanaHrbTlstý javorKlenovský Vepor), celá oblasť je však pretkaná množstvom turistických trás malej i väčšej náročnosti.[2] Celá planina s nadväzujúcim územím je rovnako obľúbenou cykloturistickou oblasťou.

Referencie

  1. KOČICKÝ, Dušan; IVANIČ, Boris. Geomorfologické členenie Slovenska [online]. Bratislava: Štátny geologický ústav Dionýza Štúra, 2011, [cit. 2019-02-19]. Dostupné online.
  2. mapový portál HIKING.SK [online]. mapy.hiking.sk, [cit. 2019-02-19]. Dostupné online.

Externé odkazy